Ulaganje u razvoj kulture i umetnosti na Zapadnom Balkanu predstavlja jedan od ključnih faktora za izgradnju prosperitetnog društva i razvoj zajednice. Umetnost i kultura su oduvek bile deo bogate tradicije i nasleđa regiona, ali i način izražavanja savremenih društvenih trendova.
Investiranje u kulturu i umetnost je ključno kako bismo očuvali naše nasleđe, podržali talente i podstakli kreativnost. Kroz takva ulaganja, stvaramo povoljne uslove za rast umetničke scene, podstičemo dijalog među različitim kulturama, otvaramo prostor za izražavanje različitih identiteta i jačamo međusobno razumevanje. Pored toga, ulaganje u kulturu i umetnost ima i ekonomski potencijal, jer doprinosi turizmu, privlačenju investicija i razvoju kreativnih industrija.
Uprkos brojnim izazovima, umetnost i kultura i dalje žive i postoje na Zapadnom Balkanu. U nastavku predstavljamo 11 priča iz regiona koje govore u prilog tome.
U daljem tekstu, saznaj detalje o projektima koji integrišu umetnost u rešavanje društvenih problema, ili angažovanim umetnicima koji koriste svoj talenat kako bi skrenuli pažnju na društvene, političke i ekološke teme.
Tu su i festivali koji okupljaju filmske stvaraoce, humanitarni muzički koncerti koji ne samo da okupljaju ljude kroz muziku, već prikupljaju sredstva za pomoć ugroženim grupama i podstiču solidarnost. U tekstu ne propusti ni prilike za doniranje ili volontiranje: u oblasti kulture postoje mnoge organizacije koje pružaju prilike za to, a mogućnost volontiranja omogućava pojedincima da doprinesu domenu umetnosti koji ih zanima, nauče nešto novo i osnaže se kao pojedinci.
U ekspoziturama UniCredit banke „100 žena, 100 minijatura“
Srednjovekovni ornamenti, etnološka građa i ćirilično pismo nadahnuli su unikatna dela devete izložbe „100 žena, 100 minijatura“, jedine manifestacije ove vrste koja ženama i mladima iz cele Srbije pruža priliku da se afirmišu u izradi tradicionalnih rukotvorina i dobiju priznanje za svoj rad.
Postavka koju čine eksponati rađenih u tehnikama veza, zlatoveza i pustovanja, krajem prošle godine predstavljena je u rezidenciji ambasade Kanade, a od nedavno je dostupna i široj javnosti u četiri ekspoziture UniCredit Banke u Beogradu. Izložbu će Beograđani moći da posete narednih mesec dana i to na lokacijama – Jurija Gagarina 12, Španskih boraca, Rajićeva 27-29 i Trnska 2, nakon čega će obići i druge gradove u Srbiji.
Izložbu uz podršku NALED-a priređuje krovna asocijacija proizvođača rukotvorina Etno Mreža koja obeležava 20 godina rada, a predsednica udruženja Violeta Jovanović naglasila je, prilikom otvaranja, da su osnaživanje žena i mladih posebno u ruralnim krajevima, razvoj ženskog preduzetništva i očuvanje nasleđa glavni ciljevi kojima teže.
Kultura, nasleđe i žene čine ključan, a zapostavljen stub lokalnog razvoja i zato ova izložba predstavlja autentične vrednosti i afirmiše umetnost u minijaturi. Zahvalni smo UniCredit banci na podršci i spremnosti da zajedno doprinesemo rodnoj jednakosti, finansijskoj inkluziji i ekonomskom osnaživanju žena i mladih. Ova postavka je i uvod u desetu, jubilarnu izložbu koja sledi, a koja će po prvi put biti regionalnog karaktera i obuhvatiti kulturno nasleđe šireg dela Zapadnog Balkana, rekla je Jovanović.
