Ndërsa kemi qenë mes valëve të reja të virusit Kovid-19 për dy vitet e fundit, dhe madje edhe sot, gjithçka ka ndryshuar plotësisht - shkolla, puna, shëndeti, pushimet, madje edhe përqafimet.

Megjithatë, për fat të keq, është e sigurt se pandemia nuk ka përfunduar ende. Edhe pse virusi aktual është ende këmbëngulës, sigurisht që nuk është i vetmi në listën e qëndrueshmërisë.

Edhe një herë, ju prezantojmë njerëzit, kompanitë dhe organizatat që po kontribuojnë pa masë në luftën kundër virusit Kovid-19 dhe që na tregojnë se solidariteti, veçanërisht në kohë krize, është një nga pikat e ndritura ku vërtetë mund të mbështetemi.

Le të shohim historitë e filantropëve nga rajoni, të cilët janë shembull i vërtetë i luftëtarëve kundër pandemisë.

Kaufland u dhuron sërish maska fëmijëve

Duke pasur parasysh numrin në rritje të qytetarëve të infektuar së fundi dhe me synimin për stabilizimin më të shpejtë të jetës në zonat e prekura nga tërmeti, Kaufland ka dhuruar sërish maska për një përdorim për fëmijë për nxënësit e shkollave nga shkollat partnere të Kaufland Shkolla e Frutave dhe Perimeve dhe objekteve shëndetësore .

Kësaj radhe, zinxhiri i shitjes me pakicë dhuroi pothuajse 400,000 maska ​​për fëmijë. Kështu donacioni ka arritur tek fëmijët nga tre qarqet e Kroacisë, në të cilat është shpallur gjendja katastrofike pas tërmetit të 29 dhjetorit 2020.

Është e rëndësishme për ne që të mos harrojmë grupin më të rrezikuar të shoqërisë tonë në zonën ende shumë të ndjeshme të shtetit tonë. Me këtë donacion duam të kujtojmë se nuk mjafton të veprohet vetëm direkt pas krizës, por duhet të japim mbështetje edhe në fazat e mëvonshme të rimëkëmbjes të zonës së prekur nga tërmeti. Në Kaufland, shëndeti i fëmijëve në Kroaci është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ne, kështu që ne besojmë se me këtë shenjë vëmendjeje mund të ndikojmë ndjeshëm në mirëqenien dhe mbrojtjen e tyre të përgjithshme, spjegoi Marija Franiç, Udhëheqësja e Komunikimit të Korporatës tek Kaufland.

Kujtojmë se përmes projektit afatgjatë “Kaufland Shkolla e Frutave dhe Perimeve”, ky zinxhir i shitjes me pakicë dhuron fruta dhe perime të freskëta për fëmijët çdo javë në 42 shkolla fillore publike dhe 12 institucione me programe të rregullta dhe speciale për fëmijët me aftësi të kufizuara në të gjithë Kroacinë. Përveç kësaj, për të pestin vit radhazi ishte sponsori kryesor i garës humanitare të UNICEF-it “Milky Way” dhe po përgatitet donacioni tashmë tradicional i Krishtlindjeve Kaufland për më të vegjlit tanë.

Dezinfektantë të dhuruar për shkollat në Bijeljina

Institucioni publik “Vode Srpske” dhuroi 45 pako me dezinfektues për duar për shkollat fillore dhe të mesme në zonën e Bijeljinës.

Kryetarët e udhëheqjes të shkollave fillore dhe të mesme në rajonin e Bijeljinës, Predrag Raçanoviq dhe Dushko Gjuriq, falënderuan për donacionin dhe theksuan se rezerva e shtuar e dezinfektuesve do t'ua bëjë më të lehtë luftimin e pandemisë koronavirus, njoftoi Voda Srpske.

Siç është theksuar, konsumi i dezinfektantëve për duar në shkolla është rritur ndjeshëm gjatë pandemisë dhe çdo sasi e re që ata marrin është në dispozicion për të ruajtur shëndetin e nxënësve dhe edukatorëve.

