Poslednjih godina, IPKO fondacija je preuzela važnu ulogu u osnaživanju žena i devojaka na Kosovu. Adelina Karri-Hokha, viša menadžerka programa, pruža uvid u njihovu najnoviju kampanju, „EmpowerHer!“, koja ima za cilj da poboljša pristup žena i devojčica neformalnom obrazovanju, posebno u oblasti STEM (nauka, tehnologija, inženjering i matematika) .
"Više od decenije, naš rad u IPKO fondaciji posvećen je osnaživanju devojaka i žena na Kosovu. Primetili smo da se devojčice iz ruralnih područja često suočavaju sa velikim prazninama u neformalnom obrazovanju. Iako formalno obrazovanje dobijaju u školama, postoji nedostatak mogućnosti za učenje van obrazovnih institucija, što je naš fokus“, objašnjava Karri-Hokha.
Stoga je rekla da je 10. izdanje inovacijske i tehnološke konferencije „DokuTech“, održane 2023. godine, poslužilo kao ključni trenutak za njihovu najnoviju inicijativu, jer su tamo sreli govornika koji je sa njima podelio uspešnu inicijativu za osnaživanje devojaka i žena. iz ruralnih sredina. I upravo je ovaj sastanak podstakao važnu ideju za Fondaciju IPKO, za ono što su dugo imali na umu.
„Već smo razgovarali o načinima podrške devojčicama iz ruralnih sredina i marginalizovanih zajednica poput Roma, Aškalija i Egipćana. Pokušali smo da nađemo najbolji način da ih privučemo u različite programe, jer ne zaboravimo da mnoge od njih žive u selima koja su daleko od grada i mogućnost da budemo deo različitih kurseva, bilo zbog infrastrukture ili ekonomskih uslova, je veoma mala. Nakon što smo čuli za ideju koja je počela da se sprovodi u susednoj državi, učinila nam se veoma privlačnom. Pomislili smo, 'Zašto ne bismo sproveli nešto slično na Kosovu, ali u većem obimu?'“, rekla je Karri-Hokha.
Pokretanje kampanje "EmpowerHer!"
"EmpowerHer!" kampanja je pokrenuta sa idejom da cilja devojke koje nikada nisu imale priliku da učestvuju na privatnim kursevima iz STEM oblasti. Viša programska menadžerka u Fondaciji IPKO je rekla da su u prošlim projektima primetili da posebno devojčice koje dolaze iz ruralnih područja, iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana, imaju najveći rizik od napuštanja školovanja nakon završetka osnovne škole. „Želimo da damo ovim devojkama priliku da istraže oblasti u kojima mogu da se ističu, posebno u IKT (informaciono-komunikacionim tehnologijama), koji je visoko plaćen sektor“, rekla je ona.
Karri-Hokha je najavila da se inicijativa fokusira na devojke od 11 do 18 godina iz porodica koje se suočavaju sa finansijskim poteškoćama i iz ruralnih područja. "Naš cilj je da dopremo do najmarginalizovanijih grupa. Kontaktirali smo kompanije koje pružaju takve usluge i zamolili ih da ponude stipendije procentu devojaka u kojima vide potencijal. Ove kompanije, posebno one sa CSR obavezama (Corporate Social Responsibiliti), su pristale da podrži naš cilj“, objašnjava Kari-Hodža.
Crowdfunding: Novi pristup
Za finansiranje ovog ambicioznog projekta, IPKO fondacija je odlučila da koristi crowdfunding, metod prikupljanja sredstava koji im omogućava da dobiju široku podršku zajednice, a ne samo od tradicionalnih donatora, što je za njih bio novi pristup. Prema njihovim rečima, crowdfunding je i dobra prilika da se javnost edukuje o značaju razvoja devojčica sa sela, kao i da se to pretoči u tradicionalni oblik prikupljanja sredstava.
„Želeli smo da koristimo kosovske platforme za crowdfunding, u ovom slučaju KosovaIDeas. Važno je napomenuti da je ovo prva crowdfunding kampanja koju je IPKO fondacija razvila, tako da je sve krenulo od nule. Pored ideje o kampanji, imali smo za cilj da ojačamo i postojeće platforme“, rekla je Kari-Hodža.
Prema njenim rečima, iako je planiranje bilo detaljno, kampanja se suočila sa nekoliko izazova. "Prvih 45 dana je bilo izuzetno stresno. Primetili smo da su ljudi na Kosovu obično skloniji da doprinose društvenim temama kao što su zdravlje i borba protiv siromaštva, a ne obrazovnim inicijativama. Morali smo da uložimo napore da ubedimo zajednicu zašto je ulaganje u obrazovanje toliko važno", rekla je ona.
Prema njenim rečima, početni cilj je bio da se dostigne suma od 20.000 evra, koja bi pokrivala troškove privatnih kurseva za 150 odabranih devojaka. "Morali smo da obezbedimo ovaj iznos da bismo mogli da nastavimo, i na sreću, postigli smo cilj. Međutim, proces nije bio lak. Zahtevao je ne samo onlajn promociju, već i direktan angažman sa ljudima kako bismo objasnili važnost naše misije" , kaže Karri-Hokha.
Ona je dodala da su morali da se sastanu sa mnogim pojedincima, lično, kako bi im objasnili činjenicu da se ova kampanja sprovodi sa ciljem da se pomogne celom društvu. „EmpowerHer!“ nije razlog da se pomogne samo 150 devojaka, već celom društvu. Ovaj broj imamo od početka, jer smo želeli da obuhvatimo dobar procenat svih opština Kosova. Naravno, ovo je mali broj, ali to je samo početak“, najavio je Karri-Hokha.
Prihodi i planovi za budućnost
Kako se kampanja nastavlja, Fondacija IPKO planira da započne obuku u različitim opštinama, počevši od novembra 2024. „Biće poziv za devojke, za zajednicu u celini. Kontaktiraćemo zajednice da nominujemo devojke i obaveštavamo naše podržavaoce sa izveštajima o napretku. Prva grupa devojčica će uskoro započeti kurs i nastavićemo sa ostalim do leta 2025. godine“, rekla je ona.
Konačno, IPKO fondacija je posvećena održavanju odnosa sa donatorima i istraživanju drugih modaliteta prikupljanja sredstava za budućnost. „Nastavićemo sa crowdfundingom, ali takođe razmatramo različite modalitete“, rekla je Karri-Hokha, dodajući da je održavanje transparentnosti i informisanje donatora od suštinskog značaja. Prema njenim rečima, svaki doprinos, ma koliko mali, ima značajan uticaj.
"EmpowerHer!" inicijativa predstavlja više od jedne kampanje: to je posvećenost stvaranju dugoročne promene u životima devojaka i žena na Kosovu, kao i društvu u celini.
Glavna fotografija: Arber Gjoni
Ovaj intervju je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).
Ostavi komentar