Kao društveno odgovorna kompanija, UniCredit Bank Srbija postala je glavni pokrovitelj izložbe, a prema rečima člana Izvršnog odbora i direktora za poslovanje sa stanovništvom i malim privrednim društvima Rastka Nicića, dužnost svih privrednika je da pruže svoj doprinos očuvanju kulturne baštine i razvoju ženskog preduzetništva.
Stoga smo odlučili da iskoristimo svoje resurse – u ovom slučaju ekspoziture, kao mesta u kojima ćemo činiti upravo to. Drago mi je da smo u mogućnosti da organizujemo jednu ovakvu izložbu kako bismo podržali zajednicu u kojoj poslujemo, ali i kako bi naše ekspoziture bile prepoznate kao prostor u kojem ćemo klijentima uz bankarske usluge, pružiti dodatnu vrednost i kulturne sadržaje, kazao je Nicić.
Svetlana Bunčić, direktorka Identiteta i komunikacija u UniCredit Banci Srbija iskoristila je priliku da pozove i druge kompanije da slede njihov primer, kao i da unikatne rukotvorine koje stvaraju žene iz zanatskih udruženja širom Srbije koriste za poslovne i korporativne poklone.
Cilj ove izložbe nije samo da jednokratno prikažemo maestralne ručne radove, već da nastavimo da podržavamo one koji ih izrađuju, kako bismo time kontinuirano osnaživali zajednicu i stvarali povoljno okruženje za razvoj ženskog preduzetništva, zaključila je Bunčić.
Međunarodni filmski festival „Uhvati film Banja Luka“ traži volontere prevodioce, prijave do 5. maja
Potrebni su volonteri za prevođenje dijalog lista filmova i sinopsisa sa engleskog ili drugog stranog jezika na srpski jezik. Svi koji žele da se priključe timu za prevođenje mogu se prijaviti popunjavanjem prijavnog formulara koji se nalazi na sledećem linku.
Filmski festival „Uhvati film” je međunarodnog karaktera i realizuje se u Novom Sadu, a zatim u Banjoj Luci, Rijeci i Kotoru sa ciljem promocije potencijala i izazova osoba sa invaliditetom (sa posebnim osvrtom na višestruko marginalizovane grupe) kroz tematski i umetnički specifičnu selekciju filmova.
Novo izdanje „Uhvati film“ festivala uveliko se priprema. Na upravo završenom konkursu za filmove, pristiglo je 454 filmova, iz svih krajeva sveta. Najviše filmova prijavljeno je iz Irana i Španije, dok je iz regiona pristiglo 10 filmova. Svi oni su u razmatranju selektorke, a zatim i stručnog žirija, koji će izabrati one najbolje za prikazivanje na „Uhvati film” festivalu u Novom Sadu, a deo odabranih filmova biće u filmskom programu i drugih regionalnih izdanja u Banjaluci, Rijeci i Kotoru.
Uhvati film jedini je regionalni filmski festival o invalidnosti, ali i najpristupačniji filmski festival u regionu. Već 21 godinu uspešno se održava u Novom Sadu, u organizaciji KAO Parnasa, od 2011. realizuje se u Rijeci, pod organizacijom Udruge „Spirit”, od 2017. u Banjoj Luci pod vođstvom Humanitarne organizacije „Partner”, kao i u Kotoru u realizaciji „ART 365” iz Podgorice.
Održava se sa ciljem afirmacije domaćih i inostranih igranih, dokumentarnih i animiranih filmova, čiji su akteri osobe sa invaliditetom, kao i promocije mogućnosti i izazova osoba sa invaliditetom (sa posebnim osvrtom na višestruko marginalizovane grupe) kroz umjetnost.
Dvanasto izdanje „Uhvati film Banja Luka“ festivala održaće se od 12 – 14. oktobra u Banjoj Luci.
Humanitarna aukcija slika u Novom Sadu
U nedelju 7. maja, u 19 časova, u restoranu Kalem by ZAK u Novom Sadu, održaće se humanitarna aukcija slika. Na licitaciji koju organizuje Fondacija Tate Novovosađani biće izloženi radovi poznatih umetnika iz Novog Sada i cele Srbije, a program će voditi deo ekipe humorističke serije „Državni posao“.
