Додека бевме во средината на новите бранови на Ковид-19 вирусот во последните две години, па дури и денес, сè е целосно променето - училиштата, работните места, здравството, празниците, дури и прегратките.

Во сето ова, за жал, сигурно е дека пандемијата се уште не е завршена. Иако, бидејќи сегашниот вирус е сè уште присутен, тој сигурно не е единствениот на списокот на истрајност.

Уште еднаш, ви ги претставуваме луѓето, компаниите и здруженијата кои неизмерно придонесуваат во борбата против Ковид-19 вирусот и кои ни покажуваат дека солидарноста, особено во време на криза, е една од светлите точки на кои навистина можеме да се потпреме .

Да ги погледнеме приказните на филантропите од регионот кои се вистински пример за борци против пандемијата.

Кауфланд повторно им донираше маски на децата

Со оглед на зголемениот број на новозаразени граѓани и со цел побрзо стабилизирање на животот во подрачјата погодени од земјотресот, Кауфланд повторно донираше детски маски за еднократна употреба на учениците од партнерските училишта и здравствени установи за овошје и зеленчук Кауфланд.

Овој пат малопродажниот синџир донираше речиси 400.000 детски маски. Така, донацијата стигна до децата од три хрватски провинции, во кои беше прогласена катастрофална состојба по земјотресот од 29 декември 2020 година.

За нас е важно да не ја заборавиме најранливата група на нашето општество во моментално сè уште многу чувствителната област на нашата земја. Со оваа донација сакаме да потсетиме дека не е доволно да се делува само директно по кризата, туку треба да се даде поддршка и во подоцнежните фази на закрепнување од подрачјето погодено од земјотресот. Во Кауфланд, здравјето на децата во Хрватска ни е исклучително важно, па веруваме дека со овој знак на внимание можеме значително да влијаеме на нивната севкупна благосостојба и заштита, објасни Марија Франиќ, раководител на корпоративни комуникации во Кауфланд.

Потсетуваме дека преку долгорочниот проект „Кауфланд школо за овошје и зеленчук“, овој малопродажен синџир донира свежо овошје и зеленчук за децата секоја недела во 42 јавни основни училишта и 12 институции со редовни и специјални програми за деца со попреченост низ цела Хрватска. . Покрај тоа, петта година по ред беше главен спонзор на хуманитарната трка на УНИЦЕФ „Млечен пат“, а се подготвува и сега веќе традиционалната божиќна донација на Кауфланд за нашите најмлади.

Донирани средства за дезинфекција во училишта во Бјелина

Јавната установа „Воде Српске“ донираше 45 пакети со средства за дезинфекција на раце на основните и средните училишта во областа Бјелина.

Претседателите на основните и средните училишта во регионот Бјелина, Предраг Рачановиќ и Душко Ѓуриќ, се заблагодарија за донацијата и посочија дека новите залихи на средства за дезинфекција ќе им ја олеснат борбата против пандемијата на Корона вирус, објавија  „Вода Српске “.

Како што се наведува, потрошувачката на средства за дезинфекција на раце во училиштата е значително зголемена за време на пандемијата, а секоја нова количина што ја добиваат е достапна за да се зачува здравјето на учениците и просветните работници.

„Суперхероите“ продолжуваат да ги поддржуваат здравствените установи

Како дел од кампањата на Хемофарм „Суперхероите носат маски под очи“, средствата собрани од продажбата на витамините и минералите на Хемофарм, Магнетранс, Имуноцинка, Поливита Б плус и Еунова Дуо Протект Д3 К2 беа искористени за набавка на опрема за три други здравствени установи во БиХ. .

По тој повод, заштитна опрема (маски, одела и ракавици), антигенски тестови, средства за дезинфекција, пулс оксиметри и небулизери во вредност од над 20.000 KM (10.200 евра) ќе бидат донирани на Институтот за физикална медицина и рехабилитација „Д-р Мирослав Зотовиќ“ во Бања. Лука, Општа болница „Прим. д-р Абдулах Накас „во Сараево и Здравствениот дом Казин.

Хемофарм ја започна акцијата „Суперхероите носат маски под очите“ во ноември минатата година, а оттогаш е обезбедена помош со заштитна и медицинска опрема, средства за дезинфекција и антигенски тестови за 17 здравствени установи во БиХ во вкупна вредност од 100.000 KM (10.200 евра. ).

