Светскиот ден на ракот се одбележува секој 4 Февруари насекаде низ светот. Овој датум е воспоставен од страна на Меѓународното здружение за Рак и Светската здравствена организација за да се подигне свеста за ракот и да се поддржат пациентите од Рак, нивните семејства и преживеаните.

Кампањата #CloseTheCareGap, која е во фокусот на глобално ниво оваа година, се спроведува за да се намали нееднаквоста во пристапот до превентивни услуги, дијагноза, третман и грижа за пациентите со Рак.

Во регионот поддршката за болните од Рак е често поддржана област, па затоа овој Февруари компаниите, непрофитните организации и граѓаните започнуваат различни акции и даваат свој придонес; како изгледаа и како можете да придонесете, прочитајте подолу.

Камп за рехабилитација Заедно да го победиме Ракот

Здружението на семејства и пријатели на деца заболени од леукемија и други малигни заболувања од Тузланскиот кантон, ПИПОЛ, од 22 до 25 Јануари 2023 година организираше камп за рехабилитација за деца и млади излечени од Рак од областа на Тузланскиот кантон.

Кампот е дел од проектот Да го победиме Ракот заедно, чиј генерален спонзор е Сојузното Министерство за здравство.

Победниците од областа на кантонот Тузла, кои изминатите неколку дена ги поминаа во спортско-рекреативниот центар во Олово, придружувани од своите родители, уживаа во радостите на зимата, која имаше уникатен шарм за децата и младите кои неодамна завршија со интензивна болница. третман и заштитни терапии.

Тие се вистински херои кои секојдневно постигнуваат нови победи на патот кон конечното закрепнување. Тие се најдобар пример и охрабрување за сите малечки кои моментално се борат со негативецот наречен рак, истакна Амра Сарачевиќ, претседател на Здружението.

Бизнисменките донираа пари за децата болни од Рак

Членовите на Секцијата за женско претприемништво на Стопанската комора на Србија (ПКС) неодамна донираа 387.000 Динари на Здружението Секогаш со деца, кое им помага на децата болни од Рак.

Директорката на Секторот за претприемништво на ПКС, Бранислава Симаниќ, им се заблагодари на претприемачите и ги покани сите кои можат да се приклучат на хуманитарните активности на Секцијата за женско претприемништво да им помогнат на оние на кои помошта им е најпотребна.

Децата организираа акција за НУРДОР

Во градинката Дечија радост во Ириг, децата се учат на хуманоста и важноста да им се помогне на луѓето уште од мали нозе. Оттука, децата и вработените во оваа институција се чести иницијатори и организатори на хуманитарни акции.

Тие неодамна организираа хуманитарна продажба на рачно изработени украси, а сите приходи од продажбата беа донирани Националното здружение на родители на деца болни од Рак (НУРДОР).

Наша желба беше и оваа година да бидеме херои на НУРДОР, како деца кои се лекуваат од малигни заболувања - вистински мали суперхерои. Организиравме новогодишни работилници каде со заеднички труд на децата и родителите се создаваа уникатни украси. Овие украси станаа дел од новогодишните елки, кои ги украсуваа влезовите на градинките. Ги поканивме родителите, локалните жители и сите наши соработници да изберат еден или повеќе украси за себе и за своите најблиски. Секој украс е уникатен и носи љубов и поддршка и нова надеж за децата кои се лекуваат од малигни заболувања, објасни директорката Јелена Видановиќ и додаде дека преку оваа акција потврдиле дека со заедништво може многу да се постигне и промени.

МТ-КОМЕКС гради соларна централа за НУРДОР

Уште една сосема уникатна донација за НУРДОР доаѓа од компанијата МТ-КОМЕКС, пионер во изградбата на соларни електрани во Србија.

По повод одбележувањето 30 години бизнис, оваа компанија ќе донира соларна централа на здружението НУРДОР.

На една од куќите што ги користи НУРДОР ќе изградат мала соларна централа со моќност од 7 kW, што ќе помогне да се намалат месечните трошоци за електрична енергија и тие средства да се пренасочат кон други потреби на Здружението и неговите корисници.

