Trag fondacija dodelila je pre desetak dana po 14. put VIRTUS nagrade za filantropiju za kompanije, mala i srednja preduzeća i pojedince koji su svojim dobrim delima doneli podržali svoje zajednice i pokazali se kao prepoznati po dobru u godini koju je obeležila COVID-19 kriza.

Glavna nagrada za doprinos na nacionalnom nivou - MK Group

Glavnu nagradu za doprinos na nacionalnom nivou za 2020. godinu dobila je kompanija MK Group d.o.o, za donacije ukupne vrednosti više od milion evra namenjene nabavci medicinske opreme za zdravstvene ustanove i humanitarnih paketa hrane za socijalno ugrožene građane, transportu dece za potrebe lečenja u inostranstvu, podršci deci bez roditeljskog staranja i ustanovama i organizacijama koje deluju u oblasti kulture.

Pored svega toga, kompanija je tokom 2020. godine obezbedila odmor za 450 medicinskih radnika u hotelima u svom vlasništvu u Srbiji i regionu i podržala rad Centra za podršku porodici Putokaz u Nišu, čime je omogućila da gotovo 170-oro dece ostane u krugu svojih porodica i postigne bolji rezultat u školovanju.

Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici u kojoj kompanija posluje - eFront d.o.o.

Ovu nagradu dobila je kompanija eFront d.o.o. iz Beograda (deo kompanije BlackRock) za programe podrške i osnaživanja dece i mladih bez roditeljskog staranja i u procesu napuštanja domske zaštite u Beogradu. U saradnji sa Centrom za pozitivan razvoj dece i omladine – CEPORA, tokom prethodne godine, kompanija je organizovala više od 250 onlajn časova i sesija savetovanja u vezi sa zapošljavanjem za više od 130-oro dece. Dodatno, zaposleni u kompaniji su, osim kupovine proizvoda štićenika organizacije Centar Zvezda, posvetili svoje vreme organizaciji onlajn prodajne izložbe i isporuke prodatih proizvoda kupcima, dok je za svaki volonterski sat svog zaposlenog kompanija organizaciji uputila novčanu donaciju. eFront je organizovao i brojne izlete i druženja sa decom bez roditeljskog staranja, ali i obezbedio stipendije za talentovane srednjoškolce u Beogradu.

 

Nagrada za malo i srednje preduzeće

Dobitnik ove nagrade za 2020. je CCS Solutions d.o.o, mikropreduzeće iz Beograda, za donaciju svog proizvoda, višenamenske ekološke maske „Zelena maska“, kao i drugih medicinskih i zaštitnih sredstva, brojnim zdravstvenim, obrazovnim i ustanovama socijalne zaštite u Srbiji. Tokom prethodne godine, preduzeće je doniralo zaštitnu opremu u vrednosti od gotovo 11% svog godišnjeg prometa.

Nagrada za dugoročno partnerstvo između poslovnog i neprofitnog sektora

Raiffeisen banka a.d. Beograd dobila je ovu nagradu za šesnaestogodišnje partnerstvo sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem na programima unapređenja i popularizacije pozorišne umetnosti. U okviru programa “Popust na umetnost”, organizovanog u više navrata, banka je obezbedila publici kupovinu ulaznica za sve predstave ovog pozorišta po popularnim cenama, što je rezultiralo prodajom više od 12.000 ulaznica. Pored redovnih novčanih donacija pozorištu, banka svake godine obezbeđuje poklon-vaučere za pozorišni repertoar svojim klijentima. U pandemijskoj godini, Raiffeisen banka je svim zainteresovanim građanima Srbije omogućila pristup kvalitetnom umetničko-kulturnom sadržaju na svojoj veb-stranici "Umetnost na daljinu", posebno kreiranoj tokom trajanja vanrednog stanja, emitujući selekciju najpopularnijih predstava ovog pozorišta.

Nagrada za individualni doprinos filantropiji

Aleksandar Alek Kavčić iz Beograda, pronalazač i profesor na Univerzitetu Karnegi Melon u Sjedinjenim Američkim Državama, ovogodišnji je dobitnik nagrade za individualni doprinos filantropiji i to za doprinos unapređenju osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja u Srbiji. Sa ciljem da obezbedi besplatne udžbenike za sve osnovce u Srbiji, Aleksandar je uložio približno milion evra za kupovinu godišnjeg tiraža udžbenika za osnovnu školu, koje je objavio onlajn za preuzimanje bez naknade. Tokom 2020. godine, Aleksandar je dodatno poklonio Matematičkoj gimnaziji 20 računara najnovije generacije, a 20 računara, koje je ovoj gimnaziji donirao tokom 2019. godine, redistribuirao je u pet osnovnih škola u Srbiji. Ovaj nekadašnji učenik beogradske Matematičke gimnazije se, pored novčane donacije, lično angažovao u izboru donirane opreme, kao i kompletnoj organizaciji nabavke udžbenika koje je učinio dostupnim za besplatno korišćenje.

Specijalna nagrada za najinovativniji projekat

Dobitnik u ovoj kategoriji je Delta Holding, za jedinstveni projekat „Naše selo” kojim je kompanija pokrenula razvoj i obnovu sela u Srbiji, pružajući znanja o modernoj poljoprivredi, novčanu podršku, kao i podršku u plasmanu 40 gazdinstava u selima Mala Jasikova i Dubočane u okolini Zaječara. Tokom 2020. godine, zaposleni u kompaniji su opredelili više od 400 volonterskih sati edukujući i savetujući meštane o primarnoj i sekundarnoj proizvodnji, a u okviru akcije „Pijaca Naše selo“ otkupljivali su proizvode ovih gazdinstava pomažući im da ostvare redovnu zaradu tokom kriznog perioda. Kompanija je u saradnji sa Zdravstvenim centrom Zaječar produžila rad seoskih ambulanti, a renovirala je i osnovne škole u oba sela. Dodatno, zaposleni u kompaniji su u okviru tradicionalne akcije „Deda Mrazovi pomoćnici“ pripremili i donirali novogodišnje paketiće za svu decu iz oba sela, dok je Delta Holding porodicama iz ovih sela donirala novčani iznos za svaku novorođenu bebu.

