Kriza izazvana COVID-19 pandemijom ujedinila nas je u dobročinstvu. Kompanije, organizacije i građani u Srbiji su u prethodnim mesecima donirali za podršku svojim zajednicama i pomoć onima koji su u trenutnoj situaciji najugroženiji. Kroz 1.139 dobrotvornih akcija, od početka krize do 15. juna 2020. godine, donirano je 17.288.538 EUR za otklanjanje štetnih posledica uzrokovanih korona virusom.
Ovo je inače polovina od ukupno donirane sume u 2019. godini, što nam pokazuje da su svi akteri filantropske zajednice spremni da tokom krize doniraju više nego u redovnim okolnostima i da je filantropski odgovor na krizu brz, urgentan i u skladu sa okolnostima.
Sličan primer, kada je filantropski odgovor na krizu u pitanju, imali smo priliku da vidimo 2014. godine, nakon poplava.
Najveći deo donacija (više od 47%) namenjen je za nabavku medicinske opreme, a nešto manji procenat (više od 36%) za nabavku potrošne robe poput maski i rukavica, humanitarnu pomoć (oko 9,6%) i ostalo (9,7%).
Ko su najveći darodavci?
Tokom prethodnog perioda, najveći donator bile su kompanije – poslovni sektor donirao je 67,4% od ukupne donirane sume i učestvovao u više od 65,8% dobrotvornih akcija.
Poslovni sektor u Srbiji i inače je aktivan, kada je u pitanju davanje za opšte dobro, ali ovo je samo još jedan primer koliko je društvena odgovornost kompanija značajna za razvoj celokupne zajednice i kako CSR može i treba da bude aktivnost od strateškog i suštinskog značaja u poslovanju svake kompanije.
Još jedna lekcija koju smo naučili iz COVID-19 krize je važnost udruženog delovanja i partnerstva između građana, kompanija i neprofitnog sektora. Takođe, videli smo da za podršku nisu važna samo filantropska davanja u novcu, već da su od velikog značaja i pružanje usluga, volonterski rad i mentorska podrška.
Jedan od primra za davanja poslovnog sektora su članice Srpskog filantropskog foruma, koje su tokom COVID-19 krize donirale više od 200 miliona dinara u novcu i robi.
U ovom slučaju možemo videti i koliko je važna planirana, koordinisana i sistematska podrška, kako ne bi došlo do preklapanja donacija i drugih aktivnosti. U ovom slučaju, značajnu ulogu imao je Srpski filantropski forum, koji je prepoznat kao posrednik između poslovnog sektora kao donatora i zdravstvenog sektora kome su donacije bile namenjene.
Neki od primera za filantropsko delovanje članica Srpskog filantropskog foruma su Elixir grupa, koja je donirala je miliona dinara za nabavku respiratora i medicinske opreme za podršku zdravstvenom sistemu Srbije, Telekom Srbija sa donacijom u iznosu od 20 miliona dinara i Hemofarm Stada, koja je pomogla donacijom u vrednosti od 387 hiljada evra.
Svoju društvenu odgovornost tokom pandemije pokazala je i kompanija Nordeus, koja je u saradnji sa UNICEF-om i Fondom B92, omogućila donaciju 15 respiratora, tri uređaja za neinvazivni monitoring i 1.500 testova.
Ovo je primer i matching kampanje, jer je Nordeus, na početku pandemije, svoje zaposlene pozvao da doniraju i pokažu podršku zajednici u skladu sa svojim mogućnostima, nakon čega je kompanija udvostručila iznos prikupljenih donacija.
Osim u Srbiji, Nordeus je podršku pružio i na globalnom nivou, iskoristivši prednost koju nudi Top Eleven Manager, platforma koja ima 200 miliona korisnika na globalnom nivou. Najpre su krenuli da komuniciraju poruke Svetske zdravstvene organizacije na društvenim mrežama, a potom su unutar igre kreirali poseban dres koji su igrači mogli da kupuju, a novac prikupljen na taj način preusmeren je ka Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.
Pored navedenih primera, i brojne druge kompanije pokazale su solidarnost sa svojim zajednicama i donirale za podršku borbi protiv korona virusa, a o velikom broju tih akcija smo pisali u našim nedeljnim pregledima vesti o davanjima.
