U Srbiji se godišnje baci 250.000 tona hrane, kojoj nije istekao rok i koja je još uvek jestiva, podatak je koji za mondo.rs navodi Saradnica za regulatornu reformu NALED-a, Đurđija Petrović.
Ona dodaje da je to samo deo od oko 900.000 tona otpada od hrane godišnje. A, čak polovinu te bačene hrane čini biorazgradivi, takozvani kuhinjski, otpad koji pravi ozbiljne ekološke probleme.
Nasuprot tome stoji podatak da više od 500.000 ljudi u Srbiji ne može da zadovolji osnovne životne potrebe među kojima je hrana.
Prema analizi koju su sproveli Forum za odgovorno poslovanje i Koalicija za dobročinstvo, ovaj problem bi mogao biti značajno umanjen ukoliko bi se ukinuo PDV na donacije u hrani, jer bi se na taj način donacije povećale za blizu 160 miliona dinara i ukupno bi iznosile gotovo 700 miliona dinara na godišnjem nivou. To bi obezbedilo blizu 1,2 miliona dodatnih obroka godišnje u narodnim kuhinjama, preračunato po vrednosti obroka.
Kompanije nam se žale da im je jeftinije da bace hranu nego da je doniraju, jer kada je doniraju moraju da plate PDV od 20 odsto. Mi se zalažemo da se za donacije hrane ukine plaćanje poreza, što je u suštini najveći problem, objašnjava Petrović za mondo.rs.
Prema dostupnim podacima čak 20 od 27 članica EU ne naplaćuje PDV na doniranu hranu. Jedini razlog što neke države naplaćuju ovaj porez jeste strah od zloupotrebe, ali su neke zemlje i to regulisale na posebne načine.
Komentar