Prošle nedelje, 21. marta obeležili smo Međunarodni dan osoba sa Daunovim sindromom. 

Nedavno smo pisali o tome koje termine je preporučljivo koristiti kada govorimo osobama sa smetnjama u razvoju, odnosno jeziku koji je inkluzivan i stvara odgovarajuću predstavu ljudi koji su osnaženi, samostalni i čine važan deo naše zajednice.  

Ako o takvim stvarima razmišljamo i sa jezičkog stanovišta, očigledno je koliko je važno da ove ljude i u svakodnevnom životu prepoznamo kao deo svoje zajednice i pružimo im priliku da u njoj aktivno učestvuju. 

Ključnu podršku tom cilju predstavlja rad organizacija i udruženja koje pomažu osobama sa smetnjama u razvoju, posebno decom i njihovim porodicama. Pored različite vrste podrške (psihološke, medicinske, socijalne), ove organizacije su takođe i važni zagovornici jednakih prava za ove osobe i njihove inkluzije u društvo, kao i edukacije mladih na tu temu.

Ove nedelje pročitajte kako na tome radi nekoliko organizacija iz regiona.

1. Super novo mesto u Beogradu - kafe Zvuci srca 

Otvoren pre mesec dana, vračarski kafić Zvuci srca svakoga dana privlači veliki broj mušterija. Šta je ključ njihovog uspeha? Lep prostor? Dobra kafa? Ljubazno osoblje? Sve to, ali najbolji razlog da baš tamo popijete piće jeste prilika da podržite osobe sa smetnjama u razvoju, s ozirom na to da su baš oni zaduženi za brigu o mušterijama u ovom kafiću. Oko 15 zaposlenih dobili su priliku za rad posredstvom organizacije Dečije srce, a ideja je da se uključe u društvo, daju svoj doprinos i pokažu spremnost za rad. Zanimljivo je da se u ovom kafiću ne izdaje fiskalni račun, već gosti ostavljaju onoliko novca koliko smatraju da je potrebno. Pored sjajne usluge i dobrog cilja, gosti svakog dana do 18 do 20h očekuje i muzički program za koji su takođe zaduženi mladi muzičari iz organizacije Dečije srce, a od skora će u okviru lokala biti otvoreno i prodajno mesto za ručne radove iz organizacije.

2. Humanitarni koncert za decu sa Daunovim sindromom u Rijeci 

Koncert održan u Hrvatskom kulturnom domu organizovali su Kanal Ri i Udruga Riječko srce, a prihod od prodaje ulaznica namenjen je akciji Sve za našu djecu. Putem akcije se prikupljaju sredstva za opremanje senzorne sobe za terapiju dece sa Daunovim sindromom, koja će biti osposobljena u prostorijama udruženja Riječko srce.  Akcija traje do kraja maja, do kada je otvoren i humanitarni broj telefona 0609009. Tokom 3 dosadašnje ovakve akcije prikupljeno je 54.000 EUR (400.000 HRK), a novac je do sada podržao rad Udruge Dira, Odeljenje dečije onkologije i hematologije Klinike za pedijatriju na Kantridi i Odeljenje za slepe i slabovide učeninke OŠ Pećine.

3. Mačevalački klub Eskrim trči za osobe sa Daunovim sindromom

Iako je mačevanje sport koji ne podrazumeva pretrčavanje velikih daljina, ipak zahteva odličnu fizičku spremnost ljudi koji se njime bave. Zato su baš mačevaoci iz skopskog kluba Eskrim po 3. put organizovali trku pod nazivom Don’t Let them Down, čiji cilj je podrška osobama sa Daunovim sindromom. Trka se održala u nedelju, 24. marta a sav novac od registracije učesnika za trku namenjen je opremanju dnevnog centra sa osobe sa Daunovim sindromom.

4. Centar Duga ima novi stan za korisnike, a FIS pomaže sa opremanjem 

Udruženje iz Novog Travnika sarađuje sa decom, mladima i odraslima sa smetnjama u razvoju, uzrasta od 3 do 50 godina. Duga trenutno ima oko 100 korisnika, od kojih 83 koristi usluge dnevnog boravka, a njih 18 je stalno smešteno u prostorijama udruženja. Zbog nedostatka prostora, Duga je nedavno obezbedila još jedan stan za potrebe korisnika, a supermarket FIS je pomogao da se on i osposobi doniranjem potrebne opreme za kuhinju.

5. Humanitarni bazar za Udruženje roditelja puževa kućica 

Povodom Međunarodnog dana žena kompanija Tradeunique je u svom tržnom centru organizovala celodnevni bazar, na kome je svoje ručne radove predstavilo i udruženje Puževa kućica iz Budve. Novac prikupljen prodajom suvenira, ukrasa i naravno maštovitih poklona namenjen je podršci udruženju koje okuplja roditelje dece sa smetnjama u razvoju. Nedavno organizovani memorijalni turnir u fudbalu Vladimir Tomović, takođe je bio povod da građani i predstavnici lokalnih institucija prikupe novčanu pomoć za ovo udruženje.

6. Udruženje “Evo ruka” pokreće školu košarke 

Udruženje iz Beograda koje je poznato po svom inkluzivnom centru Mesto susreta, ali i ukusnim džemovima koji članovi prave i prodaju da bi obezbedili veću održivost udruženja, nedavno je započelo još jednu sjajnu akciju. U pitanju je škola košarke za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, koja će se održavati svake srede od 16 do 18 časova u sali OŠ Radivoj Popović u Zemunu. Ideja iza ove incijative jeste da se deci i mladima približi košarka kao timski sport i da se obezbedi još jedno mesto susreta za decu i mlade sa smetnjama u razvoju i njihove porodice.