Kada radite u neprofitnoj organizaciji vrlo često se možete susresti sa nedostatkom vremena i resursa, pa vam za obavljanje različitih aktivnosti i zadataka može biti potrebno više vremena, a nekada se može desiti i da rezultat ne bude zadovoljavajući.

Zbog toga smo u novom blogu pisali o besplatnim i(li) skoro besplatnim online alatima koji vam mogu olakšati posao, uštedeti vreme i učiniti da različite svakodnevne obaveze obavljate brže i jednostavnije.

Prva pomoć kada vam je potreban dizajn

Većina organizacija nema u svojim redovima full-time dizajnera, a nekada zbog nedostatka vremena ili hitnosti ne uspeva da angažuje ni nekog eksternog saradnika. Sa druge strane, vrlo često (nekada i u poslednjem trenutku) je potrebno da imate materijale koji će na vizuelno lep način predstaviti vaš rad.

Super je ako poznajete rad u nekom od profesionalnijih programa kao što su Ilustrator ili Photoshop i ako imate vremena da se time bavite, ali u slučaju da nije tako postoji dosta besplatnih online alata koji će vam pomoći da uradite pristojan dizajn za različite potrebe.

Jedan od njih je Canva, jednostavan online program, uz pomoć koga brzo i lako možete kreirati vizuale, covere i headere za različite društvene mreže, pozivnice za događaje, kao i postere i flajere različitih dimenzija. Nisu potrebna nikakva posebna znanja, svi koraci su jako intuinivni i sve što vam je potrebno je malo vremena i kreativnosti.

PicMonkey je još jedan program za obradu fotografija, koji će vam pomoći da za kratko vreme i na jednostavan način obradite svoje fotografije i napravite vizuale koji će vaše online prisustvo učiniti upečatljivim.

Ukoliko vam je potrebna nešto profesionalnija obrada fotografija možete probati neki od online programa kao što su Photopea i Pixlr, koji imaju slične funkcionalnosti kao Photoshop, ali su dosta jednostavniji za korišćenje. Pixlr, pored web varijante ima i mobilnu aplikaciju, a ukoliko želite još napredniju varijantu možete izdvojiti neku manju sumu na mesečnom nivou i koristiti sve dodatne funkcionalnosti.

Zaboravite na loše i dosadne fotografije

Ukoliko nemate svoju bazu fotografija, ili nemate mogućnosti ni vremena da napravite dobre fotografije svojih aktivnosti, svakako će vam biti korisna informacija o besplatnim fotografijama koje možete slobodno koristiti. Možda ste za neke od ovih sajtova čuli, ili ih koristili, ali verujemo da nije loše podsetiti se.

Tako su neke od preporuka za sajtove sa besplatnim fotogafijma Unsplash, Burst i Pixbay.

Platforme koje će vam pomoći da lakše upravljate svojim društvenim mrežama

Kada su u pitanju društvene mreže, mogu vam koristiti neke od platforimi za zakazivanje postova, koje posebno mogu biti korisne kada treba da vodite više naloga istovremeno. Jedna od njih je Hootsuite, čija vam besplatna varijanta omogućava da upravljate sa tri razlčita naloga i zakažete do 30 postova unapred. Po sličnom principu i sa sličnim opcijama funkcioniše i Buffer.

Za društvene mreže korisne su i različite aplikacije za skraćivanje linkova, anajpoznatija i jedna od najviše korišćenih je bit.ly, koja pored opcije za skraćivanje linkova nudi mogućnost da imate uvid u analitiku, odnosno koliko klikova i iz kog izvora je dobio vaš link.

Web sajt je ogledalo vaše organizacije – neka vas predstavlja na najbolji mogući način

Ukoliko ste se detaljnije bavili online prisustvom svoje organizacije, sigurno ste čuli za Google for Nonprofit, a možda i koristili GoogleAds grantove. Ukoliko niste, ovo je definitivno opcija koju treba da istražite, jer su vam na raspolaganju različiti benefiti.

Na primer, u okviru GoogleAds grantova svakog meseca dobijate Google reklame u vrednosti od 10.000 USD za svoje kampanje.