Pored mogućnosti da svoj dom oplemenite remek delima priznatih domaćih autora, kupovinom ovih slika učinićete i dobro i humano delo. Sav izlicitirani prihod namenjen je lečenju četrdesetjednogodišnje Novosađanke Maje Davidović, koja se bori sa teškim oblikom karcinoma.
Pozivamo sve sugrađane koji cene umetnost, u mogućnosti su i imaju želju da učestvuju u prikupljanju sredstava za Majino lečenje, da dođu i odaberu sliku koja im se najviše dopada. Vaša kolekcija će postati bogatija za umetninu više, dok će u isto vreme šanse za život naše sugrađanke biti veće.
Maji takođe možete pomoći i donacijom na tekući račun Fondacije Tate Novosađani: 340-11024555-64 sa svrhom uplate za Maju, kao i slanjem SMS poruke bilo koje sadržine na 6880.
Značajan koncert u Ustanovi kulture „Gvarnerijus“
Donatorsko muzičko-plesno veče „ROADS” održano je u nedelju, 23. aprila u Ustanovi kulture „Gvarnerijus”. Projekat je osmislio perkusionista Lazar Čolović sa idejom da se neverbalna komunikacija ostvari kroz preplitanje različitih umetnosti: muzike, plesa i videa.
Cilj projekta je da pokaže potencijal komunikacije kroz umetnost, bez jezičkih barijera. Ulaz je slobodan uz sugerisanu donaciju od 500 dinara a prikupljena sredstva biće dodeljena Udruženju „Povetarac” iz Sjenice, za pomoć deci i osobama ometenim u razvoju.
Lazar Čolović je perkusionista i pedagog, rođen u Kruševcu i već sa četiri godine nastupao je kao perkusionista u folklornom trubačkom ansamblu „Abrašević“.
Nastavak projekta „Svet kakav želiš“
Vodeći street art umetnici TKV, Jana Danilović, Rosh i Endo udružili su ponovo svoje kreativne talente u okviru projekta „Svet kakav želiš“ koji realizuje kompanija A1 Srbija.
Kolektivni rad impozantnih dimenzija nalazi se u ulici Kornelija Stankovića 44, a kroz inovativne interpretacije sveta podsećaju nas na društveno odgovorne i aktuelne teme, spajajući umetnost i aktivizam.
U svojim simboličnim prikazima, umetnici su izrazili svoje viđenje o važnosti zaštite životne sredine, dostupnosti obrazovanja za sve, adekvatnoj podršci javnog zdravlja i kulturi kao sastavnom delu našeg života.
Upravo ove vrednosti A1 Srbija promoviše i podržava putem svoje društveno odgovorne platforme Svet kakav želiš dok je projekat oslikavanja murala realizovan u saradnji sa neprofitnom organizacijom Gaia pokret koja vodi beogradske Silose gde je i predstavljen prvi mural u okviru ovog projekta u julu 2022. godine, a nakon Beograda i Novog Sada, projekat će okupiti umetnike i u Čačku.
„Kikstarter“ kampanja prikupljanja sredstava za kratki igrani film Nema duhova u stranoj zemlji
Makedonska rediteljka Ana Jakimovska, koja studira režiju igranog filma na Univerzitetu Goldsmit u Londonu, pokrenula je Kickstarter kampanju za prikupljanje sredstava za snimanje kratkog filma pod nazivom Nema duhova u stranoj zemlji, za koji joj je potrebno najmanje 10.000 funti. Kampanja će biti otvorena do 4. maja, a snimanje bi trebalo da bude krajem sledećeg meseca.
