Fabrika papira „Freesia“ je jedina na Kosovu sa misijom zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Osnovana 19. maja 2023. godine, sa trenutno 10 zaposlenih, ova fabrika proizvodi kuhinjski i toalet papir, koji se prodaje na oko 950 lokacija širom Kosova. Direktor fabrike, Endrit Rexhaj, kaže da je „Freesia“ osnovana od strane Fondacije Golden Eagle i da je ceo proces trajao skoro dve godine.

„Inspiracija za osnivanje fabrike je došla od mene. Bio sam deo kompanije 'Frutex' sedam godina, u IT sektoru. Počeli smo razgovor tamo i preduzeli korak otvaranja fabrike gde bi bile zaposlene samo osobe sa invaliditetom, sve finansirano od strane Fondacije Golden Eagle. Potrebno je bilo otprilike dve godine da ideja zaživi, a već godinu dana poslujemo na tržištu. Počeli smo sa dvoje ljudi, dok trenutno imamo deset zaposlenih. Dakle, rastemo postepeno i nameravamo da rastemo dalje, jer imamo kapacitet da broj zaposlenih dostigne oko 30“, rekao je on, dodajući da je osnivanje ove fabrike, do potpune operacionalizacije, koštalo fondaciju oko milion evra.

„Nakon završetka svih procedura, počeli smo sa zapošljavanjem osoba sa invaliditetom. Svesni smo da prava ove kategorije društva na Kosovu nisu dovoljno poštovana. Oni čak nemaju ni mogućnost da rade. Samo nas troje imamo prethodno radno iskustvo, dok su svi ostali prvi put ušli na tržište rada. Da bismo došli do njih, počeli smo sa različitim marketinškim kampanjama na društvenim mrežama, kontaktirali smo udruženje 'Handikos' koje nam je pružilo preporuke, što je zatim rezultiralo zapošljavanjem određenih osoba“, izjavio je Rexhaj.

Direktor fabrike je rekao da su odabrali kuhinjski i toalet papir, kao i kartonsku ambalažu, kao proizvode koje će proizvoditi ova kategorija društva jer su smatrani lakšim za rad.

„Razlog zašto je odlučeno da se proizvodi kuhinjski i toalet papir, kao i da se radi sa kartonskom ambalažom istovremeno, je činjenica da su to najlakši proizvodi za proizvodnju. Štaviše, glavna svrha je bila da se osobama sa invaliditetom ponudi prilika da rade pod najpovoljnijim uslovima. Svesni smo da je tržište preplavljeno ovim tipovima proizvoda, ali to nam nije predstavljalo problem, jer smo to videli kao jedinstven projekat koji će pomoći veoma važnoj kategoriji društva. Pružanje radnog mesta ovim ljudima bilo nam je važnije nego lična dobit.“

Dalje ističe da se „Freesia“ uglavnom finansira iz prihoda koje ostvaruje prodajom proizvoda, ali i uz pomoć fondacije.

„Većina prihoda se generiše našim radom. Potrebno je da prodajemo naše proizvode što je više moguće, kako bismo povećali svoje finansije i eventualno otvorili nova radna mesta. Naše proizvode prodajemo na oko 950 lokacija širom Kosova. Nismo prisutni u nekim većim lancima supermarketa, jer uprkos tome što smo pokazali interes za tako nešto, nismo našli saradnju.“

Dodao je da razmišljaju i o proširenju proizvodnih linija sa nekim drugim tipovima proizvoda.

„Naravno, kao kompanija radimo na razvoju novih ideja za projekte, koji bi proširili uticaj na društvo, kao i pomogli nam na našem putu ka proizvodnji novih proizvoda. U tom smislu, želeo bih da naglasim da postoje dva načina da se pomogne ovoj fabrici i poveća broj zaposlenih: dobijanjem projekta od bilo koje organizacije, normalno kroz naš rad, kao i kupovinom naših proizvoda od strane građana Kosova.“

Na kraju, Rexhaj je istakao da su kao fabrika pokušali da svojim zaposlenima ponude dobre radne uslove, uključujući dnevne obroke, zdravstveno osiguranje, radno vreme prema zakonu, ugovore o zapošljavanju i prosečnu platu od oko 650 evra. Ovo potvrđuje i Elmi Qamili, zaposlen u ovoj fabrici od njenog osnivanja.

„Radim u ovoj fabrici od njenog osnivanja. 'Handikos' me je upoznao sa ovom prilikom. Poslao sam svoju prijavu, pozvan sam na intervju i dobio sam posao. Radni uslovi su veoma dobri, imamo zdravstveno osiguranje, dobru platu, dnevni obrok. Imamo čak i dodatne beneficije, kao što su besplatni papiri koje proizvodimo i besplatna pića. Ništa nam ne nedostaje. Najbolje je što imamo veoma dobru komunikaciju i saradnju sa kolegama. Ovde smo kao porodica“, rekao je.

Qamili je dodao da je ova fabrika dobar primer koji bi i drugi trebali da slede.

Foto: Arbër Gjoni

 

Ovaj intervju je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).