Specijalna nagrada za doprinos rodnoj ravnopravnosti

IKEA Srbija d.o.o. dobila je nagradu za sveobuhvatni doprinos rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena u Srbiji. Tokom 2020. godine, kompanija je sprovela kampanju protiv nasilja u porodici „Siguran dom je bolji dom“, kao odgovor na eskalaciju ovog društvenog problema usled pandemije virusa COVID-19. Kako bi doprinela rešavanju ovog problema u lokalnoj zajednici, u saradnji sa Fondacijom Ana i Vlade Divac, IKEA je uputila novčanu donaciju više od 700 porodica i 1.500 pojedinaca i pojedinki širom Srbije, koje pripadaju ranjivim kategorijama stanovništva, uključujući žrtve porodičnog nasilja. Dodatno, povodom 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, u robnoj kući IKEA istaknuti su brojevi SOS telefona namenjeni žrtvama nasilja. U želji da stvori prilike za bolji položaj žena u društvu i njihovu veću ekonomsku nezavisnost, a u partnerstvu sa kompanijom Mastercard i Fondacijom Ana i Vlade Divac, IKEA realizuje projekat podrške ženama preduzetnicama „Ja sam ODVAŽNA!".

Specijalna nagrada za dugoročni doprinos lokalnoj zajednici u kojoj kompanija posluje

Poslovni sistem Mihajlović iz Paraćina dobio je ovo priznanje i to za za gotovo tri decenije podrške u robi i novcu socijalno ugroženim sugrađanima, talentovanim učenicima i studentima, zaslužnim pojedincima u različitim sferama društvenog života, brojnim zdravstvenim, obrazovnim i kulturnim ustanovama, kao i organizacijama civilnog društva ove opštine. U 2020, godini velikih zdravstvenih izazova, ova kompanija donirala je sredstva za zbrinjavanje, lečenje i negu najosetljivijih društvenih grupa, nabavila medicinsku i računarsku opremu zdravstvenim ustanovama u Paraćinu i okolini i finansirala lečenje u inostranstvu dece i mladih iz ovog kraja. Dodatno, kompanija je prošle godine obeležila 30 godina svog rada akcijom dobrovoljnog davanja krvi u saradnji sa Zavodom za transfuziju Niš i organizacijom Crveni krst Paraćin, tokom koje je svim učesnicima akcije donirala vaučere za ručak, koji su se mogli iskoristiti u restoranu kompanije.

Specijalna nagrada za individualni doprinos smanjenju siromaštva

Mirjana Mutuc, knjigovođa iz Novog Sada, sa svoje dve kćerke od 2018. godine priprema i donira obroke kuvane hrane za porodice koje ih ne mogu priuštiti. Mesečno Mirjana i njene kćerke obezbeđuju obrocima oko 200 porodica, namirnice kupuju od donacija i vlastitih sredstava, a obezbedile su i uslovne obroke u nekoliko restorana i kioska brze hrane u Novom Sadu i okolini. Kada su potrebe počele da prevazilaze njihove mogućnosti, otvorile su fejsbuk grupu "Obrok za porodicu" i priča se raširila širom Srbije. Grupa sada broji preko 10.000 aktivnih članova, a hrana za porodice se, osim u Novom Sadu, priprema u porodicama u više od 20 mesta širom zemlje. Majka i dve kćerke uz obezbeđivanje kuvanih obroka za porodice, snabdevaju porodice osnovnim životnim namirnicama, odećom i drugim svakodnevnim potrepštinama.

Specijalna nagrada za mlade filantropkinje

Selma Hasić Manić i Nerma Zekić Hoćanin iz Novog Pazara, zatečene situacijom u Novom Pazaru na samom početku epidemiološke krize, pokrenule su urgentnu kampanju sa ciljem prikupljanja novca za nabavku najnužnije medicinske opreme za Opštu bolnicu u ovom gradu. Za samo jedan dan, preko društvenih mreža, uz pomoć građana i dijaspore, prikupile su 36.000 evra. Ove mlade filantropkinje su tokom protekle godine donirale medicinsku i zaštitnu opremu za zdravstvene ustanove i apoteke u Sandžaku, ali i svoje sugrađane na kućnom lečenju, prikupivši pomoć vrednu 100.000 evra. Pored akcija pomoći zdravstvenim ustanovama, Selma i Nerma su sakupljale novac za pomoć 200 samohranih majki oko Bajrama, pomagale su deci bez roditeljskog staranja, kao i starima.

VIRTUS nagrada za filantropiju je ustanovljena 2007. godine, s ciljem da se prepoznaju i podrže predstavnici poslovnog sektora, građani i građanke, koji svojim filantropskim aktivnostima strateški i dugoročno doprinose razvoju zajednica u kojima žive i posluju.

VIRTUS nagrada za 2020. godinu je dodeljena uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u okviru Projekta za unapređenje okvira za davanje, kao i podršku Evropske unije, Balkanskog fonda za demokratiju, Balkanske mreže za razvoj civilnog društva i Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju.