Kvalitetno obrazovanje i u vanrednim okolnostima
- Bojana P.
- 0
-
Pored novog gradiva koje je potrebno savladati, ove godine đaci moraju da se pridržavaju posebnih epidemioloških mera, kako bi sačuvali svoje i zdravlje ljudi iz okruženja.
Da ovo nije uobičajena školska godina, najbolje znaju đaci, njihovi roditelji i nastavnici. Kompjuter i stabilna internet konekcija biće neophodni za one koji će svoju nastavu pratiti od kuće, dok će njihovi vršnjaci, koji će ići u školu, morati svakodnevno da nose maske.
Svesni nimalo lakih okolnosti sa kojima se naši mladi naraštaji suočavaju, sve veći broj građana pronalazi načine da im pruži podršku i različitim gestovima poželi dobar i što sigurniji početak školske godine.
Maske za osnovce u Vrnjačkoj banji
Lovefest je u proteklih 14 godina svog postojanja bio deo, ali i inicijator, brojnih humanitarnih akcija.
U istom duhu, i ove godine, kako bi obeležili 15 godina postojanja, organizatori festivala planiraju da na različite načine, iskažu zahvalnost zajednici koja ih je podržavala sve ove godine.
Uprkos tome što je festival odložen kako bi se zaštitilo zdravlje sugrađana, Lovefest tim je ispred festivala nastavio da pomaže lokalnoj samoupravi u sprovođenju propisanih preventivnih mera, sa željom da se lokalna zajednica što efikasnije i sigurnije izbori sa preprekama na koje nailazi.
Kao prvi korak i simboličan gest, odlučili su da doniraju zaštitne maske svim osnovcima u Vrnjačkoj banji, gradu u kome je festival rođen i traje dugi niz godina. Nadaju se da će ovom donacijom dati dobar primer drugim organizacijama, kompanijama i pojedincima da se uključe i pomognu svojoj zajednici u skladu sa mogućnostima.
Od lične biblioteke do školskih polica
Slobodan Ćukalović, predsednik Udruženja Vlasotinčana u Beogradu, pre par dana poklonio je stotinak knjiga za školsku biblioteku Gimnazije „Stevan Jakovljević“ i Tehničke škole Vlasotince.
Neposredan povod za dolazak bio je da školama koje su mu pružile podršku pri pisanju monografije „Kvalitet gimnazijskog obrazovanja“ uruči primerke objavljene knjige. Međutim, da se poklon ne bi sveo samo na par primeraka izdanja monografije, Slobodan je odlučio da u poklon uvrsti i deo knjiga iz sopstvene kućne biblioteke.
U dogovoru sa profesorima, napravio je selekciju knjiga koje bi najviše koristile današnjim srednjoškolcima. Uključio je pre svega pisce koji su deo obavezne lektire, ali i mnoge druge. Među poklonjenim knjigama mogu se naći one sa istorijskom tematikom, romani Dostojevskog, Gogolja, književne kritike o Desanki Maksimović, Branku Miljkoviću, sabrana dela Hemingveja…
Pored toga, dečije knjige iz njegove biblioteke naći će se i na policama OŠ „Siniša Janić“, škole čiji je i sam bio učenik, a one za malo starije biće poklonjene Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“.
Donacija 400 zaštitnih maski iz dijaspore za đake u Brzom brodu
Nišlija Ivan Cvetković, koji živi i radi u Švajcarskoj, svestan teške situacije u kojoj se nalazi većina roditelja, odlučio je da donira maske svoj deci koja pohađaju Osnovnu školu „Dr Zoran Đinđić“ u Brzom Brodu, mestu u kojem i on ima kuću i gde sa porodicom provodi vreme kada dođe u Srbiju.
Po njegovim rečima, sa koronavirusom nije lako živeti ni u Švajcarskoj, ali je Nišlijama, sa lošim ekonomskim standardom sigurno mnogo teže.
Na ideju je došla njegova ćerka, želeći da pomogne svojim drugarima u Srbiji, koji pohađaju ovu školu. Jednim pozivom, Ivan je sa direktorkom škole, sa kojom je i ranije imao dobru saradnju dogovorio na koji način će sprovesti donaciju.
Zahvaljujući Ivanovoj donaciji, svih 400 đaka u toku sledeće nedelje dobiti maske dobiti potpuno besplatno.
Po rečima direktorke, Nataše Koderman, deca su se uželela druženja, pa nijedno dete ne prati nastavu online, ali su zajedničkim snagama uspeli da se nastava odvija u potpunosti u skladu sa propisanim epidemiološkim merama.
Komentar