Како дел од оваа акција, помогнавме на голем број здравствени установи во БиХ со донирање опрема која придонесува за заштита на здравствените работници и нивна поголема ефикасност во секојдневната работа. Многу сме горди на нашата кампања „Суперхерои“ бидејќи е успешна токму затоа што граѓаните во нас препознаа партнер кој е таму кога е потребно. Слушањето на потребите на заедницата и помагањето на другите е чувство кон кое сите природно се стремиме. Пробиотиците, минералите и витамините се од големо значење и во превенцијата и лекувањето на Ковид-19 и во пост-ковид состојби на замор и обновување на енергијата. Освен што дониравме опрема и апелиравме за почитување на епидемиолошките мерки, дадовме и важен придонес за подигнување на свеста за важноста на рехабилитација на луѓето кои го преживеале Ковид-19. Продолжуваме по истиот пат, каде што застанавме да се грижиме за здравјето на луѓето како доверлив партнер, изјави Саша Урошевиќ, директор на Хемофарм БиХ.

Акцијата „Суперхерои“ ќе продолжи до крајот на годината, а со издвојување средства од продажбата на пробиотиците, витамини и минерали на Хемофарм, Имуноцинка, Поливита Б плус и дуото Еун го штитат Д3 К2, ќе се обезбеди дополнителна заштитна опрема за здравствените установи. во БиХ.

Убав гест на угостител од Кикинда

Роберт Патаки, познат угостител од Кикинда, донираше фрижидер на Здравствениот дом, каде медицинските работници чуваат вакцини. Во почетокот на врвот на кризата и вонредната состојба, Патаки секојдневно им доставуваше оброци на медицинскиот персонал на Инфективното одделение на Општата болница.

На крајот на септември минатата година на детската и училишната диспанзера донираше четири бесконтактни термометри. Со добрина и благородност повторно ги допре здравствените работници. Иако пандемијата на корона го десеткуваше бизнисот на многу ресторани, вклучувајќи го и неговиот, Патаки со овој пример потврди дека не е сè така црно: Ова е на некој начин мој апел до моите сограѓани да се вакцинираат, за што поскоро да се нормализира состојбата. За нас угостителите тоа е многу важно. Ги повикувам колегите претприемачи да му помогнат на нашето здравје во овие кризни времиња, се разбира доколку се во можност. Што се однесува до мене, штом слушнав дека на Здравствениот дом му е потребен фрижидер за чување вакцини, решив да го купам и да го донирам, ни изјави Патаки.

Д-р Билјана Марковиќ, директорката на Здравствениот дом, потврди дека донацијата пристигнала во вистинско време.

Потребен ни беше фрижидер, откако почна вакцинацијата против сезонскиот грип, навистина сме благодарни. Благодарност до сите што донираа нешто, што и помогнаа на нашата институција и на здравјето на Кикинда. Состојбата со епидемијата останува загрижувачка. До денес имаме 630 пациенти, а во болницата 35 хоспитализирани пациенти. Досега имаме околу 26.000 вакцинирани граѓани со првата доза, рече д-р Марковиќ.

Кинеската амбасада донираше возила

Кинеската амбасада во Подгорица донираше 50.000 евра на Клиничкиот центар на Црна Гора за борба против пандемијата на коронарниот вирус, соопштија од оваа здравствена установа.

Здравствената установа соопшти дека директорката на Клиничкиот центар, Љиљана Радуловиќ и вонредниот и ополномоштен амбасадор на Кина во Црна Гора, Лиу Џин, се согласиле дека со заеднички напори може да се работи на подобрување на односите.

Тие се согласни дека ќе ги разменат сите податоци и информации за тие потреби, како и стручна помош, која може да биде важна за натамошно унапредување на соработката, во духот на партнерството и меѓусебната доверба, соопштуваат од Клиничкиот центар.

Ова не е прва донација на кинеската влада и народ на таа институција, здравствениот систем и државата Црна Гора.

Традиционалното пријателство на двата народа, крунисано со уште еден филантропски чина на Амбасадата, заслужува особена почит бидејќи и по две години пандемија, целиот свет се уште се соочува со својот неизвесен тек и исход, посочуваат од Клиничкиот центар.

Тие порачаа дека сузбивањето на пандемијата е можно само преку меѓусебно разбирање и заедничко дејствување на сите земји, особено во борбата против дезинформациите.

Хуманитарна акција за „Ковид“  одделението во Општата болница Дубровник, собрани 84.000 куни

Добра работа е направена, задоволни сме од успешноста на акцијата која започна со наддавање на симболични суми. И нашите сограѓани, исто како и уметниците, ја зачинија акцијата, е последната порака по завршувањето на хуманитарната акција во корист на Ковид одделението во Општата болница Дубровник, кое започна лавина добрина. Акцијата покажа колку имаме големо срце и желба да помогнеме за општо добро.

