Svakog 8. marta širom sveta, Međunarodnim danom žena slavi se borba za ženska prava i jednakost. Ovaj međunarodni praznik promoviše ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca, a od 1975. godine je u zvaničnom kalendaru Ujedinjenih nacija (Britanika). 

Borba za ekonomsko i društveno osnaživanje žena traje i danas, a ženska prava i jednakost su načela kojima se mi vodimo od samog početka. Suosnivačica Catalyst Balkans, Aleksandra Vesić, bila je jedna od najvećih aktivistikinja i feministkinja, i zalagala se za solidarnost, jednakost, slobodu i integritet, a svojim radom se trudila da svako od nas bude angažovan i svojim delima demonstrira reči koje izgovara. Danas, s ponosom ističemo da 70% Catalystovog tima čine žene, dok je 56% žena u menadžmentu naše organizacije. 

Ovaj dan je posebno važan za nas i naše društvo u celini, zbog čega smo se osvrnuli na nedavne akcije, proteste i zahteve koji se zalažu za bolji položaj žena širom Zapadnog Balkana. Zato u nastavku pročitaj presek samo nekih događaja, kampanja i donacija kojima se u regionu i ovog marta obeležio Dan žena.  

Solidarne i pobunjene: Protestni marš za ženska prava 

Ove godine veliki broj feminističkih organizacija i pojedinki zajedno organizuje osmomartovski protestni marš pod nazivom „Solidarne i pobunjene! Za radna prava, za pravdu, za mir!“ na ulicama Beograda. Protestni marš za ženska prava održan je u utorak 8. marta ispred Studentskog kulturnog centra. 

Želimo da podsetimo da je Osmi mart dan kada ustajemo i pridružujemo se naporima i pobedama svih hrabrih žena koje već 111 godina vode tu borbu na ovim prostorima. Nažalost, borba za ženska prava je i danas daleko od svog završetka. Zato ove godine, solidarno ustajemo za žene koje žive u socijalnoj nepravdi, siromaštvu i nasilju. Izlazimo na ulicu, važno mesto ženske borbe, kako bismo pobunom ukazale na loše stanje radnih prava i odsustvo pravde za potlačene u našem društvu i izrazile solidarnost sa svim obespravljenim radnicama, višestruko marginalizovanim ženama, sa raseljenim licima i izbeglicama. 

Žene Srbije zahtevaju: 

• da zakonske regulative i praksa osiguraju maksimum 8-časovno radno vreme u toku dana, pravedne i dostojanstvene plate i uslove rada, 

• da institucije adekvatno i blagovremeno rešavaju problem rodno zasnovanog nasilja, 

• i pozivamo na mir, te apelujemo na državu da pruži podršku narodu Ukrajine. 

Počeo tradicionalni Osmomartovski festival posvećen ženama: „Budi jaka, zdrava i lijepa" 

Tradicionalni Osmomartovski festival posvećen ženama pod nazivom "Budi jaka, zdrava i lijepa", počeo je 8. marta u Sarajevu.  

Kroz promociju ženskog preduzetništva i prava i uloge žena u društvu, članice udruženja "Naš koncept" i Asocijacija kreativaca u narednim danima će prezentovati unikatne ručne radove i domaće proizvode. Festival ima za cilj osnaživanje ljudskih ženskih prava, prava na jednake mogućnosti i prava na posao. 

Predsednica udruženja "Naš koncept" Sanela Merjem Muharemović izjavila je za Anadoliju da je u udruženju glavi cilj borba protiv siromaštva i očuvanje kulturnog nasleđa. 

Jako nam je bitno da naše članice dobiju mogućnost da pokažu ono što rade. To su žene koje uglavnom rade kućne radinosti i nemaju svoje poslovne prostore. Na ovaj način im omogućavamo da pokažu ono što rade, istakla je Muharemović. 

Manifestacija, osim promovisanja vrednosti žena i njihovih ideja kroz kulturnu baštinu BiH, ima i humanitarni karakter, jer se pruža pomoć ženama koje su u potrebi. 

Foto: FENA/Amer Kajmović

Mreža žena Kosova (Kosova Women's Network) marširala protiv femicida 

I ovog 8. marta, neprofitna organizacija Kosova Women's Network marširala je da se suprotstavi nepravdi i nasilju prema svakoj ženi i devojci, da zahteva slobodu, jednakost i pravdu za sve žene. 

Marš je počeo kod Palate pravde u Hajvaliju, da bi se nastavio kod Zastavnog kruga, a zatim do Trga "Zahir Pajaziti". 

Marš je završen ispred Vlade Kosova, u čije dvorište su stavili 48 pari crvenih cipela, kao simbol 48 žena nad kojima su muškarci izvršili femicid na Kosovu od 2010. godine. 

Ne samo danas, već svaki put i svake godine, 8. mart neka solidarnost, nada i poziv na ravnopravnost. 

Osmi mart u znaku donacija kompanije dm 

Kompanija dm drogerie markt tradicionalno je na Osmi mart, najveći praznik žena, donirala robu u vrednosti od 700.000 dinara sigurnim kućama širom Vojvodine. Uz to, drogerijski lanac je i ove godine obradovao poklonima humane dame koje doniraju krv. 

Povodom najvećeg praznika žena, dm Srbija uputila je donaciju štićenicama sigurnih kuća iz Novog Sada, Pančeva, Sremske Mitrovice, Sombora i Zrenjanina, i na taj način im pokazala da nisu same u svojoj borbi. 

„Poznato je da godinama pružamo podršku ženama, posebno onim iz ugroženih kategorija. Tradicionalno smo izabrali Osmi mart da, pre svega, podržimo korisnice sigurnih kuća koje se bore za svoju egzistenciju i da doprinesemo njihovoj borbi i kvalitetu života. Nastojaćemo da i u narednom periodu pomažemo ženama u ovoj situaciji, motivišući društvo da učini isto, jer je važno da budemo tu jedni za druge“, rekla je Alexandra Olivera Korichi, direktorka dm drogerie markt Srbija i Severna Makedonija. 

Poklone povodom Osmog marta kompanija je usmerila i humanim damama koje godinama dobrovoljno daju krv u okviru akcije „Ništa bez žena“, pri Institutu za transfuziju krvi Srbije u Beogradu. Uz to, dm je namenio poklone i svim ženama i njihovim partnerima koji na ovaj praznik doniraju krv pri Univerzitetskom kliničkom centru u Kragujevcu. 

„Obradovali smo donatorke krvi iz Beograda i Kragujevca u znak zahvalnosti što i u ovim izazovnim vremenima misle na druge i trude se da pruže lični doprinos društvu. Naša kompanija je posvećena podršci ovim, naizgled, malim činovima humanosti na kojima počiva naše društvo. Ovom prilikom pozivam naše sugrađanke i sugrađane da slede njihov primer i da zajedno stvaramo bolje okruženje za život svih nas“, rekla je direktorka. 

Povodom dana žena, dm je takođe pripremio poklon-pakete za publiku predstave „Mačka pečena“, koja se izvodi Osmog marta u pozorištu Teatar na Brdu. Budući da predstava glasno govori o nasilju nad ženama i pruža podršku borbi za ženska prava, ovo je za drogerijski lanac bio razlog više da obraduje dame iz publike i njihove pratioce. 

Udruženje „Pipol” realizovalo kampanju „Super mame nisu same”  

Udruženje porodica i prijatelja dece oboljele od leukemije i drugih malignih bolesti “PIPOL” realizovalo je kampanju „Super mame nisu same”, u sklopu programa psihosocijalne pomoći i podrške majkama dece oboljele od raka koja se nalaze na intenzivnom bolničkom lečenju. 

Kampanja je organizovana povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena u saradnji sa Klinikom za dečije bolesti UKC-a Tuzla, saopšteno je iz „Pipol” Tuzla. Kampanja „Super mame nisu same!” namenjena je majkama dece obolele od raka, čija borba za ozdravljenje i oporavak deteta traje 24 sata na dan, 365 dana u godini, neumorno, bez prestanka, zbog čega i same zaslužuju podršku.  

Predsednica Udruženja Amra Saračević ističe da je cilj kampanje da „super mame” znaju da u svojoj borbi nisu same, i da ovo Udruženje ali i celokupno društvo razume njihovu bol i patnju i da im pruža podršku da bi pronašle i najskrivenije atome snage u sebi kako bi bile svetlo tokom mraka koje će voditi njihove mališane na putu ka pobedi.  

Međunarodni dan žena prilika je da se ukaže na borbu savremene žene u različitim segmentima života, te istovremeno da se pruži podrška i oda priznanje ženi i njenom doprinosu u razvoju pojedinca, porodice i celokupnog društva, s posebnim akcentom na žene – majke teško obolele dece koje, pored obolelog deteta, nose najveći teret u borbi protiv dečijeg raka i uz to se moraju se nositi i sa svim drugim izazovima i problemima savremenog društva.  

Ovogodišnjom kampanjom „Super mame nisu same” obuhvaćene su majke dece oboljele od raka koje se sa svojim mališanima nalaze hospitalizirane na Odeljenju za hematologiju i onkologiju na Klinici za dečije bolesti, mame koje su odvojene od svog drugog deteta, drugih članova porodice, majke koje na svojim leđima nose toliko tereta da zanemaruju i zaboravljaju ženu u sebi. 

Spomenik snažnoj ženi 

Hipotekarna banka, umesto individualnih osmomartovskih poklona za zaposlene, odlučila je da donira 5.000 EUR za postavljanje spomenika princezi Kseniji na Cetinju. Ova donacija predstavlja zajednički doprinos Hipotekarne banke i žena zaposlenih u njoj, obeležavanju lika i dela princeze Ksenije, velike humanitarke, žene čvrstog karaktera i duhovnog bogatstva, lepe, obrazovane, inteligentne i darovite, vrlo osobene, prve žene na Balkanu koja je vozila automobil i prve princeze koja se bavila fotografijom, saopšteno je iz Hipotekarne banke. 

Vjerujemo da je zaslužila spomenik u svom rodnom Cetinju, koji će simbolisati pravu žensku snagu i podsjećati na vrijednosti koje, vjerujemo, svaka od nas cijeni i u sebi nosi, na sebi svojstven način: čvrst karakter, posebnost, hrabrost, obrazovanje, empatiju, darovitost, kreativnost... A žene zaposlene u Hipotekarnoj banci to svakako jesu, poručuju iz Hipotekarne banke. 

Inicijativni odbor za izradu skulpture princeze Ksenije, koju je kreirao poznati umetnik Dimitrije Popović, zahvalio se na donaciji ističući da ovaj gest dama iz Hipotekarne banke ceni kao izraz njihove visoke društvene svesti da pomognu jedan poduhvat koji će trajno simbolisati emancipaciju crnogorske žene. 

Zaposlene u UniCredit Bank Banja Luka podržale rad nekoliko ženskih udruženja 

Sa ciljem podrške projektima i aktivnostima posvećenim osnaživanju, umrežavanju i pružanju pomoći ženama u lokalnim zajednicama, UniCredit Banka Banja Luka odlučila je na inicijativu svojih zaposlenica da sredstva koja su ove godine namenjena kupovini poklona povodom Međunarodnog dana žena preusmeri na nekoliko Udruženja žena pod sloganom „Osnažujući jedna drugu stvaramo jednake prilike za svaku od nas”. 

U UniCreditu vjerujemo da podržavajuća atmosfera i ravnopravno društvo koje cijeni vještine i stručnost žena mogu donijeti veći rast i prosperitet za sve nas, zato UniCredit Bank Banja Luka posvećeno i kontinuirano radi na podršci, isticanju i jačanju pozicije žene kroz globalne i lokalne programe razvoja i inkluzije. Zato danas, vjerujući u bolju budućnost za sve nas, slavimo snagu, odvažnost i istrajnost žena da savladaju sve izazove i ostanu posvećene onome što je važno i što istinski žele. 

Zaposlene u UniCredit Bank Banja Luka ovim gestom žele da pošalju jaku poruku međusobnog osnaživanja i podrške drugim ženama koje kroz svoje aktivnosti i predan rad utiču na unapređenje uslova života različitih grupa žena u našem društvu. 

UniCredit Bank Banja Luka u ove svrhe izdvojila je iznos od 5 000 KM sa namenom podrške organizacijama koje rade u korist lokalne sredine, odnosno žena kojima je potrebna podrška i pomoć u različitim segmentima društva. Podršku i donacije dobiće udruženja koja su svojim aktivnostima i radom doprinela umrežavanju i osnaživanju žena u različitim segmentima društva. 

Sredstva će biti upućena Fondaciji „Ženski centar” Trebinje koja se zalaže za kontinuirano poboljšanje položaja žena i njihovo ekonomsko osnaživanje, te život bez nasilja. Podršku za svoje aktivnosti i radionice dobiće i Udruženje „Mama M” Bijeljina koje radi na unapređenu i očuvanju zdravlja trudnica i porodilja, zatim Udruženje „Romska djevojka – Romani Će” Prnjavor koje nastoji da unapredi položaj žena pripadnica romske populacije.  

Očuvanju tradicije starih zanata i veština kroz svoje radionice i aktivnosti doprinosi Udruženje žena „Dvije ruke” Istočna Ilidža. Podršku Udruženju žena Srbac čije se članice bave različitim vrstama ručnih radova i izrade unikatnih predmeta zaposlene Banke pružile su kroz kupovinu ručno izrađenih Softe prirodnih sapuna koje izrađuje jedna od članica udruženja. Ovaj mirisni sapun upakovan u unikatno pakovanje pogodan za najosjetljiviju kožu, simbol je energije, domišljatosti i kreativnosti jedne žene, kao i naše međusobne podrške i razumevanja. 

Predstavnice navedenih udruženja izrazile su zahvalnost i pozitivno iznenađenje povodom ovakvog gesta zaposlenica UniCredit Bank Banja Luka, te su iskoristile priliku da njima i svojim članicama zažele srećan praznik i uspeh u sprovođenju aktivnosti koje imaju za cilj inkluziju i uspostavljanje jednakih odnosa između muškaraca i žena u svim sferama života i rada. 

Caffe Tok bar u akciji za Autonomni ženski centar 

Beogradski Caffe bar Tok na adresi Kraljevića Marka 1, povodom 8. marta je podelio na svom Instagram profilu želju da podrži one koji se cele godine bore sa vetrenjačama. Stoga, sav profit koji su ostvarili na Međunarodni dan žena od 17:00 do 23:00h, uplatiće ženskoj neprofitnoj organizaciji Autonomni ženski centar.  

Kako je naglašeno na društvenoj mreži, ciljevi Autonomnog ženskog centra su: 

  • Prevazilaženje traume nasilja u porodici, partnerskog nasilja i/ili seksualnog nasilja (muškog nasilja nad ženama), kroz psihološku i pravnu profesionalnu podršku da bi bile u stanju da donose autonomne odluke i ostvare prava na život bez nasilja. 
  • Senzibilisanje i edukacija profesionalaca/ki u institucijama o nasilju nad ženama, ženskim ljudskim pravima i institucionalnim procedurama zaštite od nasilja. 
  • Prevencija svih tipova nasilja nad ženama. 
  • Promocija ženskih ljudskih prava na individualnom, pravnom i institucionalnom nivou. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tok bar (@caffebartok)

Infinity grupacija podržava ekonomsko osnaživanje žena 

Zahvaljujući Fondu za ekonomsko osnaživanje žena koje je pokrenula organizacija Udružene žene iz Banjaluke, mnogi životi su se promenili. Zato im je, kažu, donacija koja je stigla iz Infinity International Group osmomartovski poklon kojem su se od srca obradovale. 

Rad na ekonomskom osnaživanju žena je rad na prevenciji nasilja, kaže Gorica Ivić iz Udruženih žena i napominje da je svaka marka koje se slije u njihov Fond zlata vredna.      

Izuzetno nam je važno da velike kompanije prepoznaju rad i značaj Fonda i njegovog daljeg punjenja, jer na taj način, između ostalog, razvijamo i kulturu prikupljanja sredstava. Nedavno smo imali donaciju koju nam je naša sugrađanka ostavila testamentom i položili smo je upravo u Fond. Novac raspoređujemo na osnovu pravilnika, iako je kod nas ta pravila teško uniformisati, jer se radi o specifičnim slučajevima i specifičnim potrebama, kaže Gorica.  

Upravo je potreba da žena koja izađe iz Sigurne kuće ima posao bila glavni motiv za osnivanje Fonda, objašnjava Amela Bašić Tomić, dugogodišnja korodinatorka Sigurne kuće u Banjaluci. Od toga zavisi kako će žene dalje živjeti. 

Zato nam je izuzetno značajno kad imamo podršku pri zapošljavanju tih žena i zato smo shvatili da nam trebaju sredstva i za neke predradnje, poput edukacija, prekvalifikacije, obuke. Mnogo se pozitivnih priča iz toga izrodilo, pa se nekoliko naših korisnica tako odvažilo da pokrenu posao - zadrugu za čišćenje stambenih i poslovnih prostora. Dobile su pomoć u mašinama, čak i automobil, ali su bile bez vozačke dozvole. Donator je dao pola para za vozački ispit, iz Fonda smo dodale drugu polovinu i sad taj mali biznis uspješno funkcioniše, s ponosom priča Amela.  

Cilj ovog projekta nije samo humanitarna pomoć, već pomoć koja će dugoročno rešiti suštinski problem žena koje se bore za egzistenciju i to smo prepoznali, kažu u Infinity grupaciji. Zato je osmomartovski ček na tri hiljade maraka samo početak saradnje.  

Kroz našu GO FAR Fondaciju mi smo se već uključili u fondove za osnaživanje mladih, ali i žena i njihovog preduzetništva u okviru malih biznisa. Od samog starta, cilj nam je bio da animiramo ljude i ostale kompanije da se što više uključe u pomoć široj društvenoj zajednici, jer samo na taj način svi zajedno možemo biti bolji, uspješniji i srećniji. Saradnju sa Udruženim ženama svakako ćemo nastaviti i u budućim projektima, kaže Mirjana Tepšić, direktorica GO FAR Fondacije u okviru Infnity grupacije.  

Osim osmartovskog poklona, iz kompanija-članica Infinity grupacije, Udruženim ženama, ali i svim damama, stigle su i poruke podrške.  

Ovo je borba u kojoj nijedna žena nije usamljena, ali ju je moguće dobiti ako podržimo jedna drugu. Vjera u sebe, u sopstvene vrijednosti i potencijale, investiranje u znanje i vještine jedini je način da se izborimo sa brojnim predrsudama i stereotipima, poručuje Nataša Rogić, direktorica prodaje u kompaniji Infinity ADS, članici Infinity International Group.  

Kulturna percepcija žena u tehnološkom i obrazovnom svetu dovela je do jednakosti žena sa muškarcima, kaže Ranka Kovačević, rukovodilac službe za tehničku pripremu i planiranje proizvodnje u kompaniji Kaldera. 

Rad na sebi nije lak, a često ni lagodan, priznaje Sandra Jovanović, senior SAP konsultant/tim lider za HCM modele u kompaniji Prointer ITSS. Iz ličnog iskustva, damama savjetuje da je to jedan od načina kojim se stiče autoritet i stiče povjerenja i lojalnosti ljudi, pa čak i onih koji su bazirali svoja mišljenja na predrasudama. 

 

Donacija za Sigurnu kuću Istra 

Članice IWK Pula su posetile Sigurnu kuću Istra i dostavile novčane bonove za svaku štićenicu, kao i korpu voća, kozmetičkih potrepština i kutije s knjigama, igračkama i poslasticama za decu. Na taj način su pokušale da unesu više radosti u svakodnevnicu žena i dece u Sigurnoj kući Istra uoči Dana žena. 

Potpora, bliskost i saosećajnost, poruke su koje članice Inner Wheel klubova Hrvatske žele uputiti   žrtvama nasilja, pogotovo ženama i deci štićenicima Sigurnih kuća širom Hrvatske povodom Dana žena. Odlučeno je to na sastanku IW Distrikta 191, održanom 10. januara ove godine, na sam međunarodni dan Inner Wheela, s naglaskom da će sredstva ovogodišnje zajedničke distriktne akcije u junu biti namenjena štićenicima Sigurne kuće Istra za opremanje renoviranih prostora. Akcija darivanja štićenika sigurnih kuća u novcu i raznim korisnim potrepštinama podstaknuta je i radi poruke članica Inner Wheel klubova Hrvatske za potrebom na kontinuiranom radu senzibilizacije društva na prevenciji zlostavljanja, a pogotovo raspoznavanju i prevenciji nasilja u porodici. 

Stav članica Inner Wheel klubova jedinstven je u potrebi za provođenjem senzibilizacije društva na temu prevencije nasilja i provođenja psihosocijalnih mera, kao i podsticanje saradnje svih institucija u državi u sprečavanju takvih oblika ponašanja. Za senzibilnije i osveštene pojedince pripadnike zdravog društva predstoji kontinuiran rad svih čimbenika na osveštavanju od najranije dobi, putem projekata nulte stope tolerancije nasilja u školama i vrtićima. Osim spomenutog ono što se pokazalo kao nužno je pružanje potpore roditeljima na koju oni imaju pravo i koja je prepoznata kao potreba i u deklaraciji UNICEF-a pogotovo u današnje moderno doba gde zbog načina života porodice sve manje imaju podršku pripadnika šire porodice. Ukoliko potpora izostane, Sigurne kuća kao što je ova u Istri kojoj je namenjena ovogodišnja akcija, ali i sve ostale Sigurne kuće širom Hrvatske postaju utočište nesretne dece i njihovih majki.           

Poruka koju su članice Inner Wheel klubova Hrvatske kroz ovogodišnju akciju darivanja žena i dece u Sigurnim kućama širom zemlje htele još jednom naglasiti je poruka zajednici o stvaranju svesnosti za potrebom za kontinuiranim radom na razvijanju kulture nenasilja kako bi imali zdravije društvo u kojem su pojedinci spremni delovati u stvaranju boljeg sebe za bolje sutra. 

Akcija Solidarnost iznad svega 

Sekcija žena UGS „Nezavisnost” 8. marta organizovala je humanitarnu akciju pod sloganom „Ko daruje - pobeđuje“ i Svratištu za decu u Krfskoj 7a u Beogradu, doniravši garderobu, sredstva za higijenu, igračke i slatkiše. Ova akcija je samo početak humanitarnog rada izvan granica sindikalne borbe i to za najmlađe i najugroženije članove društva.  

Članice Sekcije žena i povereništva Granskog sindikata poljoprivrede i prerađivačke industrije „Nezavisnost“ su aktivno učestvovale u ovoj akciji prikupljanja humanitarne pomoći i posebno žele da se zahvale povereništvu i kompaniji „Soko štark“ doo Beograd na velikodušnoj donaciji, kao i povereništvu „Bambi“ ad Požarevac.  

Ovom akcijom žele da daju primer društvu u celini šta znači solidarnost za koju se kao sindikalna organizacija svakodnevno zalažu. 

Hajde da se reči koje izgovaramo i načela koja poštujemo ne svedu samo na to, već da svoje namere podupremo akcijom i delima. Osim poklona koji ste možda ovog praznika namenili ženama u svojoj okolini, možete da pomognete kampanju za podršku ženama kojima je neophodno ekonomsko osnaživanje. Žene, koje su žrtve porodičnog nasilja i u nemogućnosti da se osamostale, često nemaju priliku za posao ni adekvatnu obuku kojom bi razvijale svoje sposobnosti. Podrži ih na Donacije.rs, gde socijalno preduzeće Somborske šnajderke lanisra projekat kojim osnažuje 10 žena širom Srbije, obučava ih za rad i aktivno učestvuje u procesu njihovog osamostaljenja.