Filantropia nuk njeh moshë, hapësirë apo ndonjë kufi tjetër. Këtë e tregojnë çdo ditë veprat e mira të individëve dhe donacionet individuale, me të cilat bamirësit e bëjnë komunitetin e tyre më të mirë.

Mënyra se si kontribuojnë individët është e ndryshme - bamirësi të vogla ditore, gjeste humane, donacione ose vullnetarizëm janë vetëm disa nga përfitimet që mund të kontribuoni në komunitetin tuaj individualisht.

Ndonjëherë një gjest i vogël mund të shkaktojë një ortek bamirësie. Dëshmi për këtë është historia për djalin, Gabriel Clark, nga Anglia. Gabriel arriti të mbledhë deri në 200,000 paund për fëmijët e Ukrainës. Përkatësisht, ai ka gdhendur një tas prej druri të cilin e ka nxjerrë në ankand në profilin e tij në Instagram për të mbledhur një donacion për aksionin humanitar Save Ukrainian Children. Postimi u bë shpejt viral, kështu që shuma në ankand ishte shumë më e lartë se sa pritej.

Kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor, bamirësitë e individëve nga viti në vit zënë një peshë të konsiderueshme në totalin e dhurimeve filantropike.

Sipas të dhënave tona, përfitimet individuale në vitin 2021 ishin më dominueset në Mal të Zi, ku përbëjnë 55% të të gjithë dhurimit për të mirën e përbashkët.

Në Maqedoninë e Veriut, individët përbënin 10.5% të përfitimeve totale për të mirën e përbashkët, ndërsa në Shqipëri kjo shifër është 6%.

Në Bosnje dhe Hercegovinë, dhurimi individual përbënte 4.4%, në Kosovë 3%, ndërsa në Serbi, në totalin e regjistruar, individët morën pjesë me 1.9%, dhe në Kroaci, me 1.4% të të gjitha përfitimeve, që kemi regjistruar deri më tani.

Për më shumë informacion mbi dhurimin individual për të mirën e përbashkët, regjistrohuni në aplikacionin tonë Giving Balkans. Cilat aksione të individëve janë shënuar ditët e fundit, lexoni më poshtë.

Kasim Kamo Çustoviq dhuroi 50,000 marka për të personat me status të rrezikuar social

Kasim Kamo Çustoviq, me origjinë nga Trebinja dhe mjek okulist, i cili ka jetuar dhe punuar në Zvicër për gati gjashtë dekada, së fundi ka dorëzuar një donacion të konsiderueshëm monetar prej 50,000 markash në Qendrën për Punë Sociale në Trebinjë për kategoritë e rrezikuara sociale.

Zoran Anxhushiq, drejtor i Qendrës për Punë Sociale në Trebinjë, theksoi se 166 familje nga kategoritë e personave në familje kujdestare, të cilët kryesisht kanë aplikuar në Qendër për ndihmë financiare një herë, si dhe persona që marrin vetëm ndihmë financiare, do të marrin 300 marka nga ky donacion.

Kamerieri nga Banja Luka dhuroi kursimet prej 20,000 monedhash për fëmijët e sëmurë

Kamerieri nga Banja Luka, Bojan Marçeta, vendosi që kursimet e tij katërvjeçare prej 1,000 KM për ditëlindjen e tij të 40-të t'ia dhurojë Shoqatës së Prindërve të Fëmijëve me Sëmundje Malinje Zvonçica.

Unë e di se sa para dhe vëmendje nevojiten kur një person po lufton me një sëmundje të rëndë. Veç kësaj, vajza ime Marija më tregoi për një shoqe që u sëmur dhe qëndroi për pak kohë në Shtëpinë e Prindërve. E gjithë kjo më bëri të mendoj dhe nuk kisha dilemë se çfarë të bëja me paratë. Koha kalonte, monedhat ishin gjithnjë e më shumë dhe kuptova se në ditëlindjen time të 40-të, mund t'i jepja kursimet e mia më trimave. Motoja ime në jetë është të ndihmoj të tjerët; Nuk di rrugë tjetër, tha Bojan me rastin e gjestit të tij human.

Bojani, i punësuar në hotelin Jelena në Banja Lukë për shtatë vite, tregon se kolegët e tij e kanë mbështetur dhe inkurajuar në këtë procedurë. Ai gjithashtu thekson se ekipi i tij tregoi humanizëm gjatë pandemisë së koronavirusit kur lanë mënjanë mëditjet e tyre dhe ia dhuruan ato Departamentit të Pulmologjisë të Qendrës Klinike Universitare të RS.

Jusuf Nurkiq dhuroi 50,000 KM për përdoruesit e kuzhinave të Caritas-it në Kroaci

Basketbollisti Jusuf Nurkiq vendosi të dhurojë 50,000 KM përmes organizatës Pomozi.ba për përdoruesit e kuzhinave publike të Caritas-it në Republikën e Kroacisë.

Në humanizmin e Nurkiqit deri më tani jemi bindur shumë herë dhe e falënderojmë nga zemra për gjithçka që bën për njerëzit në nevojë, thanë me këtë rast nga Pomozi.ba.

Në vitin 2020, gjatë pandemisë së koronavirusit, Nurkiq i dhuroi organizatës Pomozi.ba 120 tonë artikuj ushqimorë dhe maska, si dhe bleu një shtëpi për një familje.

Një prodhues parukesh që bën paruke për fëmijët me kancer

Fuad Haliloviq është një i ri i cili dy herë është diagnostikuar me leukemi të rëndë.

Pas trajtimit të suksesshëm, sot, ky 26-vjeçar i shëndoshë vendosi t'ia kushtojë jetën atyre që kanë nevojë për ndihmën më të madhe - fëmijëve me kancer.

Sot, Fuadi për organizatën Zemër për fëmijët me kancer punon në bërjen e parukeve speciale nga qime natyrale për fëmijët që u bien flokët gjatë trajtimit.

Siç thotë ai për N1 TV, mbi 10,000 donatorë flokësh janë në bazën e të dhënave gjatë katër viteve të projektit të quajtur Flokët e mi – flokët tu, në kuadër të të cilit qytetarët dhurojnë flokë për të bërë paruke për fëmijët e trajtuar nga kanceri.

Donacione për bibliotekën dhe shkollën e muzikës

Ilija Milakoviq nga Koçiçeva afër Gradishkës, i cili prej vitesh jeton dhe punon në Mynih, së fundi i ka dhuruar libra bibliotekës dhe pllaka gramafoni shkollës së muzikës në atë qytet.

Koleksioni që ai dhuroi përfshin edhe ekzemplarë të vlefshëm, si enciklopedia e famshme Brockhaus.

Ky nuk është dhurimi i tij i parë për vendlindjen e tij – ai ka ndihmuar në mënyra të ndryshme dhe ka kontribuar edhe në ndërtimin e një kishe.

Sigurohen paketa për 58 familje në nevojë

Tamara Misirliq, humaniste nga Vranja dhe anëtare e ekipit kombëtar të karatesë, edhe një herë ka gëzuar 58 familje me pako dhuratash me rastin e Pashkëve.

Në këto pako, përveç ushqimeve, kishte edhe vezë të Pashkëve dhe ëmbëlsira për fëmijë.

Tamara u përfshi edhe në aksionin për mbledhjen e fondeve për trajtimin e djalit Vukan, i cili vuan nga SMA.

Djali dhuroi para xhepi për një bashkëqytetare të sëmurë

Luka Vasiljevic, një nxënës i klasës së tretë në shkollën fillore në Petrovac i Mlavit, dhuroi më shumë se tre mijë dinarë për të trajtuar bashkëqytetarin e tij Petar. Pasi lexoi apelin për mbledhjen e ndihmës për trajtimin e një të riu tetëmbëdhjetë vjeçar nga Petrovaci i Mlavit, ky djalë vendosi të kursejë paratë e tij dhe më pas ti dhurojë të njejtat.

Falë disa aksioneve të organizuara për Petarin në të gjithë qytetin dhe solidaritetit të bashkëqytetarëve të tij, u grumbulluan para për operacionin e tij në shtyllën kurrizore dhe u realizua operacioni për përmirësimin e shëndetit të tij.

17-vjeçari shet vezë thëllëzash dhe dhuron një pjesë të fitimeve të tij

Pasi mundi një tumor në tru, shtatëmbëdhjetë vjeçari Afan Habiboviq nga Visoko, vendosi të ndihmojë të tjerët. Përkatësisht, ai shet vezë thëllëzash dhe një pjesë të parave të fituara ia dhuron shoqatës Zemër për fëmijët me kancer. Përveç kësaj, ai merr pjesë në gara të ndryshme bamirësie.

Nga këta shembuj, ju mund të shihni se ka mënyra të ndryshme në të cilat individët mund të kontribuojnë në komunitetet e tyre dhe të ndihmojnë ata në nevojë. Një mënyrë për të bërë një vepër të mirë është të bëni një donacion online në një nga fushatat në platformën Donacije.rs. Shihni cilat janë aktualisht aktive dhe mbështesni disa nga synimet e mira që ata kanë sot.