Zašto je pisanje bloga važno za vašu neprofitnu organizaciju i na koji način to možete primeniti u sopstvenom radu?
Ukoliko pratite naš blog primetili ste da se iz nedelje u nedelju trudimo da vam pružimo korisne informacije na različite teme i da sa vama podelimo različite novosti i podatke.
Možda ste i sami razmišljali o pokretanju bloga u okviru web sajta svoje organizacije, a niste sigurni odakle da krenete i koji je prvi korak u tom procesu.
Zbog toga smo ovaj blog posvetili upravo pisanju za blog i savetima šta sve i kako možete koristiti da za svoje pratioce i podržavaoce kreirate kvalitetan sadržaj i ostvarite različite ciljeve koje imate.
Šta sve može biti sadržaj vašeg bloga?
Pisanje bloga je tema koju inače obrađujemo na našim radionicama o digitalnom marketingu, a preporuke koje navodimo svakako i sami primenjujemo u praksi, pa se nadamo da će vam koristiti u pisanju za vaš blog, ili će vas motivisati da ga u neko skorije vreme pokrenete.
Ukoliko se pitate odakle da počnete i koju vrstu sadržaja biste mogli da koristite u svojim blogovima, dobra vest je da vam je na raspolaganju zaista širok spektar ideja i da to mogu biti:
- stručni sadržaji (namenjeni edukaciji publike, ili ciljnoj grupi koja je vezana ili se interesuje za temu koju obrađujete),
- informativni sadržaji (važne vesti i informacije koje želite da podelite sa svojim podržavaocima),
- edukativni sadržaji (u kome delite praktično znanje vezano za određenu temu i(li) saveti kako da nešto uradite lakše i brže),
- zabavni sadržaji (zanimljive i malo poznate činjenice o temi kojoj se bavite i vašem radu).
Pored toga, zanimljiva tema za blog mogu biti i:
- svedočenja o vašem radu (priče iz ugla vaših zaposlenih, ili sadašnjih i bivših korisnika),
- intervjui (sa osobama relevantnim za vašu temu i rad vaše organizacije, mi na primer, kroz blog radimo i intervjue sa predstavnicima neprofitnih organizacija iz regiona i na taj način radimo na podizanju vidljivosti i poverenja u neprofitni sektor),
- najave događaja koji su vam važni ili izveštaji sa nekih događaja i aktivnosti.
Na šta treba da obratite pažnju prilikom pisanja bloga?
Kada ste stekli širu sliku o tome šta sve može biti blog, verovatno se pitate šta dalje i kako bi on mogao da izgleda. U nastavku teksta, biće više reči o tome.
Ono što je najvažnije u celoj priči jeste naslov vašeg bloga. Naslov je prvi, možda i jedini utisak koji ostavljamo.
Neka istraživanja pokazuju da će 8 od 10 ljudi pročitati naslov teksta, a samo 2 od 10 ceo tekst. Zbog toga naslov treba da privuče pažnju i motiviše čitaoca da pročita ono što imate da kažete.
Dakle, naslov je naše obećanje čitaocu – njime se obraćamo ciljnoj grupi i pozivamo ih da saznaju više o onome što se nalazi u tekstu.
Neki od dobrih načina da napišete svoj naslov su:
- pitanje (Kako da se volonteri zaštite tokom pandemije korona virusa?),
- direktno obraćanje ciljnoj grupi (Saveti koji će vam pomoći da unapredite godišnji izveštaj svoje organizacije),
- liste (10 najvećih donatora u Srbiji u 2019).
Ne zaboravite da kvalitetan naslov kojim pozivate čitaoce da pročitaju vaš kvalitetan sadržaj nije isto što i clickbait kakav viđate u tabloidima i većini domaćih online medija.
Nakon naslova, najvažniji je prvi pasus. Ukoliko neko pročita prvi pasus, velika je verovatnoća da će pročitati i ostatak teksta. Najbitnije činjenice stavite u prvi pasus. Neka to budu neki važni podaci, citat ili „mamac“ koji će prosečnog čitaoca motivisati da nastavi dalje.
U ovom slučaju vodite se principom „obrnute piramide“, odnosno ono što je najbitnije stavite na sam početak teksta.
Kada je u pitanju dužina teksta, verovatno ste naišli na gomilu saveta koji kažu da dužina ne treba da bude veća od 500 reči, što nije nužno tačno ni primenjivo. Tekst treba da bude dugačak onoliko koliko je koristan i zanimljiv za ciljnu grupu kojoj se obraćate.
Dužina treba da bude prilagođena i temi koju obrađujete – nekada će to biti kraći tekst, u formi vesti, a nekada duži, od 2 do 2.500 reči.
Naša praksa je pokazala da je optimalna dužina 1.500+ reči, a neka novija istraživanja su pokazala da Google bolje indeksira duže tekstove, pa će vam kvalitetan sadržaj i duži tekstovi pomoći i da se bolje pozicionirate na pretraživačima.
