Najveće evropsko takmičenje za mlade posvećeno društvenom preduzetništvu „Social Impact Award“, šesti put zaredom je održano u Srbiji.

Danas sa vama delimo priče o nekima od mladih ljudi i njihovim idejama koje su nagrađene, u nadi da ćemo vas inspirisati da pokrenete pozitivne promene u svojoj zajednici.

Jedan od nagrađenih projekata je projekat tima „Kreni – Promeni“, čiji su članovi Nataša Vlaisavljević, Kristina Urošević i Nikola Arsenić. Cilj je da se omogući pokretanje promena u društvu putem onlajn peticija. Članovi tima ističu da žele da dostignu samoodrživost projekta i doprinesu izvodljivosti što većeg broja građanskih inicijativa.

Drugi nagrađeni tim „Ofinger“, razvija sajt ofinger.rs putem koga će se razmenjivati garderoba. Korisnici sajta će prikupljati bodove koje će menjati za usluge i tako produžiti životni vek odevnim predmetima. Ideja potiče od Milene Petrović i Marije Stojanović, devojaka koje su nakon saznanja da je modna industrija drugi najveći zagađivač na planeti, odlučile da doprinesu očuvanju svog okruženja.

„Smart Waste Monitoring System“ tim, koji čine Nemanja Nikolić i Mirko Manojlović, osmislio je inovativan sistem senzora za merenje nivoa otpada u kontejnerima, koji prati i druge podatke važne za komunalne službe. Proizvod podrazumeva mrežu senzora, sa centralnom aplikacijom za nadzor i aplikacijom za rutiranje vozila u zavisnosti od „stanja na terenu”, gde radnici imaju iscrtanu rutu kretanja po prioritetnim oblastima – onim u kojim su kontejneri puni.

Projekat Social Impact Award u Srbiji sprovodi organizacija Razlivalište, uz podršku Erste Banke, kompanija Vip mobile, L’Oreal, Coca – Cola HBC Serbia, američke ambasade i ERSTE Fondacije.

Social Impact Award nagrada je ustanovljena 2009. godine od strane Univerziteta za biznis i ekonomiju iz Beča i Impact HUB-a.

U 2020. godini, kroz program Social Impact Award u 14 zemalja prošlo je 4.000 učesnika i prijavljena je 591 ideja.

Kako kažu iz Razlivališta kroz Social Impact Award žele da približe društveno preduzetništvo mladim ljudima i daju im priliku da svoje ideje pretvore u prave biznise koji će rešiti neki društveni problem.

Izvor: studentskizivot.com