Продолжува бранот на солидарност со Турција и Сирија. Во разорниот земјотрес што ги погоди овие две земји, според досега објавените податоци, загинале повеќе од 43 илјади луѓе, многумина се повредени, а тие останале без домови.

Низ Западен Балкан, веднаш по земјотресот започнаа бројни акции на солидарност и собирање помош за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија.

Во следниов текст дознајте како ги поддржувавме Турција и Сирија во изминатите неколку дена и во кои акции може да се вклучите и вие.

УНИЦЕФ Србија започна кампања за помош на децата погодени од земјотресот во Турција и Сирија

Како и во сите хуманитарни кризи, децата се најранлива категорија.

Затоа УНИЦЕФ Србија започна кампања за децата погодени од катастрофалниот земјотрес во овие две земји.

Тимовите на УНИЦЕФ од различни земји веќе им помагаат на ранливите; Уницеф Србија започна кампања за помош, која можете да ја поддржите со донирање на линкот.

Каритас Србија собира помош за настраданите од земјотресот

Каритас Србија се приклучува на иницијативата на Каритас Интернационалис за собирање средства за помош на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија.

Сочувствуваме со луѓето чии животи драматично се променија за миг, кои ги загубија своите најблиски или чија судбина е сè уште неизвесна. На овие луѓе им треба помош од сите нас. Да се солидаризираме и да им подадеме рака на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија, порача Каритас Србија.

Можете да ја покажете вашата поддршка со донирање на сметката 220-112163-96.

УНИЦЕФ Хрватска не поканува да донираме за децата погодени од земјотреси.

УНИЦЕФ Хрватска, исто така, започна кампања за поддршка на децата погодени од земјотресите во Турција и Сирија.

Поддршката можете да ја дадете со донирање на линкот, а вашите донации ќе го овозможат следново:

Испорака на итна хуманитарна помош - вода за пиење, храна, ќебиња, топла облека, средства за хигиена и лекови

Психосоцијална поддршка за децата трауматизирани од земјотресот.

Сликарот ги продава своите дела за поддршка на ранливите во Сирија и Турција

Истакнатиот академски сликар од Сараево, Џеко Хоџиќ, започна кампања на Фејсбук каде што продава парчиња за да им помогне на жртвите од разорните земјотреси во Турција и Сирија.

Со овој хуман гест тој ги покани своите колеги уметници да му се придружат за да им помогнат на оние на кои помошта им е најпотребна.

Многумина од нас од овие простори учествувавме на симпозиуми во Турција. Ги молам колегите да се приклучат на акцијата - напиша Џеко.

Неполни 24 часа по објавувањето, тој продаде една од трите понудени слики (масло на платно 100x80) од циклусот Seeds of Young Pine. Сликата е продадена за 2.200 КМ.

Доколку сакате сами да ја поддржите оваа акција и да обезбедите донација за Сирија и Турција со купување на уметничка слика, тоа можете да го направите на линкот.

БХ Телеком донираше 150.000 КМ за помош на народот на Турција и Сирија

Компанијата БХ Телеком донираше 150.000 KM на здружението Pomozi.ba за помош на настраданите луѓе во Турција и Сирија. Ова е најголемата донација досега во Босна и Херцеговина за настраданите од земјотресите.

Средствата ќе бидат насочени кон купување мобилни домови за сместување на луѓе.

Компанијата Фармамед донираше 10.000 креми за децата од Турција и Сирија

Компанијата Фармамед, чие седиште е во Травник, донираше 10.000 креми за заштита и нега на детската кожа за децата во Сирија и Турција.

Искрено им благодариме на нашите успешни бизнисмени со големи срца кои се секогаш тука за оние на кои им е потребна. Затоа што го имаме само она што го даваме, објави во оваа прилика здружението Помози.ба.

