Na planirane efekte davanja utiču društveno-ekonomski uslovi u zemlji i dostupnost resursa za rešavanje i kratkoročnih i dugoročnih uticaja. Sa povećanjem potreba socijalno ugroženog stanovništva, došlo je do porasta donacija za kratkoročne efekte. Dok su procenti malo promenjeni u odnosu na 2022. godinu, davanje sa kratkoročnim i dugoročnim efektima uglavnom je zadržalo dosledan nivo, kako po učestalosti tako i po vrednosti.
Grafikon 1. Trendovi u nameravanim efektima davanja na Kosovu 2019–2023. (% instanci)
Sačuvajte grafikon u PDF
Prikaz kratkoročnih i dugoročnih efekata davanja tokom 2023.
Davanje u kratkoročne svrhe činilo je 85% svih donacija i 63,9% ukupnog iznosa donacija, što je isto kao i iz prethodne godine.
Najviše zabeleženih slučajeva odnosilo se na oblasti individualnog stanovanja (41,1%) i nabavke osnovnih namirnica (39%), pri čemu su medicinski tretmani činili 8,2% svih slučajeva, što ne pokazuje značajnije promene u odnosu na distribuciju iz prethodne godine. Što se tiče vrednosti donacija, najveći procenat (46,3%) izdvojen je za obezbeđivanje individualnog stanovanja, a zatim 29,7% za humanitarnu podršku. Povećanje vrednosti humanitarne pomoći od 2022. godine je bilo primetno, podstaknuto naporima za prikupljanje sredstava za rešavanje katastrofalnih posledica poplava u Srbici i Mitrovici, što je rezultiralo sa skoro 1,5 miliona evra prikupljenim za ovaj konkretan cilj. Podrška za lečenje iznosila je 17,9% vrednosti zabeležene za davanje kratkoročnih efekata, zadržavajući isti nivo kao prethodne godine.
Grafikon 2. Davanje prema nameravanim efektima tokom 2023.
Sačuvajte grafikon u PDF
U 2023. godini davanje dugoročnog efekta činilo je 13% svih evidentiranih donacija i 32,6% ukupnog iznosa donacija. Najčešća upotreba donacija bila je za opremu, što predstavlja 46,2% ukupnih strateških instanci, a slede stipendije sa 37,8%. Od ovih stipendija, 91% je bilo usmereno ka pojedinačnim primaocima, dok je ostatak dodeljen obrazovnim institucijama. Donacije opreme uključivale su ortopedsku pomoć neprofitnim organizacijama koje pomažu pojedincima sa invaliditetom i direktnim korisnicima, kao i opremu doniranu zdravstvenim i obrazovnim institucijama.
Što se tiče doniranih vrednosti, došlo je do značajnog pomeranja fokusa u davanju sa dugoročnim efektima. Evidentiranje donacije od 2 miliona evra za izgradnju doma za stare rezultiralo je da je 70,6% izdvojenih strateških donacija zabeleženo kao kapitalna investicija. Shodno tome, procenat pripisan vrednosti opreme je smanjen na 19,6%. Nominalno, vrednost donirane opreme pala je sa 986,000 evra na 557,000 evra u 2023. godini.
Ovaj izveštaj je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Ostavi komentar