Прилично е јасно колку е вредна и значајна оваа донација бидејќи соларната централа што ја добивме од МТ-КОМЕКС ќе ја најде целата своја цел и ќе им служи на нашите мали станари и големите супер херои во нивната борба. Ви благодарам многу, и бидете горди што направивте толку голема и хумана работа, рече Јоланд Корора, претседател на НУРДОР.

Акција СТОП за Рак на грлото на матката

Под менторство на проф. д-р. Џенита Љуца, студенти и студенти на Медицинскиот факултет во Тузла, но и од Сараево, Мостар и Зеница, во соработка со Здружението на студенти по медицина во БиХ - BoHeMSA и Студентскиот совет на Медицинскиот факултет во Тузла MEDICUS организираа хуманитарната кампања СТОП за Ракот на грлото на матката.

Целта е да се развие свеста за оваа болест и да се поттикнат жените да подлежат на превентивни прегледи.

Хуманитарен концерт за Здружението „Не сме сами”

Со хуманитарен концерт на 12.02.2023 година во Хрватскиот народен театар во Загреб, во пресрет на шестиот годишнина од Здружението Ние не сме сами (исто Нисмо), кое им помага на жените кои имаат Рак, Ротари клубот од Загреб Горњи Град сака да обезбеди што е можно повеќе средства за финансирање на транспортот на женски пациенти со такси до болниците за хемотерапија и зрачење и назад во нивните домови или најблиската железничка или автобуска станица.

На сцената на Хрватскиот народен театар бесплатно ќе настапат и на тој начин ќе придонесат во кампањата:

• Мартина Фиљак, меѓународно најангажираната хрватска пијанистка,

• Лана Кос, хрватска сопран со исклучителна меѓународна репутација, примадона од помладата генерација,

• Моника Лесковар, добитничка на бројни домашни и странски награди и најдобра хрватска виолончелистка,

• Гордан Тудор, еден од водечките музичари од неговата генерација во Хрватска.

Можете да добиете билети преку платформата Entrio и со тоа да ја поддржите акцијата - Не си единствен; доаѓаш со нас.

Уметниците од здружението ЛУНА донираа 24 слики на онкологијата

Здружението на ликовни уметници на Ниш - ЛУНА донираше 24 свои слики на Клиниката за онкологија на Универзитетската болница во Ниш. За овој гест Здружението доби благодарница од Клиниката.

Подарените слики ќе се најдат на ѕидовите на дневната болница и во стационарната клиника на Клиниката за онкологија, а пациентите на тој начин ќе добиваат терапија во похумани услови.

Во целиот свет, онколошките одделенија, а особено одделенијата каде што се лекуваат децата се најубаво украсени бидејќи тоа се пациенти кои поминуваат многу време во болницата и за нив е од витално значење, покрај тоа да добијат адекватни лекување, тие се во пријатна средина, истакна директорката на Клиниката за онкологија, д-р Ана Цветановиќ.

Владислав Богиќевиќ, претседател на Друштвото на ликовни уметници на Ниш ЛУНА, рече дека членовите на Здружението традиционално се занимаваат со хуманитарни активности.

Дониравме слики на Хематологија и на Детската интерна клиника пред неколку години. После тоа дониравме слики за лекување на деца заболени од тешки болести, а сега донираме слики на Клиниката за онкологија. Сите знаеме дека овде лежат тешки пациенти, а кога треба да бидат тука, некако да им го свртиме вниманието со убави слики, рече Богиќевиќ.

Терапевтско јавање за деца кои имаат Рак во Босна и Херцеговина

Докажано е дека контактот со коњи и јавањето имаат терапевтски ефект врз децата и можат да го подобрат психофизичкото и социјалното здравје на малите хемато-онколошки пациенти. На долг рок, тоа може да влијае на позитивен исход од третманот и подобра психофизичка форма во текот на самиот третман.

Здружението Срце за деца со Рак (Srce za Djecu oboljelu od raka) спроведе проект за терапевтско јавање за подобрување на животот на децата и младите кои страдаат и се лекуваат од рак во 2021 и 2022 година, при што 30 деца работеа на нивното зајакнување преку јавање.

Терапевтско јавање коњи и хипотерапија беа спроведени во спортско-рекреативниот центар „Пегасос“ во Сараево, кој моментално е дом на три здруженија - Неограничена рекреативна програма, коњички клуб „Пегасос“ и Здружението „Јавачи на надежта“.