Verujemo da će se u narednom periodu trend podrške kompanija zajednici nastaviti i da će se pokazati da je CSR obaveza svake kompanije koja želi da bude uspešna.
Još jednom, to znači da ovom segmentu poslovanja treba pristupati strateški i sistematski, a ne posmatrati ga kao deo marketinških aktivnosti.
Tokom COVID-19 krize, značajan doprinos svojim donacijama dali su i istaknuti pojedinci, koji se nalaze na drugom mestu po doniranom iznosu (9,4%), privatne fondacije (6,8%) i građani, kroz masovna davanja (4%).
Kada su u pitanju donacije privatnih fondacija, značajno je pomenuti Fondaciju Novak Đoković, koja je donirala milion evra za nabavku medicinske opreme za bolnice širom Srbije.
Ko su primaoci donacija?
Kada je u pitanju donirana suma, najčešći primaoci bile su lokalne i nacionalne uprave, kojima je donirano 58,5% od ukupnog iznosa. Slede institucije, sa 24,3% i neprofitne organizacije sa 11,3% doniranog iznosa.
Jedan od načina na koji je obezbeđena podrška za lokalne zajednice je NALED-ova platforma za online donacije, na kojoj je NALED objavio spisak urgentnih potreba i pozvao društveno odgovorne kompanije i svoje članice da doniranjem opreme, lekova i drugih sredstava podrže borbu protiv korona virusa.
Kada su u pitanju neprofitne organizacije, jedan od načina za dolazak do podrške bila je i platforma Donacije.rs, putem koje je 12 organizacija i neformalnih grupa vodilo svoje kampanje, od kojih su neke još uvek aktuelne.
Na ovaj način do sada je prikupljeno više od 3,7 miliona dinara, a kako se podrška nastavlja u narednim mesecima će taj iznos biti i veći.
Ko su korisnici donacija?
Kada su u pitanju korisnici donacija, najčešći korisnici bile su lokalne zajednice (38,4%), osobe sa zdravstvenim problemima (31,4%), ekonomski ugrožena populacija (11,7%) i starija populacija (11,4%).
Jedan od primera za podršku ugroženoj populaciji je akcija kompanije Devtech, koja je organizovala doniranje paketa za porodice sa decom i bebama koji sadrže osnovne kućne potrepštine, sredstva za higijenu, pelene, gotova jela, itd.
Paketi su donirani Crvenom Krstu Vojvodine, koji ih je uručio onima koja je ova pomoć najpotrebnija. Devtech je izdvojio 3,5 miliona dinara za pakete pomoći, a akciji su se priključile još dve IT kompanije - Vivify Ideas i Executive Digital.
Primer donacije za najugroženiju populaciju je i donacija 1.300 paketa koji obuhvataju sva neophodna sredstva za održavanje lične higijene i doma, a koji su, zahvaljujući Telenor Fondaciji, dostavljeni porodicama sa decom koje su najugroženije širom Srbije.
Zaključak
Do sada pokazana solidarnost, podrška zajednici i reakcija u kriznoj situaciji pokazali su se impresivnim.
Međutim, kriza i dalje traje i evidentno je da će trajati još neko vreme, naročito kada su u pitanju dodatno ugrožene i ranjive kategorije.
Neka naša istraživanja i komunikacija sa organizacijama koje rade na terenu, pokazuju da će u narednom periodu najpotrebnija biti humanitarna pomoć i podrška za naše najugroženije sugrađane.
Jedan od načina da i sami pružite podršku i uključite se u borbu protiv štetnih posledica korona virusa je online donacija na platformi covid19.donacije.rs, ili slanje SMS poruke bilo kroje sadržine na broj 7300.
Na taj način, možete podržati decu iz socijalno i ekonomski najugroženijih porodica, onkološke pacijente, ekonomski najugroženije osobe i brojne druge ugrožene grupe.
Detaljne informacije o donacijama za borbu protiv posledica COVID-19 u Srbiji pogledajte u našem infografiku, ili se registrujte u našu Giving Balkans aplikaciju i dobijte detaljan uvid u podatke o svakodnevnim davanjima.
Podatke o davanjima u celom regionu Zapadnog Balkana pogledajte u posebnom infografiku.
Ostavi komentar