Атмосферата на лицитацијата беше лежерна и акцијата се одвиваше без проблеми, а граѓаните упорно се јавуваа на телефони и лицитираа. За атмосферата придонесоа и менаџерот на аукцијата Ивица Пуљиќ и колегите од медиумите: медиумските спонзори на аукцијата, но и музичарите Маја Гргиќ, која во придружба на Тео Мартиновиќ доблесно создаде атмосфера на арт џез кафуле. Секако многу придонесе и Ана Обрадовиќ Скрачиќ како организатор на оваа акција.

За време на оваа аукција продадовме речиси 90 отсто од понудените уметнички дела и уверени сме дека наскоро ќе ги продадеме сите остри предмети. Но, сè уште не можеме да кажеме колкав е вкупниот износ на аукциската сума и колкав ќе биде нашиот финансиски придонес во Ковид одделот на Општата болница во Дубровник, додека клиентите не ги платат парите и така да го потврдат купувањето. Сепак, оваа информација многу брзо ќе биде објавена во јавноста, изјави на крајот на вечерта Ана Обрадовиќ Скрачиќ.

Дубровничките уметници Јосип Шкерљ, Ведран Грабовац, Мирсада Баљиќ, Николина Шимуновиќ, Антонија Русковиќ, Давор Луцијановиќ, Душко Шибл, Катарина Аламат Кусијановиќ, Маро Цетиниќ, Јосип Пино Тростниќ, И. Свен Клобучар, Иво Младошиќ, Анабел Занзе, Јасмина Руње, Мара Братош, Роберт Краљ, Деша Влахутин, Берта Милош, Ванда Митровиќ, Нада Зец Ивановиќ, Самир Серхатлиќ, Виктор Шербу, Луција Перојевиќко, Ана Обрадовиќ, Марија Липановиќ, Лена Крамариќ, Иво Грбиќ, Мерцедос Братиќ, Јадранка Мунитиќ и Ирис Лобаш Кукавичиќ се само дел од оние кои се вклучија и ја поддржаа хуманитарната акција во корист на Ковид Одделот во Општата болница во Дубровник.

Во акцијата се натпреваруваа и за слики чии автори останаа уметници, а донатори беа нашите колекционери и галерии. Така, сликата на Димитриј Поповиќ во корист на оваа акција ја донира галеристот и реномиран колекционер Андрија Сеифрид, додека сликата на Лукша Пека е донација од галеријата „Артур“, сликата на Дора Орешиќ е донација на „Дубровничка куќа. “, сликата на Маро Митровиќ од галеријата „Клариса“ и сликата на Антун Масла донирана од галеријата „Масле“.

На големата уметничка аукција организирана од Ана Обрадовиќ Скрачиќ во недела, 21 ноември, беа собрани 84.000 куни (11.100 евра).

На аукцијата свои дела донираа бројни дубровнички и хрватски уметници, а телефонски на аукцијата се јавија наши сограѓани, кои и во ова тешко време успеаја да издвојат пари од домашните буџети за хуманитарни цели.

Целокупниот приход од оваа, но и од сите други акции кои се организирани или ќе се организираат, се наменети за потребите на Ковид одделот во Општата болница Дубровник.


Мис Универзум Хрватска ја поддржа  хуманитарната аукција за Ковид  одделот

Зад нас е виртуелна хуманитарна уметничка аукција за помош на Ковид одделот во Општата болница во Дубровник. Час и половина ѕвонеа телефоните во областа Лазарет, а луѓето во импровизираниот „кол центар“ одговараа на повиците на луѓето кои наддаваа за уметнички дела. Беа донирани дури 74 дела, а некои од хуманитарните уметници решија да дојдат и дополнително со своето присуство да ја поддржат оваа хуманитарна акција. Тоа се Јосип Шкерљ, Роберт Краљ, Ирис Лобаш Кукавичиќ и други... Мис Универзум Хрватска Ора Иванишевиќ, која е позната и по својата хуманитарна работа, пристигна во Лазарете.


Дали направивте добро дело за вашата заедница за време на пандемијата? Ако не сте, ќе ве израдуваме со фактот дека сè уште можете да го промените тоа. Посетете ја нашата платформа за групно финансирање Donacije.rs и дознајте со какви активности можете да помогнете за побрзо да ја достигнете вашата цел. Ви ветуваме дека доброто чувство за грижа за заедницата ќе биде неизмерно.