Јелена Браловиќ, магистер по физиотерапија и работна терапија, која во клубот се занимава со терапевтско јавање коњи и хипотерапија, рече дека најзначајна придобивка, особено за децата кои боледуваат од малигни заболувања, е тоа што тоа е активност во природата.

На прво место се релаксирачката атмосфера, околината, природата и животните. Самиот коњ има терапевтски ефект. Нема потреба ни да се вози во некои ситуации; доволно е да се биде во близина на коњот и позитивно влијае на психата. Постои причина зошто се користи коњ. Тоа е затоа што пулсот на коњите е многу помал од оној на луѓето. Коњот има температура за еден степен Целзиусов повисока од нас. И затоа, коњот е многу топло животно; истакна таа.

Знаеме дека терапевтското јавање има многу позитивни ефекти врз децата, а справувањето со малигната болест трае долго. Децата развиваат анксиозност за одвојување затоа што често се одвоени од нивните родители и семејството. Преку овој проект успеавме да ги поттикнеме да се соочат со стравот и да дојдат на часови за јавање самостојно, без да бидат придружувани од нивните родители, што беше голем плус, објасни Алдина Селимагиќ-Шљиво, психолог од Здружението Срце за деца заболени од Рак.

  Таа, исто така, најави спроведување на проектот „Терапевтско јавање“ во иднина, можеби и во други кантони.

Упорни во поддршката. Заедно!

Здружението Срце за деца (Srce za djecu) соопшти дека по повод 15 Февруари, Меѓународниот ден на децата кои боледуваат и се лекуваат од Рак, ја започнуваат акцијата „Истрај во поддршка“. Заедно! Онлајн кампања.

Целта е да се подигне свеста за детскиот Рак.

Еден начин да се поддржи кампањата за собирање средства е да се јавите на хуманитарниот број 17010 или да купите производи HEART (SRCE) на srceshop.ba. За повеќе детали, следете ја Фејсбук страницата Здружение.

ИПКО донираше на Клиниката за онкологија во Приштина

Компанијата ИПКО додели донација на Клиниката за онкологија на Педијатриската болница во Приштина.

Донацијата се состои од машина за перење и сушење, јоргани и чаршафи за Клиниката за детски болести, пет кревети за хемотерапија, перики и протези за гради за пациентите на Клиниката за онкологија и лични предмети за пациентите.

Ронтис организира јавен настан за подигање на свеста и грижа за личното здравје

Компанијата Ронтис организира јавен настан за подигање на свеста и грижа за личното здравје на своите сограѓани, најави менаџерката Бојана Димовска.

Јавниот настан ќе се одржи на 3 февруари 2023 година, пред Светскиот ден на Ракот, за да се подигне свеста за ракот и да се поттикне негова превенција, откривање и лекување. Отворен едукативен настан за превенција и рано откривање на Ракот, кој исто така има за цел да ги мотивира граѓаните да се борат против табуата, ќе се одржи во театарот „Јордан ХК џин“ во Велес со почеток во 18 часот.

Менаџерите на Ронтис истакнаа дека сакаат да придонесат во превентивниот дел за подигнување на квалитетот на јавното здравје, па решија да бидат организатори на јавната манифестација од отворен карактер. Тие упатија покана до сите граѓани на Велес кои сакаат да знаат за превенција и прегледи кои придонесуваат за рано откривање и заштита од разни болести.

 

Регистрирајте се на нашата апликација Giving Balkans за да дознаете повеќе за донациите за поддршка на пациентите со рак во Западен Балкан.

Доколку сакате да се издржувате, ве потсетуваме на здруженијата кои во нивните заедници се посветени на секојдневната борба против ракот и помагање на оние кои се борат со него и нивните семејства, а за кои поддршката од заедницата е од непроценливо значење. Само некои од нив се Секогаш со деца, Тинкербел, Феникс, НУРДОР, Срце за деца болни од рак, Советувалиште Јефимија, ЛУЃЕ, Сè за неа, Не сме сами, Женски центар Милица, Фондација Ана Рукавина и Светулка. Сигурно знаете некој што не е на списокот - известете не за да создадеме приказна и да го прошириме кругот на поддршка за оние кои поддржувајќи витална борба прават важни работи во нивната околина.