Летото е пред нас, што значи дека не очекуваат многу концерти, фестивали, спортски, културни и разни други настани.

Во последно време многу настани имаат хуманитарна нишка, па можеби таа компонента ќе преовлада кога ќе изберете каде да одите и во што да учествувате.

Денеска се навраќавме на последните настани со хуманитарен карактер. Еве како организациите, компаниите и поединците ги поддржуваат своите заедници низ регионот со организирање фестивали, концерти, аукции, трки, забави и други настани.

Фестивалот на културата Забјело собра 13.000 евра во донации

Неодамна на стадионот Забјело се одржа фестивал на кој настапија Зостер, Партибрејкерс, Дарко Рундек, Екипа и бендот Парампашчад.

Дел од заработката од продажбата на билетите беше наменета како донација на фондацијата „Мајкери на добра волја“ и фудбалскиот клуб „Забјело“, поточно фондацијата „Мајкери на добра волја“ од 6.500 евра и домаќините на фестивалот, фудбалскиот клуб Забјело, во износ од 7.000 евра.

Собраните средства ќе му овозможат на ФК Забјело да ги покрие оперативните трошоци за целата натпреварувачка година и да инвестира дел од парите во понатамошен развој и стартување на помладите категории на клубот. Од друга страна, Bikers of Good Will ќе додадат уште најмалку еден на листата на проекти на кои работат, а кои ќе бидат насочени кон грижата и едукацијата на најмладите, соопштуваат од Фондацијата.

Млечниот пат на УНИЦЕФ го поддржува менталното здравје на децата и младите

Оваа година УНИЦЕФ ја организира традиционалната хуманитарна трка Млечниот пат, на која од 9 до 18 септември ќе се соберат учесници од сите возрасти од цела Хрватска, со помош на мобилна апликација и на настани, на илјадници патеки за поддршка менталното здравје на децата и младите во училиштата.

Само десет дена по почетокот на пријавувањето, на трката беа пријавени повеќе од 1.000 учесници. Оваа година трката е поддржана од бројни партнери, компании и луѓе од јавниот живот, неодамна објавена од УНИЦЕФ.

Средствата собрани преку донации ќе се инвестираат во обука на наставниците и другиот стручен кадар во училиштата и студентските домови за препознавање на менталните здравствени проблеми кај децата и младите и пружање психолошка прва помош и поддршка.

За повеќе информации и за аплицирање, посетете ја врската.

Хуманитарен настан во организација на Ротари клубот Риека

Во организација на огранокот Нов бран, Ротари клубот од Риека, во соработка со сомелиерот Данијела Крамариќ и истарските винари, неодамна го одржаа хуманитарниот настан Drop-in silence.

Акцијата во која беа собрани 30.000 куни беше наменета за Здружението на Глуви и Наглуви на Приморско-Горскиот Котор Округ.

Најпрво би сакал да им се заблагодарам на винарите за значајните донации. Тие овозможија овој наш настан на терасата на хотелот Амбасадор да биде толку успешен. Од друга страна, благодарност до сите што дојдоа бидејќи котизацијата беше 200 куни и оние кои учествуваа на аукцијата за вино, рече Теута Дулетиќ, претседател на Ротари Нов бран.

За лекување на болно девојче, тој ставил колекција дресови на аукција

Кемал Кемо Папрачанин од Тузла решил да ја продаде својата колекција на дресови и целиот приход да го донира за лекување на девојчето Лејла Тановиќ, кое е на лекување во Турција бидејќи и е дијагностициран тумор на мозокот.

Пред неколку дена во дворот на чаршијата на основното училиште Јала беше организиран хуманитарен настан на кој се продава босанска храна подготвена од учениците и нивните родители. Во акцијата се вклучи и Папрачанин, кој во саботата стави во продажба дресови од неговата колекција. За помалку од 24 часа беа собрани околу 2.000 куни.

Секој што сака да си помогне, своите донации може да ги уплати на име Лејла-Неа Тановиќ, а сметка број 107791272 отворена во НЛБ Банка д.д. Филијала Сараево Тузла, трансакција број 1327300000000566.

Хуманитарен концерт на основците од Димитровград

Учениците од второто одделение на ОУ „Христо Ботев“ од Димитровград деновиве изведоа хуманитарен настан на летната сцена на Националната библиотека во овој град, каде беа собрани 33.180 динари.

Средствата се наменети за Фондацијата Imagine Life да ја поддржи нивната Програма за подобрување на квалитетот на животот на загрозените и ранливите групи.

На концертот Актерско пеење беа собрани 1.800 евра за лекување на деца

Неодамна во Подгорица се одржа уште еден хуманитарен концерт со цел да се поддржи Фондацијата Биди хуман.

Се одржа во ЦКЗ Рибница, а учество земаа актери од Градскиот театар од Подгорица.

Од продажбата на билетите се собрани илјада осумстотини евра кои подеднакво ќе бидат распределени на сите активни корисници кои го чекаат нивниот третман.

