U 2021. godini uz pomoć partnera, donatora i građana Fondacija Ana i Vlade Divac usmerila je 2,1 miliona dolara za pomoć građanima Srbije

Podržali smo 52.000 ljudi kroz različite humanitarne i razvojne projekte, sa fokusom na podršku poljoprivrednicima, omladinskim projektima, ekonomskom osnaživanju najugroženijih grupa i preduzetnicima, navode. Fondacija je, takođe, bila posvećena unapređenju rodne ravnopravnosti, kao i strateškom razvoju filantropije i negovanju kulture davanja, u skladu sa našom misijom ravnopravnog i tolerantnog društva.

Obezbeđivanje uslova za kvalitetniji život građana podrazumevalo je rekonstrukciju i opremanje privatnih i javnih objekata širom Srbije. Rekonstruisali su i opremili domove za 24 porodice, a 70 obrazovnih ustanova dobilo je novu digitalnu opremu, nameštaj i stručne materijale.

Više od 220.000 dolara uloženo je u unapređenje zdravstvenog sistema širom zemlje. U potpunosti je zahvaljujući Fondaciji rekonstruisana i opremljena dnevna bolnica za onkološke pacijente u Kruševcu, a čak 8 bolnica i domova zdravlja dobilo je novu medicinsku opremu. Nisu zaboravljeni ni građani na Kosovu i Metohiji, te je uz podršku ugroženim porodicama na Kosovu i Metohiji pomoć stigla i do bolnice u Kosovskoj Mitrovici, koja je dobila najsavremeniji biohemijski analizator.

Kroz Program ekonomskog osnaživanja, 105 poljoprivrednih gazdinstava započelo je ili razvilo sopstveni posao i poljoprivrednu proizvodnju. U saradnji sa 10 lokalnih samouprava, pomoć je obezbeđena u vidu domaćih životinja, sadnica, poljoprivredne mehanizacije ili građevinskog materijala. Osim svega ovoga, grantove za razvoj samozapošljavanja i mentorstvo dobilo je 6 preduzetnica, pripadnica marginalizovanih grupa u Beogradu, dok je 406 osoba završilo stručnu obuku i steklo kvalifikacije, među kojima najviše ima mladih i pripadnika romske nacionalne manjine.

U saradnji sa grupom donatora iz SAD-a, nastavljen je program IT Bootcamp - neprofitna škola za prekvalifikaciju u IT sektor, koju je besplatno pohađalo 408 polaznica i polaznika, a njih 45 odsto našlo je posao ili praksu u IT oblasti.

Čak 283 Divac stipendistkinja i stipendista koji postižu odlične rezultate u školi, a potiču iz materijalno ugroženih porodica, redovno je dobijalo mesečnu stipendiju. Iz godine u godinu raste broj donatora i partnera koji podržavaju ove vredne, mlade ljude, a u Fondaciji se nadaju da će u narednim godinama taj broj biti još veći, s obzirom na broj mladih kojima je pomoć potrebna. Više od 2.500 učenika i učenica u 35 osnovnih škola širom zemlje je prošlo edukaciju o filantropiji u saradnji sa Savezom učitelja Republike Srbije.

U 2021. godini smo se snažno i glasno, kao i do sada, borili za rodnu ravnopravnost i radna prava, promovisali ciljeve održivog razvoja i jednakost za sve, te osnaživali mlade da se aktivnije uključe u socijalni, ekonomski i politički život zemlje i regiona, takođe saopštavaju u Fondaciji. Pomoć Fondacije Divac obuhvatala je i podršku projektima 39 organizacija civilnog društva kroz grantove, podizanje kapaciteta i mentorstvo. Zajedno sa partnerima, objavljeno je 18 ekspertskih istraživanja koji se odnose na participaciju mladih, mentalno zdravlje zaposlenih, poljoprivredne aktivnosti, filantropiju i diskriminaciju u društvu.

Zajedno sa partnerima iz Koalicije za dobročinstvo zalagali smo se, podsećaju, za ukidanje PDV-a na donacije hrane po uzoru na većinu zemalja EU, što bi dovelo do značajnog povećanja donacija hrane i smanjenja siromaštva, ali i doprinelo zaštiti životne sredine. U okviru kampanje „Spasimo hranu, spasimo humanost“ prikupljeno je gotovo 70 tona hrane za najugroženije građane.

Posebnu zahvalnost dugujemo medijima koji su sa 1.960 objava u 2021. godini omogućili da se vesti o dobročinstvu čuju među građanima širom Srbije - zaključuju u ovom sumiranju brojnih rezultata u Fondaciji Ana i Vlade Divac.

Izvor: noviradiosombor.com