Moj projekat kratkog filma pod nazivom „Nema duhova u stranoj zemlji” je izglasan na terenu i dobio je podršku od 3.000 funti i opreme. Da bismo nadoknadili razliku koja nam nedostaje, tim i ja smo pokrenuli Kickstarter kampanju. Kampanja će biti otvorena do 4. maja. Ovo će biti moj prvi film snimljen u Velikoj Britaniji. Snimanje smo zakazali za 18-22. maj, na lokacijama u Londonu. Sa javnim prikupljanjem sredstava, izlazimo pred celokupnu javnost na otvoreno predstavljanje. Na ovaj način svi mogu da pročitaju više o priči, da vide biografije kreativnog tima, da saznaju kako zamišljamo film i da odluče da li žele da nas podrže i pogledaju ovaj film, kaže Jakimovska.Ističe da uz donaciju od 140 denara i više, svako može direktno da učestvuje u stvaranju ovog makedonskog filma.
Iako će se film u potpunosti snimati u Engleskoj, priča je makedonska i inspirisana je makedonskim folklorom. Film će se govoriti na makedonskom i engleskom jeziku.
Priča prati Kiru, britansku fotografkinju makedonskog porekla, koja prvi put u životu putuje u rodno selo svojih roditelja.
Kira ubrzo saznaje da se žene plaše njenog fotoaparata, verujući da ima moć da uhvati njihove duše. Kira ne odustaje od pokušaja da napravi portrete koje je zamislila, ali nakon iznenadne smrti jedne od žena postaje svesna da njeni postupci imaju posledice. Film će biti neobičan i hrabar u svom vizuelnom i strukturnom okruženju, koristeći okvire i boje da pojača temu reprezentacije. Naracija je nelinearna, a žanr je satira sa elementima horora inspirisanim makedonskim folklorom. Film ima za cilj da otvori dijalog o predstavljanju Istoka u umetnosti razvijenih zemalja, ali i šire, o prirodi filma kao umetnosti uopšte, pojašnjava rediteljka Jakimovska.
Donacija Narodnog muzeja Crne Gore RTV Cetinje
Narodni muzej Crne Gore (MNCG) poklonio je RTV Cetinju svoja izdanja – monografije, monografske kataloge, knjige i publikacije, u okviru saradnje nacionalnog muzeja i prvog crnogorskog elektronskog medija.
Direktor Narodnog muzeja Jakša Ćalasan istakao je da NMCG u okviru svoje edukativne misije poklanja vrijedna izdanja iz crnogorske kulturne baštine, istorije i umjetnosti i iskazao zadovoljstvo donacijom više desetina izdanja koja će biti namijenjena redakciji prvog crnogorskog radija - Radio Cetinja i internet portala Cetinjski list.
Glavni urednik RTV Cetinje Mladen Zadrima zahvalio se na vrijednoj donaciji, naglasivši da se ovim činom nastavlja dugogodišnja saradnja Narodnog muzeja i RTV Cetinje, te da će stručna literatura umnogome pomoći u radu redakcije na kulturnom planu.
Najstariji elektronski medij u Crnoj Gori - Radio Cetinje počeo je da emituje program 27. novembra 1944. u tek oslobođenom Cetinju. Nakon pet godina rada, radio je preseljen u Titograd i preimenovan u Radio Titograd. Radio Cetinje obnovljen je 1991. godine, a danas, pored radio stanice, sastavni dio RTV Cetinja su internet portal Cetinjski list i video servis.
Događaji posvećeni horu Svi UGLAS!
Svi UGLAS! je po mnogo čemu jedinstven hor u Srbiji. Ovog 8. aprila počeli su svoju prvu fundraising kampanju na Donacije.rs za veliki prolećni koncert u Beogradu 28. maja.
