Giving Balkans | Powered by Catalyst Balkans

Kosovo Daruje 2023: Izveštaj o stanju filantropije 

Divider text here
Catalyst Balkans prati stanje u oblate filantropije na Kosovu I zapadnom Balkanu od 2013. Ovaj izveštaj je napisan u okviru Programa građanskog angažovanja, koji sprovodi Kosovska fondacija za civilno društvo (KSCF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID) na Kosovu. Catalyst Balkans je partner KCSF-a u realizaciji ovih aktivnosti.

Otkrijte stanje filantropije na Kosovu tokom 2023. Godine I načine na koji su građani, organizacije i kompanije doprinele opštem dobru.

UKUPNA ZABELEŽENA DAVANJA

8,740,940.3 EUR

Zabeležena suma

793

# instanci doniranja

5 EUR

Donirano po stanovnikup>

2023. godinu obeležilo je najveći obim filantropske podrške na Kosovu, i to veći od iznosa koji je dat tokom izazovnih okolnosti nastalih usled pandemije COVID-19. Značajan rast vrednosti donacija zabeležemn je kod svih vrsta donatora, osim u sektoru privrede, čiji doprinos je ostao na istom nivou kao i prethodne godine. Većina filantropske podrške usmerena je na smanjenje siromaštva i pomoć pojedincima koji se suočavaju sa ekonomskim izazovima. Trajna rasprostranjenost davanja za smanjenje siromaštva naglašava status ovog problema kao najčešće podržanog cilja u okviru praćenih filantropskih inicijativa. Što se tiče broja donacija, 2023. je zabeležila blagi pad, iako je iznos donacije povećan.
 
Dijaspora nastavlja da igra značajnu ulogu u filantropskom ekosistemu Kosova. Prema podacima iz baze Catalyst Balkans-a, donatori iz dijaspore su u periodu 2019-2023. Pomogli stanovnicima Kosova donacijama u vrednosti više od 6,7 miliona evra.

 TRENDOVI U DAVANJU

 Došlo je do velikog povećanja od 153 procentnih poena u doniranim sredstvima, što je više nego dupliran iznos u poređenju sa prethodnom 2022. godinom. Ovaj izuzetan porast donacija može se pripisati naporima neprofitnih organizacija koje aktivno rade na rešavanju društvenih problema. Zabeleženi iznos ove godine najveći je ikada, što pokazuje značajnu prekretnicu u oblasti dobrotvornih davanja. Ovo značajno povećanje predstavlja donaciju po stanovniku od 5 evra, naglašavajući rasprostranjenu i uticajnu prirodu kolektivne velikodušnosti.


OBLASTI


U 2023. godini doprinos smanjenju siromaštva se pojavio kao najčešći uzrok među donatorima, što je povećanje od 6,3% u odnosu na prethodnu godinu. U skladu sa prethodnom godinom, drugi značajni uzroci su iskusili relativno manje pažnje u smislu učestalosti davanja. Ovo uključuje zdravstvenu zaštitu (9,5%), podršku marginalizovanim grupama (7%) i obrazovanje (10,2%). Donacije usmerene ka smanjenju siromaštva uglavnom su koncentrisane na jednokratnu humanitarnu podršku, o čemu govore inicijative poput podele prehrambenih paketa i nuđenja individualnih stambenih rešenja za socijalno ugrožene građane.
 
Posmatrajući zabeležene vrednosti, 30,9% je zabeleženo za smanjenje siromaštva, a 26,5% za podršku marginalizovanim grupama. Ovaj visok nivo podrške osobama iz marginalizovanih grupa proizilazi iz jednokratne donacije Balkans Orphan Association, koje je obećalo 2 miliona evra za izgradnju objekta za stara lica u Podujevu.
Saznajte više


DONATORI


Ove godine su se neprofitne organizacije javile kao najaktivniji tip donatora, sa značajnim udelom od 41,6%, što predstavlja povećanje od 27,3 procentnih poena u odnosu na 2022. Masovno pojedinačno davanje (davanje mnogih neimenovanih donatora zajedno), dominantna kategorija 2022, doživela je smanjenje od 13 procentnih poena. Poznati pojedinci ostali su drugi najčešći tip donatora sa 25,3% učešća u slučajevima davanja.

Što se tiče vrednosti donacija, najizdašnije kategorije donatora su bili građani, koji su kroz masovno individualno davanje doprineli sa 45,8% udela, i mešoviti donatori koji su dali značajnih 27,9% vrednosnog učešća.

Davanje iz dijaspore beleži slične trendove, sa učešćem od 16,4% u ukupnom broju donacija i 14% u ukupnoj vrednosti.
SAZNAJTE VIŠE


PRIMAOCI


Pojedinci i porodice su bili najveća kategorija primalaca u 2023. godini, sa 52,6% od ukupnog broja donacija, istisnuvši neprofitne organizacije koje su imale vodeću poziciju u 2022. To je označilo povratak trenda koji je primećen prethodnih godina, kada su donacije bile pretežno usmerene ka pojedincima i porodicama u nevolji. Naime, donacije upućene državi, uključujući institucije lokalne/nacionalne samouprave i javne institucije, imale su relativno manji udeo u 2023. godini.
 
Sa druge strane, neprofitne organizacije (udruženja i private fondacije) bile su primaoci za više od polovine ukupne vrednosti doniranih sredstava (59,7%).
SAZNAJTE VIŠE


KRAJNJI KORISNICI


Pojedinci koji se suočavaju sa ekonomskim izazovima tokom 2023. godine su i dalje bili primarna grupa korisnika sa 62% svih evidentiranih donacija. Ova cifra ostaje slična nivoima uočenim u 2022. godini, što potvrđuje nastavak trenda započetog 2020. godine. Posebno, ova grupa korisnika je takođe ostvarila najveći udeo u ukupno evidentiranoj vrednosti od preko 2,7 miliona evra ili 31% ukupnih donacija. 

Dok je učestalost podrške stanovništvu lokalne zajednice u 2023. godini blago porasla, ostale korisničke grupe su zadržale prošlogodišji nivo.
SAZNAJTE VIŠE


NAMERAVANI EFEKTI DAVANJA


Skoro 85% svih instanci donacija bili su jednokratni prilozi. Ova podrška je uglavnom bila usmerena na obezbeđivanje individualnog stanovanja i osnovnih životnih potreba za pojedince koji se suočavaju sa ekonomskim izazovima. Strateška podrška, sa fokusom na opremu i stipendije, činila je manji deo učestalosti donacija.
 
Zabeležena vrednost odražavala je sličan obrazac, sa dominacijom kratkoročnih davanja koja čine značajnih 63,9% učešća.
SAZNAJTE VIŠE


GEOGRAFSKA DISTRIBUCIJA DAVANJA

Slično kao i tokom prethodne godine, filantropski trendovi u 2023. otkritvaju da je najveći broj instanci doniranja zabeležen u Prizrenu. Priština je na drugom mestu sa 26,7% dok svi ostali regioni beleže 10% ili manje ukupnog broja doniranja.
Pogledajte infografik da biste videli podatke u vezi sa davanjima na Kosovu u 2023.
Da saznate više o našoj metodologiji, pročitajte: Metodologija
Ovaj izveštaj je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražavaju nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

usaid logo

catalyst logo

Vesti o davanjima

Pogledajte naš dnevni izbor najinspirativnijih vesti o davanjima na Zapadnom Balkanu.

Blog

Pročitajte naše nedeljne savete, uspešne priče i najbolje prakse za neprofitni sektor.

Intervjui

Pročitajte naše nedeljne savete, uspešne priče i najbolje prakse za neprofitni sektor.