Treću godinu zaredom, davanja namenjena za smanjenje siromaštva predstavljaju najveći udeo u broju donacija. U 2023. godini, preko 60% donacija je bilo usmereno na smanjenje siromaštva, što je povećanje od 6 procentnih poena u odnosu na prethodnu godinu. Drugi uzroci su privukli znatno manje pažnje, te svaki predstavlja približno 10% ili manje od ukupnog broja slučajeva, zadržavajući nivoe zabeležene u prethodnoj godini.
Što se tiče monetarnih vrednosti, uprkos smanjenju od 16 procentnih poena, smanjenje siromaštva je i dalje zadržalo najveći udeo. Istovremeno, podrška marginalizovanim grupama je zabeležila značajan porast, čineći 26,5% udela u vrednosti. Ove promene proizilaze iz jednokratne velike donacije Balkanskog udruženja siročadi za izgradnju stambenog centra za stare u Podujevu.
Dok ostale generalno manje podržane oblasti i dalje prisutne, došlo je do značajnog porasta davanja za upravljanje vanrednim situacijama. Donatori su ujedinili svoje napore da pomognu onima koji su bili pogođeni poplavama u Srbici i Mitrovici, doprinoseći visokoj vrednosti podrške ovom važnom cilju.
Grafikon 1. Trendovi u oblastima davanja 2019 – 2023. (% of instanci)
Sačuvajte grafikon u PDF
Istorijski gledano, smanjenje siromaštva je bilo među najšire podržanim oblastima, često preuzimajući vodeću ulogu i fluktuirajući između 25,9% i ovogodišnjih izuzetnih 62,2% svih zabeleženih slučajeva. Ovo predstavlja najveći broj slučajeva za ovu oblast od početka praćenja filantropije 2013. Iako se značajan deo stanovništva na Kosovu još uvek nalazi na ivici siromaštva, što podstiče neprofitne organizacije da svake godine intenziviraju svoje napore i da se fokusiraju na obezbeđivanje osnovnih zaliha i individualno stanovanje, ovaj porast se takođe može pripisati boljem obimu naše baze podataka ako su mediji i neprofitne organizacije povećale svoje napore u komuniciranju slučajeva filantropije. Trenutno, ¾ svih zabeleženih slučajeva donacija za pomoć siromaštvu su donacije u naturi (koje se sastoje od raznih predmeta, kao što su paketi sa hranom ili odeća) nepoznate i verovatno male vrednosti, što doprinosi da se o njima nedovoljno izveštava u javnosti bilo od strane tradicionalnih medija ili od strane samih donatora putem drugih kanala kao što su društveni mediji.
Podrška zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i marginalizovanim grupama su dosledno rangirane kao druge ključni oblasti koji se podržavaju na Kosovu. Međutim, nivoi njihove podrške su tokom godina doživljavali fluktuacije, posebno usred izazova koje predstavlja pandemija COVID-19.
Grafikon 2. Oblasti davanja na Kosovu u 2023. (% instanci)
Sačuvajte grafikon u PDF
Oblasti prema tipu donatora
Skoro polovina svih dokumentovanih slučajeva donacija uključivala je neprofitne organizacije, uključujući OCD i privatne fondacije, koje igraju značajnu ulogu u doprinosu smanjenju siromaštva. Slično tome, skoro 50% donacija namenjenih zdravstvu dobijeno je od građana kroz masovno individualno davanje. Korporativni sektor se pojavio kao primarni donator u pružanju podrške marginalizovanim grupama, dok su pojedinci pretežno učestvovali u podršci obrazovnim inicijativama.
Što se tiče vrednosti donacija, gotovo 89% podrške usmerene ka marginalizovanim grupama potiče iz kombinacije različitih donatora. Suprotno tome, davanja građana čilina su 86% ukupnih sredstava namenjenih smanjenju siromaštva.
Grafikon 3. Oblasti davanja prema tipu donatora (% instanci)
Sačuvajte grafikon u PDF
Oblasti prema nameravanim efektima darivanja
Kao i prethodne godine, obrazovanje se ističe kao jedina oblast sa dugoročnim, strateškim davanjem. Ovo uglavnom obuhvata školarine za đake i student širom Kosova. Nasuprot tome, donatori u drugim oblastima akcenat stavljaju na kratkoročne efekte, što se ogleda u obezbeđivanju robe široke potrošnje, individualnog stanovanja i medicinskih procedura.
Grafikon 4. Oblasti darivanja prema nameravanim efektima (% instanci)
Sačuvajte infografik u PDF
Primeri darivanja
1. Balkansko udruženje siročadi je tokom 2023. sakupilo preko 2,4 miliona evra za izgradnju kuća za one koji se suočavaju sa siromaštvom.
2. Američki Univerzitet Kosova započeo je kampanju sakupljanja sredstava nazvanu "Podržite naredne uspešne price Kosova". Sredstva sakupljena ovom kampanjom namenjena su za obrazovne prilike studenata sa Kosova i šire slabijeg imovnog stanja. Cena standardnih ulaznica iznosila je 75 evra po osobi. Prošlogodišnji događaj ukupno je prikupio otprilike 130,000 evra za fond za školarine studentima.
3. Korporacija Devolli donirala je jastuke i dušeke vrednosti od 200,000 evra za pogođene zemljotresima u Turskoj i Siriji. Ova korporacija pridružila se poslovnim entitetima i državama celog sveta u slanju pomoći Turskoj, koja je doživela razorni zemljotres. Dušeci i jastuci visokog kvaliteta prebačeni su kamionima Devolli korporacije do pogođenih oblasti u Turskoj, gde je veliki broj stanovnika ostao bez krova and glavom usled zemljotresa.
Sunny Hill fondacija obezbedila je finansijsku podršku za učešće Siparantum hora iz Peći na 12. Izdanju Svetskog takmičenja horova održavnom u Južnoj Koreji.
4. The Sunny Hill Foundation provided financial support for the participation of the Siparantum Choir of Peja in the 12th edition of the World Choir Tournament held in South Korea.
5. Buna Peteršoni iz Đakovice osigurala je nagradu od 10,000 evra u televizijskom takmičenju za najbolju start-ap poslovnu ideju, organizovanom od strane ATV u saradnji sa fondacijom Zlatnog orla. Njena ideja podrazumeva uspostvaljanje onlajn platforme za prodaju pod imenom "Vesh Desh," za koju se očekuje da opsluži veliki broj korisnika koji preko Interneta kupuju ili prodaju.
Ovaj izveštaj je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Ostavi komentar