Со продажба на чај, Бенџамин собрал речиси 1.600 КМ за да им помогне на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Момчето Бенјамин Механовиќ платило 1.583 КМ, кои ги собрал продавајќи чај, за да им помогне на настраданите од разорните земјотреси во Турција и Сирија.

Граѓаните на Нови Пазар собираат хуманитарна помош за Турција

Граѓаните на Нови Пазар организираа и собирање хуманитарна помош за населението на Турција погодено од разорниот земјотрес.

Акцијата која се спроведува под покровителство на локалната самоуправа и Црвениот крст се организира во Дом младине од 9 до 18 часот, а вклучени се и хуманитарните организации Отворена рука и Севап.

Во договор со Амбасадата на Република Турција во Белград, доставена е листа на потребни предмети што треба да се соберат.

Списокот вклучува капи, јакни, мантили, чизми, џемпери, панталони, ракавици, шалови, капи, чорапи и долна облека.

Собирањето помош беше организирано и на градското шеталиште под покровителство на организацијата Патот на животната средина.

Доколку сте во Нови Пазар, приклучете се на акцијата со носење на потребните работи на некоја од локациите во наредниот период.

Во акцијата за собирање помош за Турција се вклучија и пчеларите од Нови Пазар, кои деновиве продаваат мед во центарот на Нови Пазар и целиот приход го донираат за помош на турскиот народ.

Акција за собирање играчки за децата од Турција и Сирија

Здружението Помози.ба започна акција за собирање помош за децата погодени од земјотресот во Турција и Сирија за малку да им го олесни секојдневниот живот на момчињата и девојчињата кои во еден момент останаа без се.

Кампањата можете да ја поддржите со донирање на нови или добро сочувани играчки и доставување на адресата на здружението во Сараево (д-р Фетаха Беќирбеговиќа 8, помеѓу 08:00 и 17:00 часот).

Донациите на играчки се можни и во канцелариите на здружението Травник, Бихаќ, Мостар и Сански Мост.

Акцијата ќе трае минимум еден месец, а во градовите каде што немаме канцеларии луѓето можат да се организираат и ако се соберат поголеми суми, велат од Помози.ба.

 

Халкбанк Скопје донираше 500.000 евра за поддршка на Турција

Друга банка која се солидаризираше и донираше за помош на Турција погодена од земјотресот е Халкбанк АД Скопје која донираше 500.000 евра за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција.

Овој пат е време да ја покажеме нашата хуманост пред народот на Република Турција, каде што работи и нашата матична банка и е во исклучително тешка ситуација. Овие денови. „Луѓето се важни“ е мотото со кое владее Халкбанк, се вели во соопштението на банката.

Народниот театар Мостар започна хуманитарна кампања за Турција и Сирија

Народниот театар Мостар започна хуманитарна акција за помош на народот на Турција и Сирија, кои доживеаја голема трагедија по разорните земјотреси.

Во таа насока, во петок, 24 Февруари, во 20 часот, хуманитарна изведба на претставата Збогум, Калифорнија! по сценарио на Емина Ковачевиќ, во режија на Лајла Кајкчиа. Цената на билетот е 10 КМ, а средствата собрани од купените билети ќе бидат донирани за помош на Турција и Сирија.

Поддршка од деведесет и едногодишна жена

Деведесет и едногодишната Милка, корисник на услугите на хуманитарното здружение Помози.ба, донираше симболична сума за помош на луѓето во Сирија и Турција.

Имено, таа испратила 10 КМ да им помогне на народот на Турција и Сирија, објавено е на Фејсбук страницата Помози.ба.

Со оглед на тоа што секојдневно и носиме готов оброк пред врата, не мора ни да зборуваме за нејзината тешка здравствена и финансиска состојба. Од друга страна, тоа не ја спречи да го искористи својот минимален приход од кој не може ни да си дозволи се што и треба, треба да издвои десет километри за луѓе кои доживеале голема трагедија - пишуваат од споменатото хуманитарно здружение.