“Superheronjtë” vazhdojnë të mbështesin institucionet shëndetësore

Si pjesë e aksionit të Hemofarm "Superheronjtë mbajnë maska ndër sytë e tyre", fondet e mbledhura nga shitja e vitaminave dhe mineraleve të Hemofarm, Magnetrans, Imunocinka, Polivita B plus dhe Eunova Duo Protect D3 K2 u përdorën për blerjen e pajisjeve për tre institucione të tjera shëndetësore në Bosnjë dhe Hercegovinë.

 

 

Me këtë rast, do t'i dhurohen pajisje mbrojtëse (maska, kostume dhe doreza), teste antigjen, dezinfektues, pulsoksimetra dhe nebulizatorë me vlerë më shumë se 20,000 KM (10,200 EUR) Institutit të Mjekësisë Fizike dhe Rehabilitimit "Dr Miroslav Zotovic" në Banja Luka, Spitalit të Përgjithshëm "Prim. Dr. Abdulah Nakas" në Sarajevë dhe Qendrës Shëndetësore në Cazin.

Hemofarm filloi aksionin "Superheronjtë mbajnë maska ndër sytë e tyre" në nëntor të vitit të kaluar dhe që atëherë, është ofruar ndihmë në pajisje mbrojtëse dhe mjekësore, dezinfektues dhe teste antigjene për 17 institucione shëndetësore në BH me një vlerë totale prej 100,000 KM (10,200 EUR).

Si pjesë e këtij aksioni, ne ndihmuam shumë institucione të kujdesit shëndetësor në BH duke dhuruar pajisje që kontribuojnë në mbrojtjen e punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe efikasitetin më të madh të tyre në punën e përditshme. Ne jemi shumë krenarë për fushatën tonë “Super heronjtë” sepse është e suksesshme pikërisht sepse qytetarët kanë njohur tek ne një partner që është aty kur duhet. Të dëgjosh nevojat e komunitetit dhe të ndihmosh të tjerët është një ndjenjë për të cilën të gjithë përpiqemi natyrshëm. Probiotikët, mineralet dhe vitaminat janë të një rëndësie të madhe si në parandalimin edhe në trajtimin e Kovid-19, ashtu edhe në situatat post-kovid të lodhjes dhe rikuperimit të energjisë. Përveç dhurimit të pajisjeve dhe apelit për respektimin e masave epidemiologjike, ne dhamë gjithashtu një kontribut të rëndësishëm në rritjen e ndërgjegjësimit për rëndësinë e rehabilitimit të njerëzve që kanë i mbijetuar Kovid-19. Ne vazhdojmë të njëjtën rrugë, ku ndaluam për t'u kujdesur për shëndetin e njerëzve si një partner i besueshëm, tha Sasha Urosevic, drejtor i Hemofarm BH.

Fushata "Superheronjtë" vazhdon deri në fund të vitit dhe duke ndarë fondet nga shitja e probiotikëve, vitaminave dhe mineraleve të Hemofarm, Imunozinc, polyvita B plus dhe eun's duo protect D3 K2, do të sigurohen pajisje shtesë mbrojtëse për institucionet e kujdesit shëndetësor në BH.

Një gjest i bukur i furnizuesit të ushqimit nga Kikinda

Robert Pataki, një furnizues i njohur ushqimi nga Kikinda, i dhuroi një frigorifer Qendrës Shëndetësore, ku punonjësit mjekësor ruajnë vaksinat. Në fillim të kulmit të krizës dhe gjendjes së emergjencës, Pataki i dërgonte çdo ditë ushqime stafit mjekësor të Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Spitalin e Përgjithshëm.

Në fund të shtatorit të vitit të kaluar, ai ka dhuruar katër termometra pa kontakt për Farmacinë e Fëmijëve dhe Shkollës. Me dashamirësi dhe fisnikëri i kujtoi sërish punonjësit e shëndetësisë. Edhe pse pandemia korona shkatërroi biznesin e shumë restoranteve, përfshirë edhe restorantin e tij, Pataki konfirmoi me këtë shembull se jo gjithçka është aq keq:

Ky është, në një mënyrë, apeli im për bashkëqytetarët e mi që të vaksinohen, ashtu që situata të normalizohet sa më shpejt. Për ne furnizuesit e ushqimit, kjo është shumë e rëndësishme. I bëj thirrje kolegëve sipërmarrës që të ndihmojnë shëndetësinë tonë në këto kohë krize, sigurisht nëse kanë mundësi. Sa për mua, sapo mora vesh se Qendra Shëndetësore kishte nevojë për një frigorifer për të ruajtur vaksinat, vendosa ta blej dhe ta dhuroj, thotë Pataki. Dr. Biljana Markoviq, drejtoreshë e Qendrës Shëndetësore, konfirmoi se donacioni ka ardhur në kohën e duhur.

