Prema istraživanju fondacije Catalyst Balkans u 2018. godini u Srbiji su građani i kompanije donirali 27,3 miliona evra za opšte dobro. Za razliku od 2017, kada su najviše donirale kompanije, u prethodnoj godini su građani bili najdarežljiviji, sa doniranih preko 11 miliona evra.
„U Srbiji se filantropija konstantno razvija i vidimo da se nakon velikog rasta u 2017. godini ukupno donirani iznos stabilizovao na oko 27 miliona evra. Nama je posebno drago što vidimo da je kod građana sve izraženija svest o dobročinstvu i mogućnostima da pomognu svojoj zajednici, zbog čega su građani kroz različite kampanje masovnih davanja, po prvi put otkako sprovodimo istraživanje, najveći donatori u zemlji, sa preko 11 miliona evra donacija“, izjavio je Nathan Koeshall, direktor Catalyst Balkans.
„Druga dobra vest je da je dobročinstvo sve transparentnije, sve češće se objavljuju rezultati dobrotvornih akcija – tako se gradi poverenje javnosti, i verujemo da je to jedan od razloga zašto su građani u 2018. godini više donirali“, dodao je Koeshall.
Direktorka Trag fondacije Biljana Dakić Đorđević smatra da su za porast donacija građana zaslužne neprofitne organizacije koje artikulišu i rešavaju probleme u lokalnim zajednicama.
"Ohrabruje nas rast poverenja u neprofitne organizacije, koje su primaoci 54 odsto iznosa svih donacija, kao i pozitivan trend dugoročnih partnerstava između neprofitnog i poslovnog sektora. Trag je do sada podržao skoro 100 organizacija koje su od pojedinaca i preduzeća u svojim zajednicama prikupile preko 600.000 dolara. U okviru naše Koalicije za dobročinstvo, i u saradnji sa drugim partnerima, nastavićemo da podstičemo porast poverenja u rad neprofitnog sektora i u njegove kapacitete da rešava pitanja od važnosti za građane", izjavila je Biljana Dakić Đorđević.
Direktorka Fondacije Ana i Vlade Divac, koja predvodi Koaliciju za dobročinstvo, očekuje da će dobri rezultati kada je dobročinstvo u pitanju tek doći.
„Kako bismo istinski pokrenuli promene i u zakonodavnom sistemu, koji često nije dovoljno stimulativan za donatore, pre svega kompanije i pojedince, inicirali smo osnivanje Saveta za filantropiju prošle godine, pri kabinetu predsednice Vlade. Formirane su i radne grupe koje će se baviti rešavanjem ključnih problema u nekoliko oblasti, kao što je unapređenje okvira za doniranje viška hrane, želimo da se unaprede i dosledno primenjuju zakoni koji se odnose na doniranje pravnih lica, ali i da se stvore uslovi za poreske olakšice za pojedince koji daju za opšte dobro. Na taj način doniranje će biti i lakše i stimulativnije za sve. Prema preliminarnim rezultatima, svakog dinara kojeg se država odrekne ukidajući PDV na donacije u hrani, vratiće se zajednici dvostruko“, ističe Ana Koeshall.
Istraživanje o dobročinstvu u Srbiji i celom regionu Zapadnog Balkana, Catalyst Balkans sprovodi od 2013. godine, ponovo u partnerstvu sa Trag fondacijom, a po prvi put kao deo Koalicije za dobročinstvo u okviru Projekta za unapređenje okvira za davanja, koji finansira USAID. Istraživanje je dodatno podržala i Čarls Stjuart Mot fondacija.
Kompletan izveštaj možete pročitati i preuzeti ovde:
A glavne nalaze izveštaja možete saznati ovde: