33. Beogradski maraton koji će se održati 26. aprila, biće posvećen temi solidarnosti sa osobama sa invaliditetom i borbi za potpunu pristupačnost za kretanje, u akcijama za uklanjanje prepreka, izgradnju infrastrukture koja bi omogućila kretanje svima, kako osobama sa invaliditetom, tako i starim osobama, majkama sa decom.
Ovo je izjavio Veran Matić, predsednik Fonda B92 i član Upravnog odbora Srpskog filantropskog foruma koji organizuje Nacionalni dan davanja, kao deo Koalicije za dobročinstvo, i uz podršku USAID-a i Saveta za filantropiju predsednice Vlade Republike Srbije. Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je pokrovitelj Nacionalnog dana davanja, kao i Beogradskog maratona, koji je za svoju društveno odgovornu angažovanost prošle godine dobio najveće priznanje od Svetske asocijacije maratona.
Savet za filantropiju je zbog važnosti, kompleksnosti i obima teme, preporučio da cela ova godina bude posvećena temi pristupačnosti osobama koje imaju neku vrstu invaliditeta, bilo da se radi o kretanju, sluhu ili vidu. Procenjuje se da ima čak oko 700.000 naših sugrađana koji imaju neku vrstu invaliditeta.
Očekujemo da će nam se na maratonu u svim trkama (od trke zadovoljstva, polumaratona i maratona) u velikom broju pridružiti i naši sugrađani sa invaliditetom, koji će u skladu sa mogućnostima, učestvovali samostalno ili uz asistenciju. Biće sasvim dovoljno i učešće kroz šetnju u jednoj od kategorija maratona.
Tokom cele godine koja je posvećena osobama sa invaliditetom, a i u pripremi za maraton, kao i tokom maratona, biće ponuđeni konkretni projekti u cilju poboljšanja pristupačnosti, i prikupljaće se donacije kompanija i građana za realizaciju. Istovremeno, kroz kampanje i edukativne, informativne aktivnosti, i kroz uključivanje udruženja, stvaraće se uslovi za donošenje adekvatnih propisa, pojednostavljivanje procedura, stvaranje kulture tolerancije i solidarnosti.
Na prvom javnom treningu za 33. Beogradski maraton, učestvovali su i Slobodan Jotić koji boluje od multiple skleroze i koji je već istrčao nekoliko maratona, suprotstavljajući se teškoj bolesti, prvo terapeutski, hodanjem, a potom i trčanjem. Marko Marjanović slep od rođenja istrčao je maraton sa asistentkinjom Irenom Pavlović, a Iskra Milenković, takođe bez vida, istrčala je polumaraton, kao i Nikola Jeličić, uz asistenciju.
Veran Matić je pozvao udruženja osoba sa invaliditetom da se uključe u pripreme za maraton, kako bi učestvovao što veći broj zainteresovanih, a ohrabrio je i lokalne samouprave, kompanije i pojedince da se aktivno uključe u sve aktivnosti uklanjanja barijera koje danas postoje, od državnih institucija, preduzeća, škola, fakulteta, kao i da se omogući nesmetani pristup svim zdravstvenim i terapeutskom objektima, sportskim centrima, posebno bazenima. U pripremama za maraton, biće organizovani javni treninzi širom Srbije, uz učešće osoba sa invaliditetom i svih koji žele da učestvuju u ovoj akciji, ali i svih koji žele da učestvuju u širenju kulture dobročinstva i filantropije.
Nacionalni dan davanja realizuje se u okviru Projekata za unapređenje okvira davanja koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj USAID, a realizuje Koalicija za dobročinstvo, koju predvodi Fondacija Ana i Vlade Divac, a čine je Trag fondacija, Catalyst Balkans, Smart kolektiv, Srpski filantropski forum, Privedna komora Srbije i Forum za odgovorno poslovanje.