Trendovi u primaocima davanja na Kosovu 2019-2023.
Grafikon 1. Trendovi u tipovima Primalaca 2019–2023. (% instanci)
Sačuvajte grafikon u PDF
Većina slučajeva donacija je tradicionalno usmerena ka pojedincima ili porodicama, sa izuzetkom 2022. godine, kada je ova praksa smanjena u korist neprofitnih organizacija koje su primile većinu (53,6%) donacija. Međutim, pojedinci ili porodice ponovo su bili najpodržavanija kategorija u 2023. godini, predstavljajući 52,6% slučajeva donacija.
Što se tiče donirane vrednosti, neprofitne organizacije su privukle skoro 60% svih donacija, što je udeo sličan onom iz prethodne godine. Polovina ove podrške je usmerena na programe za smanjenje siromaštva, a dodatnih 44% na marginalizovane grupe. Javne ustanove (uključujući i lokalne samouprave) zadržale su konstantan trend u poslednje tri godine, ali je skoro 95% svih njima doniranih suma imalo za cilj upravljanje elementarnim nepogodama/u vanrednim situacijama, što je najverovatnije povezano sa poplavama u januaru 2023. godine. Porodice su prikupile 15% vrednosti donacija, pri čemu se 72,1% doniranog iznosa odnosilo na pitanja u vezi sa zdravstvom.
Grafikon 2. Distribucija davanja po tipu primalaca 2023.
Sačuvajte grafikon u PDF
Kako su davanja tekla od donatora ka primaocima 2023.
Grafikon 3. Tok davanja od tipa donatora ka tipu primalaca prema # instanci u 2023.
Davanja neprofitnim organizacijama1
Tradicionalno, filantropija na Kosovu prvenstveno uključuje davanje direktno pojedincima i porodicama. Međutim, značajan pomak se desio 2022. godine, kada je većina (53,6%) donacija bila usmerena na neprofitne organizacije. U 2023. učestalost davanja neprofitnim organizacijama opala je za više od 15%. Uprkos tome, nezamenljiva uloga OCD na Kosovu je još jednom dokazana kroz njihovu posvećenost ljudima u riziku od siromaštva, pošto je vrednosni udeo podrške koju su prikupile neprofitne organizacije u 2023. godini ostao značajan, zadržavajući svoje vođstvo u smislu vrednosti donacija. Nominalno, OCD i privatne fondacije dobile su duplo više nego prethodne godine, a samo Balkansko udruženje siročadi prikupilo je skoro 4,5 miliona evra.
Donacije kanalisane kroz rad neprofitnih organizacija, skoro isključivo su bile usmerene na ljude u riziku od siromaštva kroz inicijative za smanjenje siromaštva. Najčešći donatori koji su svoje donacije kanalisali preko neprofitnih organizacija bili su građani i poznati pojedinci, dok su građani kroz masovno individualno davanje dali najveći doprinos u novčanoj vrednosti.
1 Pod izrazom neprofitna organizacija, Fondacija Katalist podrazumeva sledeće tipove organizacije: domaća udruženja, strana udruženja, udruženja iz dijaspore, private fondacije i korporativne fondacije.
Davanja državi2
Pažnja donatora prema davanju državi ostala je konzistentna u odnosu na prethodnu godinu, čineći 9,7% slučajeva donacija, sa fokusom prvenstveno na obrazovne institucije (3,5%) i institucije lokalne/nacionalne vlasti (4%). Naime, u okviru svih davanja državi, više od jedne trećine instanci je bilo usmereno u obrazovne svrhe, posebno u ustanove nižeg obrazovanja, dok je 15,6% donacija bilo usmereno na zdravstvenu zaštitu. Međutim, usled katastrofalnih poplava u oblastima Srbice i Mitrovice, upravljanje vanrednim situacijama se pojavilo kao značajna tema koja obuhvata 30% zabeleženih slučajeva i značajnih 74% vrednosti donirane državi. Neprofitne organizacije su bile najveći donator po učestalosti državi, dok su građani najveći novčani doprinosi davali kroz masovno individualno davanje.
2 Davanja državi podrazumevaju davanja institucijama lokalnih/državnih vlasti i javnim institucijama (ustanovama kulture, obrazovanja, zdravstva, nauke, sporta i socijalnim ustanovama).
Primeri davanja
1. Balkansko udruženje siročadi i opština Podujevo udružili su snage da sufinansiraju izgradnju rezidencijalnog centra za stara lica u Podujevu, prikupivši 2,000,000 evra. Izgradnja centra bi trebalo da bude završena do sledeće godine. Pored svakodnevnog smeštaja za starije osobe, objekat će imati kuhinju za 200 ljudi dnevno, rekreativne prostore, park, primarnu zdravstvenu službu, sobe za fizioterapiju i razne druge sadržaje.
2. NLB banka donirala je Univerzitetskoj bolnici i Kliničkoj službi Kosova medicinsku opremu, uključujući EEG koji služi za dijagnostiku epilepsije kod dece i aparat za kapilaroskopiju koji meri protok krvi u malim sudovima tela.
3. Fondacija Zlatni orao je donirala 10,000 evra za izgradnju grobljanskog parka u naselu Gelance u Suvoj reci.
Ovaj izveštaj je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Ostavi komentar