Фудбалерите на Железничар наместо на тренинг помогнаа во пакување помош за Турција и Сирија

Фудбалерите на Железничар од Сараево минатата недела го одработија утринскиот тренинг во магацинот на Хуманитарното здружение Помози.ба.

Првотимците на „сините“ учествуваа во подготовката и утоварувањето на хуманитарна стока за Турција и Сирија. Граѓаните на Босна и Херцеговина уште еднаш ја покажаа својата хумана страна. Во просториите на здружението Помози.ба беа собрани огромни количини стока за помош на настраданите во Турција и Сирија., соопшти ФК Железничар.

ББИ банка ги ослободи таксите за донации за Турција и Сирија

ББИ Банка одлучи да ослободи од плаќање на ББИ такси за конверзија на средства и плаќања на физички и правни лица извршени во странство за плаќање „помош за Турција и Сирија“. Одлуката ги продолжува активностите на ББИ банка за помош на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија, откако донираше 50.000 КМ за помош на погодените области.

ББИ Банка се труди да им помогне на погодените подрачја како општествено одговорна институција. На овој начин сакаме да им олесниме на поединците и компаниите вклучени во оваа хуманитарна мисија да дојдат до оние кои имаат потреба што е можно побрзо и поефикасно – соопштија од ББИ банка.

 

Преку апликацијата Glovo во Босна и Херцеговина можете да донирате за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Глово БиХ се приклучува кон поддршката на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија.

Една од вредностите длабоко вкоренети во нашата култура на Глово е ГРИЖАТА, грижата за сите околу нас и планетата и нашата заедница. Земјотресите во Турција и Сирија предизвикаа огромни штети, што е тешко да се замисли, но ние можеме да помогнеме. Соработувавме со Pomozi.ba и овозможивме дел за донации во нашата апликација за заедно да им помогнеме на жртвите во Турција и Сирија. Донациите целосно одат за Pomozi.ba, рече Иван Лакета, генерален директор на Глово БиХ.

За поддршка на настраданите од земјотресот, корисниците на Глово можат да отидат во делот „Донирај за Турција и Сирија“, да ја одберат сумата што сакаат да ја донираат на Pomozi.ba, а средствата собрани на овој начин ќе бидат целосно насочени кон организацијата.

Група луѓе од Суботица собира помош за населението на Сирија погодено од разорниот земјотрес

Групи на Суботица започнаа акција за собирање помош за граѓаните на Сирија погодени од земјотресот.

Секој што сака да ја поддржи може да го направи тоа до 28 Февруари со уплата на следната сметка:

Бојан Франчуски, Суботица

Цел на плаќање: Помош

Број на динарска сметка: 170-10424750000-67

Фондацијата Фирдеус обезбеди 100 тони помош

По разорниот земјотрес во Турција, фондацијата Фирдеус со помош на своите редовни донатори собра помош за луѓето погодени од овој земјотрес. Како резултат на тоа, досега се собрани и испорачани 100 тони помош во храна, облека, средства за хигиена и други потребни материјали преку 5 камиони подготвени од персоналот на фондацијата од Истанбул. Основачот на фондацијата, Елвис Начи, и неговиот тим, исто така, споменаа дека ќе останат во Турција онолку долго колку што е потребна помош за подготовка и испорака на помош до погодените семејства.

 

Донира стипендија за поддршка на граѓаните на Турција

Амбра Цека од Тирана, која студира медицина на Универзитетот за здравствени науки во Анкара, донираше пари од стипендијата што ја добива од турската држава.

Парите од стипендијата им ги испратив на моите пријатели кои беа погодени од земјотресот во регионот Хатај во Турција, објасни Цека.

Прочитајте повеќе за акциите на солидарност со Турција и Сирија и како да ги поддржите овде. Известете ни за активностите во вашата област за да можеме да го рашириме апелот и да придонесеме што е можно поголема поддршка за ранливите.