SOS Dečija sela Srbija, u okviru programa urgentne pomoći “Solidarnost”, koji je pokrenut u avgustu prošle godine, rade na ublažavanju patnje i pružanju materijalne i psiho-socijalne pomoći izbeglicama sa Bliskog Istoka, na njihovom putu kroz Srbiju.

Kao organizacija, u čijem je fokusu briga o deci i pružanje pomoći najugroženijoj deci i porodicama, SOS Dečija sela Srbija su svesna činjenice da u teškim uslovima i kriznim situacijama, kao što su rat i izbeglištvo najviše pate deca.

Kada su predstavnici ove organizacije, prošle sedmice, od članova svog mobilnog tima saznali informaciju o tome da se u parku kod Ekonomskog fakulteta u Beogradu nalazi devojčica obolela od kvadriplegije, kojoj je hitno potrebno nabaviti specijalizovana invalidska kolica, kako bi bila adekvatno zbrinuta na ostatku puta, SOS Dečija sela su nabavila i donirala kolica za malu Amin.

Amin ima 13 godina i sa roditeljima i mlađom sestrom već četiri meseca putuje od Iraka, kroz Evropu, do željene destinacije – Švedske. Ovaj put, koji je sam po sebi težak, iscrpljujći i neizvestan, za Amin i njenu porodicu je još teži, jer devojčica boluje od kvadriplegije i ne može da se kreće bez pomoći.  Adekvatnu medicinsku opremu nemaju. Otac je nosi u naručju.

Brinuti o bolesnom detetu izuzetno je teško i u redovnim uslovima, a na četvoromesečnom putovanju iz Iraka, uz sve opasnosti i napor koje ono nosi, čini se gotovo nemoguće. Porodica je malu Amin na rukama donela do Srbije, sa namerom da nastavi put dalje, podsetivši sve nas još jednom koliko je snažna želja svake osobe da svojoj porodici omogući bezbedan život, i da nijedno dete i nijedna porodica nikada ne bi trebalo da se nađe u situaciji u kojoj su stotine hiljada ljudi koje proteklih meseci prolaze kroz našu zemlju.

Kada su, u SOS Dečijim selima,  dobili informaciju da su specijalizovana invalidska kolica hitno potrebna, jer porodica vrlo brzo nastavlja svoj put, zaposleni u ovoj organizaciji su učinili sve da ih što pre nabave. Zahvalnost njene porodice bila je neopisiva, kao osećaj članova SOS tima, koji su  bili u mogućnost da ovoj porodici olakšaju dalji put.

SOS Dečija sela Srbija članica su Međunarodne organizacije SOS Dečijih sela, osnovane  1949. godine, koja danas u 134 zemlje pomaže 1 200 000 ljudi. U Srbiji smo prisutni od 2004. godine, kroz brigu o deci bez roditeljskog staranja u SOS Dečijem selu Kraljevo, Centar za podršku porodici u Nišu, Programe podrške hraniteljskim porodicama, Program za podršku zapošljavanju mladih u Beogradu i programe hitne pomoći posle zemljotresa u Kraljevu, poplava u Obrenovcu i Lazarevcu i pomoći izbeglicama u tranzitu kroz Srbiju.

Program urgentne pomoći „Solidarnost“ pokrenut je u avgustu 2015. godine, sa ciljem pružanja materijalne pomoć i psihosocijalne podrške deci i porodicama, izbeglicama sa Bliskog Istoka, na njihovom putu kroz Srbiju. Pored direktne brige o deci i porodicama, SOS Dečija sela, tokom ovog projekta, obezbedila su Sigurna mesta za decu, Kutak za majku i dete, porodični kutak,  ICT kutak, kao i podršku “Super autobusa” mobilnih timova, koji distribuiraju materijalnu i nematerijalnu pomoć.