Svakog 8. aprila obeležavamo Svetski dan Roma. Svetski, internacionalni ili međunarodni dan Roma je dan podizanja svesti o problemima sa kojima se suočava deo našeg stanovništva. Svetski dan Roma je dan proslave romske kulture, čiji je muzika neodvojiv deo. Da li ste znali da je zvanična romska himna Đelem, đelem? Da li znate šta znači njen tekst? Da li znate još neke romske pesme? Mada su Romi u popularnoj kulturi često prikazani kao veseli, bezbrižni zaljubljeni u život, muziku i ples, stvarnost Roma u Srbiji je drugačija. Mi ne znamo dovoljno o bogatoj istoriji, kulturi i jeziku Roma i nažalost – u našem drušvu, Romi su žrtve predrasuda.
Udruženje Art Aparat nastalo je od ideje da muzika može biti alat za podsticanje promene nabolje. Muzika povezuje ljude, daje glas onima koji u društvu nemaju prilike da se često čuju. Muzika može da pokrene empatiju, solidarnost i toleranciju, i nauka je dokazala da se kroz muziku upoznaju različite kulture. Art Aparat je nastao kroz proces volontiranja u beogradskom Svratištu i kroz druženje sa romskom decom uključenom u život i rad na ulici.
Kroz muzičko pedagoški rad, pokazalo se da deca koja neredovno pohađaju školu i ne kreću se mnogo van svoje zajednice, upravo kroz muziku mogu da se ostvare, da razvijaju drugarstva, stiču radne navike, vežbaju čitanje i uče druge važne životne veštine. Na početku je nastao hor Raspevano Svratište, u kojem romska deca pevaju već sedam godina. Pod imenom Svi UGLAS! se od 2019. godine razvio hor gde uz decu pevaju i svi drugi ljudi koji žele da uče o romskoj kulturi i zajednici.
Humanitarni koncert za Muzičku školu iz Bujanovca u Belom dvoru
Udruženje umetnika „Vivarte” organizovalo je dobrotvorni koncert pod pokroviteljstvom Fondacije prestolonaslednika Aleksandra za obrazovanje i kulturu, koji je sinoć održan u Belom Dvoru, uz podršku prestolonaslednika Aleksandra i princeze Katarine a sa ciljem da se pomogne Osnovnoj muzičkoj školi u Bujanovcu.
Ovaj koncert bio je prva humanitarna akcija koju organizuje Udruženje „Vivarte“, a sva sredstva prikupljena ovom prilikom biće upotrebljena za kupovinu muzičkih instrumenata za Muzičku školu Bujanovac.
Ova škola organizuje časove klavira, harmonike, klarineta, flaute i gitare, i jedna je od retkih škola u kojoj se zajedno školuju deca srpske, romske i albanske nacionalnosti.
To je dokaz da obrazovanje i muzika, kroz najlepše melodije, mogu da izbrišu sve granice, saopšteno je iz kraljevskog dvora.
Zajedno su nastupili učenici Osnovne muzičke škole Bujanovac, sa profesionalnim muzičarima, članovima Udruženja. Koncertu je prisustvovao veliki broj gostiju iz kulturnog i javnog života Srbije.
Veoma sam srećan što se dosta ljudi okupilo ovde, u domu Kraljevske porodice, da uživamo u nastupu ovih talentovanih muzičara, i da zajedno pružimo preko potrebnu podršku Osnovnoj muzičkoj školi u Bujanovcu. Mladi Srbije imaju veliki potencijal i jako je bitno da ih svi podržavamo, kako bi taj potencijal i ostvarili. To je naša obaveza i dužnost.
Videomedeja: Otvoren konkurs za umetnike i volontere
Videomedeja raspisala je Konkurs i otvoren Poziv za volontiranje za 27. Internacionalni umetnički festival novih medija. Prijavljivanje se vrši isključivo online, a konkurs je otvoren od 1. aprila i trajaće do 15. juna. Prijave za volontiranje su otvorene do 1. septembra 2023. godine.
Internacionalni umetnički festival novih medija Videomedeja će se održati u periodu od 12. do 14. oktobra u Kulturnoj stanici Svilara.