ЦКЗ „Рибница“ се наполни, а ние испративме порака до сите наши деца - не сте сами, нè имате нас, рекоа од Фондација.

Моторџиите од Тузла организираа возење, скара и забава за децата без родителска грижа

Под слоганот Моторџии, пријатели на децата, членови на Мото клубот од Тузла пред неколку дена организираа хуманитарна акција за жителите на Домот за деца без родителска грижа во Тузла.

По врачувањето на донациите следуваше традиционално дружење со најмалите со скара, забава, спортски активности, возење мотори, во кое децата најмногу уживаа.

На овие деца им треба внимание. Апелираме на свеста и на сите други организации и здруженија да им помогнат на овие деца. Поминувањето на денот со нив е извонредна емоција и чувство. Кога ќе им ставите насмевка на лицата на овие деца, тоа е нешто неописливо; рекоа од МК Тузла за tuzlanski.ba.

Сеад продава богата колекција дресови и парите ги донира на детските вентилатори

Поранешниот ракометар Сеад Мулиќ е колекционер на дресови, а спортските познаници му помогнале да создаде богата колекција. Мулиќ неодамна одлучил да ги стави сите дресови на аукција и да им помогне на децата на Клиниката за детски болести на Универзитетската болница во Тузла, пренесува 6yka.com.

Аукцијата на дресовите на Сеад ќе се одвива во четири фази бидејќи, како што вели, сака да направи добра организација и промоција и да собере што повеќе пари.

Првата фаза ќе биде аукциска вечера со неколку дресови. Втората фаза е аукцијата на профилот на Фејсбук, каде ќе има најголем број на дресови. Ова го правам за оваа приказна да допре до што повеќе луѓе и да пристигнат што повеќе понуди. Третиот дел се донации од приватни лица, јавни институции и луѓе кои можат да го поддржат овој проект. А последниот дел е хуманитарен натпревар, за кој не можам да кажам повеќе бидејќи преговорите се во тек.

Повеќе од 50 спортисти и тренери ја поддржаа акцијата, а на аукцијата се очекува да бидат достапни повеќе од 100 дресови.

Во репризата на сараевското дерби беа собрани 73.500 КМ за третман на граѓаните

Организирајќи римејк на дербито меѓу Железничар и Сараево, одиграно на 2 мај 1996 година, на стадионот Грбавица, Здружението Помози.ба собра 73.500 KM за лекување на мажи и жени на кои им е потребна ваква поддршка низ Босна и Херцеговина.

Собраните средства се насочени кон Фондот Спорт за живот, кој Здружението Помози.ба го основа во соработка со Един Џеко и Мирза Телетовиќ.

Од основањето на овој Фонд, кој собра бројни спортисти и спортски колективи до сега, плативме околу 150.000 КМ за лекување на болни. Значајни ни се и средствата што ги собравме преку репризата на првото повоено дерби бидејќи секојдневно добиваме неколку десетици барања за помош во лекувањето на нашите болни граѓани, а на нив е тешко да се одговори, како што истакнуваат од Помози.ба.

Добротворна аукција во Тирана

Аукцијата за донации GivingCircles 2021 беше организирана и оваа година од страна на Партнери Албанија за промени и развој. Преку овој настан беа собрани вкупно 2.100.000 СЕК од компании и поединци учесници на настанот. Овие средства ќе се користат за финансирање на три различни проекти:

1. Здрави деца, здрава заедница - иницијатива на Албанскиот центар за развој на семејството / ACFD ќе придонесе за воспоставување на стоматолошки услуги во Центарот на заедницата „Гонџе Бојаџи“ за давање услуги на над 400 деца од Управната единица бр. 4, во Тирана.

2. Поп-ап книга! - иницијатива на ШКЕЈ ќе придонесе за создавање пријателски, литературен, развоен и иновативен простор во просториите на училиштето „Ферај“ во кое посетуваат 148 ученици.

3. Среќно, нашите баби и дедовци - иницијатива на Roots Ngo ќе придонесе за изградба на рекреативен простор за стари лица во градот Скадар.

CEWE Фото Конкурс

Неодамна започна Меѓународниот хуманитарен фото конкурс CEWE Photo Award во кој и помагате на организацијата СОС Детски села Хрватска со испраќање на вашите фотографии.

Петтото издание на CEWE Photo Award започна со добро познатиот слоган Нашиот свет е убав. Љубителите на фотографијата можат да достават аматерски или професионални фотографии во дури десет категории. Секој учесник може да испрати до 100 фотографии. За секоја испратена фотографија, CEWE донира 0,10 евра за СОС Детските села - во Хрватска и низ светот.

За повеќе информации и учество на натпреварот посетете го Линкот.

Пријавете се за нашиот билтен за предлози, препораки, приказни, вести, истражувања и возбудливи и вредни содржини за добротворни цели во Западен Балкан.