Ne kishim nevojë për frigorifer që kur filloi vaksinimi kundër gripit sezonal. Jemi mirënjohës. Faleminderit të gjithëve që dhuruan diçka, ndihmuan institucionin tonë dhe shëndetin e Kikindës. Situata epidemike mbetet shqetësuese. Deri më sot kemi 630 pacientë dhe 35 pacientë të shtruar në spital. Deri më tani kemi rreth 26,000 qytetarë të vaksinuar me dozën e parë, tha Dr. Markoviq.

Ambasada kineze dhuroi automjete

Ambasada Kineze në Podgoricë dhuroi 50,000 euro për Qendrën Klinike të Malit të Zi për luftën kundër pandemisë së koronavirusit, njoftoi po ky institucion shëndetësor.

Institucioni shëndetësor theksoi se drejtoresha e Qendrës Klinike, Ljiljana Raduloviq dhe Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Kinës në Mal të Zi, Liu Jin, kanë rënë dakord se me përpjekje të përbashkëta mund të punojnë në përmirësimin e marrëdhënieve.

Ata u pajtuan që të shkëmbejnë të gjitha të dhënat dhe informacionet për ato nevoja, si dhe asistencën profesionale, e cila mund të jetë e rëndësishme për përmirësimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, në frymën e partneritetit dhe besimit reciprok, njofton Qendra Klinike.

Ky nuk është donacioni i parë i Qeverisë dhe popullit kinez për atë institucion, sistemin e kujdesit shëndetësor dhe shtetin e Malit të Zi.

Miqësia tradicionale e dy kombeve, e kurorëzuar me një akt tjetër filantropik të Ambasadës, meriton respekt të veçantë, sepse pas dy vitesh pandemie, e gjithë bota është ende përballë rrjedhës dhe përfundimit të pasigurt të saj, theksojnë nga Qendra Klinike.

Ata thanë se shuarja e pandemisë është e mundur vetëm përmes mirëkuptimit të ndërsjellë dhe veprimit të përbashkët të të gjitha shteteve, veçanërisht në luftën kundër dezinformatave.

Aksioni humanitar për repartin Kovid të Spitalit të Përgjithshëm të Dubrovnikut, 84,000 HRK të mbledhura

Kemi bërë punë të mirë; jemi të kënaqur me suksesin e aksionit i cili filloi me ofrimin e shumave simbolike. Dhe bashkëqytetarët tanë, ashtu si artistët, e nxitën aksionin, është mesazhi i fundit pas përfundimit të aksionit humanitar për nder të repartit KOVID të Spitalit të Përgjithshëm të Dubrovnikut, i cili filloi një rrjedhë mirësie. Aksioni tregoi se si kemi një zemër të madhe dhe një dëshirë për të ndihmuar për të mirën e përbashkët.

 

Atmosfera e ankandit ishte e rëndomtë dhe aksioni shkoi pa probleme dhe qytetarët me ngulm telefononin dhe bënin oferta. Në atë atmosferë kontribuuan edhe menaxheri i ankandit Ivica Puljiq dhe kolegët e tij nga media: sponsorët mediatikë të ankandit, por edhe muzikantët Maja Grgiq, e cila, e shoqëruar nga Teo Martinoviq, krijuan me virtyt atmosferën e një kafeneje arti jazz. Sigurisht që shumë kontribut si organizatore e këtij aksioni ka dhënë edhe Ana Obradoviq Skraçiq.

Gjatë këtij ankandi shitëm pothuajse 90 për qind të veprave të artit të ofruara dhe jemi të sigurtë se së shpejti do ti shesim të gjitha punimet. Megjithatë, ende nuk mund të themi se sa është shuma e përgjithshme e mbledhur në ankand dhe sa do të jetë kontributi ynë financiar për departamentin e KOVID të Spitalit të Përgjithshëm të Dubrovnikut, derisa klientët të paguajnë paratë dhe kështu të konfirmojnë blerjen. Megjithatë, ky informacion do të bëhet publik shumë shpejt, tha në fund të mbrëmjes Ana Obradoviq Skraçiq.