Ovaj festival je osnovna aktivnost udruženja Videomedeja. Ova u potpunosti neprofitna manifestacija održava se svake godine u trajanju od nekoliko dana. Festival se sastoji od takmičarskog programa i različitih pratećih programa koji se, u zavisnosti od trenutne produkcije i koncepcije, dešavaju u našem gradu.
Program se fokusira na umetničke projekte koji koriste nove medije za umetničko izražavanje i komunikaciju, a imaju široku paletu žanrova i oblika koji kombinuju slike i zvuk, naprednu komunikaciju, objekte, u simbiotičkom ili avangardnom stilu. Takmičarski program je otvoren za različite oblike kreativnog umetničkog izražavanja i komunikacije sa elektronskim medijima koji su završeni nakon 1. januara 2021. godine.
Ove godine je novost da se pri prijavi za festival Videomedeja uplaćuju donacije, a to je značajno jer se prikupljeni novac koristi za novčanu nagradu.
Nagrade na festivalu Videomedeja imaju veliki značaj za umetnike koji učestvuju na festivalu jer predstavljaju priznanje za njihov rad i doprinos video umetnosti i novim medijima. Pored toga, novčana Nagrada Videomedeja predstavlja finansijsku podršku koja može pomoći umetnicima u daljem razvijanju njihovog stvaralaštva. Nagrada Bogdanke Poznanović za najbolji rad proizveden u Srbiji posebno ima značaj za domaće umetnike, jer im pruža priliku da se predstave publici i stručnoj javnosti, ali i da dobiju podstrek za dalji rad. Pohvale i Nagrada publike takođe su važne jer pokazuju da umetničko delo ima uticaj i na publiku, te da je uspelo da prenese poruku ili izazove emotivnu reakciju.
„ČITANjE JE SUPERMOĆ“ – inspiracija za literarni I likovni konkurs u Severnoj Makedoniji
Kampanja „Čitanje je supermoć” inspiracija je za novi literarni i likovni konkurs u organizaciji izdavačke kuće „Ars Lamina”. U ovom kreativnom izazovu, koji će trajati do 23. maja 2023. godine, pravo učešća imaju svi osnovci iz cele zemlje. Oni mogu da napišu delo poezije ili proze ili da nacrtaju crtež koji će biti inspirisan svetom knjiga, čitanja i književnosti.
Pobednici će biti proglašeni i nagrađeni na posebnom događaju početkom juna 2023. Nagradni fond čine diplome i knjige koje obezbeđuje Ars Lamina.
Osnovna misija kampanje „Čitanje je supermoć”, koju izdavačka kuća „Ars Lamina” sprovodi petu godinu zaredom, jeste podsticanje čitalačkih navika kod dece. Ciljevi kampanje su: podizanje svesti javnosti o značaju čitanja od najranijeg uzrasta i, u tom smislu, uključivanje što većeg broja relevantnih aktera iz svih sfera našeg života, negovanje maternjeg jezika, podsticanje čitanja i unapređenje čitalačkih veština, nudeći kvalitetno vreme provedeno daleko od novih tehnologija, obrazovnu podršku kroz obogaćivanje nastavnog plana i programa i aktivnosti školskih biblioteka, podršku deci sa teškoćama u čitanju – disleksijom – za koje smo kreirali ediciju „Knjiga lakih za čitanje“ sa odgovarajućom fond i razmak,
Ove godine, u saradnji sa skopskim opštinama, „Ars Lamina“ organizuje seriju edukativnih prezentacija za predstavnike osnovnih škola (direktore, bibliotekare i nastavnike) kao podršku nastavnom planu i programu nudeći specifične metode, alate i strategije za podsticanje čitanja . Cilj je aktivno uključivanje nastavnika i bibliotekara u unapređenje čitalačke kulture, veštine čitanja, usmenog izražavanja, saznajnih sposobnosti dece. U okviru ove saradnje sa opštinama, „Ars Lamina“ poklanja po sto knjiga (čitanke, čitanke, zbirke, vežbanke i vizuelna pomagala) bibliotekama svih škola koje će učestvovati u akciji.