Najbolje bi bilo da napišete duži tekst koji kasnije, po potrebi, možete skratiti i izbaciti ono što je suvišno.
Bonus savet: kod dužih tekstova, neka pisanje bude dinamično, odnosno neka se smenjuju kraće i duže rečenice i(li) kraći i duži pasusi. Možda zvuči komplikovano, ali ući će vam u naviku posle nekog vremena. Ovo daje dinamiku vašem tekstu i čini ga vizuelno privlačnijim, ali i lakšim za čitanje.
Još jedna važna stvar u vašem tekstu je zaključak. U zaključku bi trebalo da sumirate ono što je prethodno napisano, postavite pitanje svojim čitaocima ili da ih pozovete na akciju, u zavisnosti od toga šta je cilj vašeg bloga.
Šta je važno kada je u pitanju izgled vašeg bloga?
Kada je u pitanju izgled teksta, važno je da on privlači pažnju i da nebude naporan za čitanje.
To znači da duži tekst koristite podnaslove (naravno važno je da ih smisleno organizujete i uklopite tamo gde je potrebno) i da važne stvari istaknete bold i italic fontom.
Takođe, ukoliko je to moguće, koristite vizuale, fotografije i gifove unutar teksta, koji se tematski uklapaju i odgovaraju vašem sadržaju.
Koristite i linkove, odnosno ukoliko za to postoji mogućnost i prilika, linkujte određene delove teksta sa relevantnim stranicama na vašem sajtu. Ovo je dobro i za vaš SEO, a primere internih linkova možete naći i u ovom tekstu.
Dodatni saveti koji će vam pomoći da pišete kvalitetne blogove
Ono na šta bi još trebalo da obratite pažnju (i to je nešto gde neprofitne organizacije često greše) je jezik i ton kojim komunicirate.
Zaboravite na projektni jezik (ne pišete za članove time niti izveštavate donatora), stručne izraze (osim kada su u pitanju stručni tekstovi namenjeni određenoj ciljnoj grupi) i NGO žargon – pišite jasno i razumljivo, tako da i osoba koja je prvi put na vašem sajtu, ili prvi put čuje za vašu organizaciju, može shvatiti o čemu se radi i zainteresovati se za vaš sadržaj.
Još jedna važna stvar, naročito kada su neprofitne organizacije u pitanju, jeste da se u svojim tekstovima fokusirate na svoju misiju i na promene koje pravite u društvu, umesto da pišete o pojedinačnim projektima. Tople ljudske priče uvek su efikasnije od suvoparnih brojeva.
Trudite se i da ne govorite o sebi u superlativima, neka se kroz priče vaših korisnika, saradnika, partnera, donatora i zaposlenih vidi uticaj koji pravite.
Kada pišete uvek vodite računa o ciljnoj grupi kojoj se obraćate. Neka vaši sadržaji budu korisni, upečatljivi i primamljivi.
Još jedna važna stvar kada je u pitanju pisanje bloga, ali i drugih sadržaja za vaš sajt je planiranje. Kada počnete da objavljujete sadržaj, bilo bi dobro da to radite planirano i u kontinuitetu. Na primer, to može biti svakog ponedeljka, ili svakog drugog ponedeljka, ili svakog 05. u mesecu - u zavisnosti od toga koliko materijala imate možete objavljivati jednom nedeljno, jednom u dve nedelje ili jednom mesečno, ali važno je da to bude redovno. U planiranju vam može pomoći kalendar sadržaja.
Trudite se da planirate sadržaj, na primer, mesec dana unapred. Odredite kog datuma ćete objavljivati koji sadržaj i na koju temu, ko će biti autor (da li neko iz organizacije, ili gostujući bloger).
Biće vam lakše ako imate unapred isplanirane teme nego da nasumično birate šta ćete pisati i tražite inspiraciju svaki put kada treba da objavite nešto.
Zaključak
Saveti koje smo podelili sa vama su dobra osnova koja će vam pomoći da unapredite svoj blog, ukoliko ga već pišete ili da ga pokrenete, ukoliko se još uvek ne bavite tom vrstom sadržaja.
Što se samog pisanja tiče, ne postoji idealna formula koja uvek garantuje uspeh, ali postoje neka pravila koja će vam pomoći da napravite kvalitetan sadržaj, uz pomoć koga ćete se izdvojiti od ostalih, na dobar način komunicirati ono što želite i ostvariti ono što biste hteli da postignete.
Nemojte čekati ni odlagati, jedini način da napredujete i usavršite svoj sadržaj i stil komunikacije je kroz praksu.
Kakva su vaša iskustva dosadašnja sa pisanjem blogova (i drugih sadržaja) za potrebe vaše neprofitne organizacije i koje teme biste voleli da obradimo u našem blogu u narednim periodu?
Ostavi komentar