Artistët e Dubrovnikut Josip Shkerlj, Vedran Grabovac, Mirsada Baljiq, Nikolina Shimunoviq, Antonija Ruskoviq, Davor Lucijanoviq, Dushko Shibl, Katarina Alamat Kusijanoviq, Maro Cetiniq, Josip Pino Trostnman, Zheljko Perkoviq, Mia Maria Shkoda and Barbara Krilanoviq, Veronika Shuliq, Ivan Mladoshiq, Sven Klobučar, Ivo Mladošić, Anabel zanze, Jasmina Runje, Mara Bratoš, Robert Kralj, Deša Vlahutin, Berta Milosh, Wanda Mitroviq, Nada Zec Ivanoviq, Samir Serhatliq, Viktor Sherbu, Lucija Perojeviq, Josip Ivanoviq, Luksha Peko, Tonko Smokvina, Anamarija Obradoviq, Marija Lipanoviq, Lena Kramariq, Ivo Grbiq, Mercedos Bratoq, Jadranka Munitiq dhe Iris Lobash Kukaviçiq janë vetëm disa nga ata që u përfshinë dhe mbështetën aksionin humanitar në favor të Repartit Kovid të Spitalit të Përgjithshëm të Dubrovnikut.

Aksioni konkurroi edhe për piktura, autorët e të cilave mbetën artistë, dhe donatorë ishin koleksionistët tanë dhe galeritë. Kështu është edhe fotografia e Dimitrije Popoviqit në favor të Fr. Aksionet janë dhuruar nga galeristi dhe koleksionisti i njohur Andrija Seifried, ndërsa piktura e Luksha Pekës është dhuruar nga Galeria Arthur, piktura e Dora Oreshiqit është dhuruar nga Shtëpia e Dubrovnikut, piktura e Maro Mitroviqit është dhuruar nga Galeria Klaris, dhe piktura e Antun Masla u dhurua nga Galeria Masle.

Në një ankand të madh të artit të organizuar nga Ana Obradoviq Skraçiq të dielën, më 21 nëntor, u mblodhën 84,000 HRK (11,100 EUR).

 

Artistë të shumtë nga Dubrovniku dhe Kroat dhuruan veprat e tyre për ankandin, ndërsa ankandit iu përgjigjën me telefon bashkëqytetarët, të cilët arritën të ndajnë para nga buxhetet e tyre shtëpiake për qëllime humanitare edhe në këtë kohë të vështirë.

Të gjitha të ardhurat nga kjo, por edhe nga të gjitha aksionet e tjera që janë organizuar apo do të organizohen, janë të destinuara për nevojat e repartit të Kovid-it të Spitalit të Përgjithshëm të Dubrovnikut.


Miss Universe Croatia gjithashtu mbështeti ankandin humanitar për departamentin Kovid

Pas nesh është një ankand humanitar virtual i artit për të ndihmuar departamentin Kovid në Spitalin e Përgjithshëm të Dubrovnikut. Për një orë e gjysmë, në hapësirën e Lazaretit cingërruan telefonat dhe njerëzit në “call center-in” e improvizuar iu përgjigjën thirrjeve të njerëzve që bënin ofertë për vepra arti. Janë dhuruar 74 vepra, dhe disa nga artistët e bamirësisë vendosën të vijnë dhe të mbështesin këtë aksion humanitar me praninë e tyre. Këta janë Josip Shkerlj, Robert Kralj, Iris Lobash Kukaviçiq e të tjerë… Miss Universe Kroacia Ora Ivanisheviq, e cila njihet edhe për punën e saj humanitare, ka mbërritur në Lazarete.


A keni bërë një vepër të mirë për komunitetin tuaj gjatë pandemisë? Nëse nuk e keni bërë, ne do t'ju bëjmë të lumtur me faktin se ju ende mund ta ndryshoni këtë. Vizitoni platformën tonë të mbledhjes së fondeve Donacije.rs dhe zbuloni se cilat aksione mund të ndihmoni për të arritur qëllimin tuaj më shpejt. Ne ju premtojmë se një ndjenjë e mirë e kujdesit ndaj komunitetit do të jetë e pamatshme.