Institut Demokratija za razvoj (D4D) je u četvrtak, 16.03. održao ceremoniju dodele nagrada za volonterizam i građanski aktivizam, u okviru projekta „Volontiraj za razvoj: Promocija volonterizma i građanskog aktivizma na Kosovu”, koji se sprovodi u saradnji sa George William Youth Association (GWY), uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Prištini.
Ajete Kërqeli, menadžerka ovog projekta, rekala je da su za mesec dana dobili 348 nominacija. Pored 348 nominovanih, svi ostali volonteri u zajednici su heroji naše svakodnevice. Zbog toga smo svi zahvalni na svemu što svako od njih radi.
Ambasador Velike Britanije na Kosovu, Ruari O’Connell, naglasio je da je volontiranje u zajednici glavna inicijativa koja će dovesti do promena na Kosovu. Zbog toga, mladi na Kosovu nemaju vremena za gubljenje.
Cilj nagrađivanja volontera i aktivista godine je promocija rada i angažovanja volontera na Kosovu, aktivizma i usluga koje su donele značajne promene u društvo.
Za volonterku godine proglašena je Aferdita Tahiri iz Prištine, koja je pored toga što je zaposlena, u poslednjih 10 godina poznata po volonterskom radu sa decom sa potrebama. Od 2008. do 2013. godine pomagala je organizaciji HENDIFER iz Uroševca na pisanju projekata i implementaciji aktivnosti za decu sa potrebama. Od 2013. predaje engleski jezik deci iz SOS Dečijih sela na Kosovu. Takođe, od 2016. zajedno sa Udruženjem slepih na Kosovu inicirala je aktivnost pešačenja u prirodi „Oseti prirodu”, za osobe sa oštećenim vidom.
Priznanje za građanski aktivizam dobila je Arita Deva, koja je aktivna u mnogim humanitarnim aktivnostima u zajednici. Kao volonterka Fondacije Kenny (Kenny Foundation), organizovala je mlade da prikupljaju i podrže socijalno ugrožene osobe u Opštini Kosovska Mitrovica.
Priznanje za promociju volonterizma primili su volonteri Festivala DokuFest. Svaki od volontera Festivala služio je u zajednici. Takođe, svojim radom doprineli su kulturnom, ekonomskom i turističkom razvoju Prizrena i internacionalnoj promociji Festivala.
Priznanje za doprinos zajednici dobili su Rabihane Dema i Anisa i Erhan Mujka. Rabihane Dema u zajednici je poznata po svom volonterskom radu u vidu pomoći ženama žrtvama seksualnog i porodičnog nasilja kroz besplatne ginekološke i akušerske usluge na Kosovu. Takođe, kroz Centar za zaštitu žena i dece posećivala je izbegličke kampove u regionu Tetova gde je nudila besplatne medicinske usluge i lekove.
Anisa i Erhan Mujka su u Opštini Kosovska Mitrovica poznati kao organizatori kulturnih aktivnosti za pomoć deci sa potrebama. Oni su napravili grupe đaka i dece iz „Down Syndrome Mitrovica” u kojima ih uče pevanju. Na koncertima koje organizuju, izlažu slike koje su naslikala ova deca, a novac prikupljen od prodaje ovih slika, daju organizacijama koje pomažu desi sa teškoćama.
Izvor: facebook.com