Efikasniji način za prikupljanje donacija

Ukoliko ste organizacija iz Srbije i razmišljate o finansiranju nekog svog cilja putem crowdfunding kampanje, alat koji će vam pomoći u realizaciji uspešne kampanje je platforma Donacije.rs.

Donacije.rs je prva platforma za crowdfunding u Srbiji za neprofitne organizacije, koja omogućava da sredstva za svoj cilj prikupljate kroz online donacije od donatora iz zemlje i inostranstva.

Jedini troškovi koje ćete imati su bankarski, i to do 2% bruto vrednosti donacije.

Da je u pitanju platforma koja zaista funkcioniše i koja će vam pomoći da prikupite sredstva potrebna za realizaciju svog cilja govori podatak da je za samo 17 meseci postojanja putem ove platforme prikupljeno  170.000 EUR za različite kampanje.

CRM – svi važni podaci na jednom mestu

Ono što može olakšati rad vaše organizacije u više segmenata i na više nivoa je svakako CRM, odnosno community relationship management softver, koji vam može pomoći da na jednom mestu imate veliki broj važnih podataka kojima možete upravljati na lak i jednostavan način bez gubljenja vremena i opterećivanja dokumentacijom.

Beskrajne excel tabele, različiti folderi sa dokumentacijom, otežana komunikacija sa saradnicima i kolegama iz različitih sektora vaše organizacije oduzimaju vreme, čine da radite neefikasnije, oduzimaju vreme i usporavaju proces za rešavanje različitih zadataka.

Ukoliko svakoga dana gubite vreme na upload, download, traženje različitih važnih podataka i imate otežanu komunikaciju sa timom, donatorima, volonterima i saradnicima, možda je vreme da razmislite o tome da olakšate sebi život tako što ćete se upustiti u poduhvat korišćenja nekog CRM-a.

Ovo je za vašu organizaciju važna i strateška odluka, koja vam može doneti benefite na više različitih nivoa i pre koje vas očekuje detaljna analiza potreba i mogućnosti, kako biste sve prednosti koje nudi jedan CRM iskoristili na najbolji mogući način.

Postoji veliki broj različitih CRM softvera, koji nude razne mogućnosti i funkcionalnosti, a jedan od njih je CiviCatalist, domaća platforma za neprofitne organizacije koja vam može olakšati upravljanje kontaktima, slanje newslettera i organizaciju događaja.

CiviCatalyst je user friendly i omogućava da na jednom mestu obavljate sve ono za šta biste inače koristili nekoliko različitih alata. Nudi mogućnost da čuvate sve svoje kontakte na jednom mestu, komunicirate sa svojim donatorima, partnerima, volonterima i zajednicom, dizajnirate i šaljete newslettere i pratite analitiku, šaljete registracione formulare za događaj i pratite organizaciju svog događaja.

O svim detaljnim funkcionanostima CiviCatalista smo već pisali, a kako postoje različiti korisnički paketi, možete proceniti šta je to što najviše odgovara vašim potrebama i iskoristiti različite mogućnosti na najbolji mogući način.

Zaključak

Ukoliko radite u organizaciji može se desiti da često funkcionišete pod pritiskom, u okviru kratkih rokova i čini vam se da nikada nemate dovoljno prostora ni vremena da sve što je potrebno realizujete na željeni način.

Da se to ne bi odrazilo na kvalitet rada vaše organizacije, ali ni na sliku koju šaljete javnosti, razmislite o korišćenju različitih besplatnih, ili alata koji ne koštaju mnogo, a koji vam dugoročno mogu olakšati život i doneti različite benefite.

Procenite koje su vaše potrebe – u kojim segmentima bi trebalo da najviše unapredite svoj rad, šta je ono što vam nedostaje i u skladu sa tim istražite neke od mogućnosti koje smo vam preporučili.

Javite nam i ukoliko imate dobra iskustva sa nekim od alata o kojima smo pisali, ili ako u svom radu koristite nešto što nismo naveli a bili bi korisni za primenu u svakodnevnom radu neprofitnih organizacija.