Ub - mali grad sa velikim srcem
- Bojana P.
- 0
-
Još jednom su građani Uba pokazali da ovaj mali grad ima veliko srce, kada su prošle nedelje prikupili čak 388.700 dinara na humanitarnom bazaru da bi doprineli lečenju devojčice Lane Jovanović.
Akciji prikupljanja novca za lečenje Lane Jovanović, koja boluje od retke i teške bolesti, ovoga puta odazvali su se Ubljani organizovanjem prodajnog bazara. Zahvaljujući kreativnosti i idejama učesnika bazara, oni su sakupili skoro 400.000 dinara, što je među najvišim iznosima prikupljenim na sličnim događajima.
Uvek je pravo vreme za humanost, a akcije poput bazara za Lanu nas samo podsete na to. Međutim, ovo nije prvi put da su građani ovog grada pokazali svoju nesebičnost i velikodušnost. Do sada su učestvovali u mnogi drugim humanitarnim akcijama, naročito u kampanjama NURDOR-a za pomoć deci oboleloj od raka, po čemu su postali poznati širom Srbije. Zbog toga je veliki odziv za bazar bio i očekivan, kako kaže Jelena Milivojević Grujić, organizatorka ovog događaja.
Posetioci su mogli kupiti igračke, garderobu, cveće, rukotvorine, knjige, nakit, slatkiše i slaniše, voće i povrće, koje su nesebično poklonili brojni pojedinci i preduzetnici kako bi doprineli zajedničkom cilju.
Za najmlađe je pripremljena posebna ponuda i zanimljiv program: iscrtavanje lica, pravljenje kikica i lakiranje noktića, a imali su priliku i da uživaju u druženju sa omiljenim crtanim junacima. I oni koji su donirali i oni koji su pazarili, podjednako su doprineli uspehu bazara.
Ono po čemu se ovaj bazar izdvaja je da su pored odraslih, doprinos i podršku ovom događaju pružila i deca, koja su među izlagačima bila i najzapaženija. Una Kovačević, Jefimija Glišić, Stefan Marković, Miljan Stanojević, Sara Ljubičić, Dunja Leontijević, Mila Urošević, Milica Stanojević, Lena Radivojević, Jana Urošević, Lara Ljubičić i Lana Urošević su samo neki od njih koji su svojim idejama zadobili posebnu pažnju. Najmlađi Ubljani su preko Viber grupe pozivali svoje drugare i rodbinu da im pomognu, prenosili su i sortirali robu za štandove, prodavali predmete koje su prikupili, napravili sami ili uz pomoć roditelja i nastavnika, a neki su izneli na bazar i poljoprivredne proizvode sa porodičnog gazdinstva.
Sa istaknutim sloganom "Pravo iz Sovljaka za Lanu junaka", Stefan Marković prodavao je paprike, paradajz, plavi patlidžan, salatu, krastavce, kruške i šljive iz svoje bašte i voćnjaka. Porodica Marković povrće uzgaja pod 24 plastenika, a Stefan je, po sopstvenim rečima "glavni" u svim poslovima: branju, transportu, pakovanju i pripremi robe za prodaju. Stefanu je ovo već drugi humanitarni bazar na kome učestvuje, a po njegovim rečima prodaja je išla odlično i lep je osećaj kada možeš nekome da pomogneš.
Kako bi što pre prikupili novac, humane Ubljanke organizuju i licitacije na fejsbuk grupi, a postavljene su i kutije za novčane priloge po celom gradu.
Iza štanda "Igračke manje i veće na putu do Lanine sreće" bio je Miljan Stanojević, učenik petog razreda ubske OŠ "Milan Munjas". Osim sopstvenih, u ponudi je imao i igračke svojih drugara, koje je svojim entuzijazmom podstakao da se uključe u akciju, ali i nešto kupe na bazaru. Kako kaže, drago mu je što može da pomogne, ističući da ga je od malih nogu svojim primerom majka Željka učila vrednostima kao što su empatija i darežljivost, te da i sam želi da se, poput nje, više posveti humanitarnom radu, gde već ima iskustva.
Lara i Sara Ljubičić, učenice drugog i četvrtog razreda OŠ "Milan Munjas" i mala maturantkinja u iste škole Jefimija Glišić, od materijala kupljenim sopstvenim novcem, napravile su stotinak lepih narukvica od gumica i perlica i gotovo sve uspele da prodaju. Za razliku od sestara Ljubičić, koje su se prvi put uključile u jedan humanitarni događaj, Jefimija već sedam godina, kroz razne akcije, učestvuje u prikupljanju sredstava za bolesne i siromašne, ali su se ovoga puta angažovale oko istog plemenitog cilja.
I ostali, gore pomenuti mladi Ubljani, koji su dali svoj doprinos humanitarnom bazaru, svojim postupcima su poslali poruke čovekoljublja, nesebičnosti i saosećanja i pokazali da bez obzira na njihove godine, možemo da računamo na njih.
Izvor: kolubarske.rs
Add new comment