Istorijski gledano, direktno davanje pojedincima i porodicama bilo je najčešći način za ostvarivanje filantropije. Međutim, ovaj trend se promenio 2022. godine, kada je većina (53,6%) donacija usmerena na neprofitne organizacije, dok je samo 39,5% donacija dato direktno pojedincima i porodicama.
Trendovi u pogledu primalaca 2018–2022.– preuzmite info-grafik u PDF formatu
Dok je davanje lokalnim i nacionalnim vlastima i javnim institucijama (školama, zdravstvenim klinikama, domovima kulture itd.) doživelo svoj vrhunac 2020. godine tokom krize zbog bolesti COVID-19, smanjenje u 2021. i 2022. godini dovelo je davanja ovim tipovima primalaca na nivoe koji su čak i niži od onih pre pandemije bolesti COVID-19. To je posebno slučaj sa davanjem javnim ustanovama, koje su prvi put u 2022. godini zabeležile jednocifren nivo, odnosno samo 3,2% svih donacija.
Tokovi davanja od donatora do primalaca 2022. godine – preuzmite grafikon u PDF formatu
Davanja neprofitnim organizacijama
Pod pojmom neprofitne organizacije Fondacija Katalist podrazumeva sledeće vrste organizacija: domaće organizacije civilnog društva, strane organizacije, udruženja građana iz dijaspore, privatne fondacije i korporativne fondacije. U 2022. godini davanje je evidentirano samo domaćim organizacijama civilnog društva i privatnim fondacijama na Kosovu.
Distribucija davanja po tipu primalaca 2022. godine (% akcija davanja) – preuzmite info-grafik u PDF formatu
Neprofitne organizacije su se istakle kao primarni primalac na Kosovu 2022. godine, sa 53,6% svih donacija. Davanje domaćim organizacijama civilnog društva činilo je 50,2% svih donacija, a najčešći primaoci su Udruženje „Jetimët e Ballkanit”, Humanitarno udruženje „Bereqeti”, Udruženje za osobe sa Daunovim sindromom Kosovo i „Akcija za majke i decu”.
Donacije privatnim fondacijama činile su 3,4% svih instanci doniranja u 2022. godini.
Distribucija davanja po tipu primalaca 2022. godine (% donirane sume) – preuzmite info-grafik u PDF formatu
Davanja državi
Davanja državnim ustanovama, uključujući lokalne i nacionalne vlasti i zdravstvene, obrazovne, kulturne i socijalne ustanove, činilo je znatno manji udeo donacija u 2022. godini. Od svih donacija, 3,2% je bilo usmereno na ustanove različite vrste, a 3,6% je upućeno vlastima. Međutim, značajna vrednost donacija – skoro četvrtina ukupno evidentiranog iznosa, bila je namenjena Fondu za bezbednost Ministarstva odbrane Kosova.
Među javnim ustanovama koje su u 2022. godini dobile privatnu filantropsku podršku, primaoci su najčešće bile zdravstvene ustanove, zatim obrazovne i socijalne ustanove i, na kraju, ustanove kulture.
Davanja državi u 2022. godini – preuzmite infografik u PDF formatu
Primeri davanja
Fond za bezbednost
Ministarstvo odbrane Kosova otvorilo je Fond za bezbednost da bi obezbedilo mere podrške u potencijalno kriznim vremenima. Najistaknutiji donatori Fonda bili su pojedinačni donatori, kao što su državni zvaničnici, preduzetnici i umetnici, kao i kompanije i udruženja. Ukupan evidentirani iznos prikupljenih donacija za Fond za bezbednost u 2022. godini bio je oko 838.600 evra.
Bunar za osnovnu školu Hasan Priština
Humanitarno udruženje „Bereqeti” iz Glogovca, u saradnji sa predsednikom Veća Islamske zajednice u Glogovcu, najavilo je otvaranje bunara za osnovnu školu „Hasan Priština” u selu Lapušnik. Već postojeći bunari u krugu škole više nisu obezbeđivali vodu za piće, pa je bilo potrebno hitno rešenje. Susedni zemljoposednik, Jeton Rahim Tači, za kopanje bunara ustupio je svoju zemlju na korišćenje.
Medicinska oprema i uređaji za GCPM
Nevladina organizacija ASB donirala je 11.500 evra za kupovinu neophodne medicinske opreme i aparata za Glavni centar porodične medicine (GCPM) pri Zdravstvenoj upravi u Mitrovici.
Više o stanju filantropije na Kosovu 2022. godine:
- Kosovo daruje 2022: Izveštaj o stanju filantropije
- Infografik: Ko dobija podršku?
- Trendovi davanja na Kosovu 2022. godine: fokus na donacijama za smanjenje siromaštva i zdravstvo
- Filantropija na Kosovu: grupe korisnika i kanali podrške 2022. godine
- Prikaz donatora na Kosovu 2022: detaljna analiza pojedinačnih i korporativnih davanja i davanja iz dijaspore
- Tumačenje nameravanih efekata filantropskih davanja na Kosovu: kratkoročni naspram dugoročnih efekata u 2022. godini
Ovaj izveštaj je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).
Naslovna fotografija: usplash.com
Ostavi komentar