Lokalna fondacija Stara Pazova svakodnevno radi na tome da donese pozitivne promene u svoju zajednicu i uz podršku građana i građanki učini svoj kraj boljim i lepšim mestom za život.
Tim ove fondacije u svom radu se zalaže za dodatno obrazovanje mladih, uređenje i ulepšavanje javnih prostora, podršku umetnosti i kulturi, zdravo i ekološko okruženje i razvoj sporta.
Članovi i članice osnivačkog tima Lokalne fondacija Stara Pazova, Nikola Rajković, Irena Ivović, Željko Ivović, Marina Petrović i Tijana Vulinović ispričali su nam više o radu ove lokalne fondacije i aktivnostima na kojima rade da bi zajedno sa svojim sugrađanima i sugrađankama uradili nešto lepo, dobro i korisno za Staru Pazovu.
Kako je nastala Lokalna fondacija Stara Pazova? Sa kojom idejom je sve počelo, kako se razvijala vaša misija?
Tim LFSP: Tako što smo se javili na konkurs „Fondacija našeg kraja“ koji je pokrenula Trag fodnacija i nakon što smo izbarani da, pored Niša i Pančeva, uz njihovu podršku radimo na osnivanju sopstvene Lokalne fondacije Stara Pazova.
Koja je bila Vaša lična motivacija za rad u neprofitnom sektoru?
Nikola: Pre samog konkrusa Trag fondacije većina članova osnivačkog tima lokalne fonacije bila je uključena u razne aktivnosti pomaganja zajednici na lokalu. Deo nas bio je u udruženju „Tatamate“, koje se prvenstveno bavilo pružanjem pomoći deci koja dolaze iz socijalno ugroženih kategorija stanovništava, a moj motiv je, pre svega, davanje primera solidarnosti svojoj deci i svakako osećaj potrebe pomaganja drugima u skladu sa mogućnostima.
Irena i Željko: Nismo nikada nešto posebno razmišljali o tome. To nam dolazi nekako prirodno, kao nešto smo stekli tokom odrastanja i kako smo vaspitavani.
Marina: Lično mislim da svako od nas može svojim malim angažovanjem da doprinese nekom boljitku, bilo u svom ličnom okruženju ili u okruženju svoje zajednice, i da time damo lep primer kako mogu da se uključe i urade nešto dobro za sebe i ljude oko sebe.
Tijana: Motivaciju i volju za nekim činjenjem su kod mene probudili Irena, Željko i Nikola jer sam preko njih shvatila da je ovo jedna pozitivna priča i nešto što će učiniti da svima bude bolje na raznim poljima.
Kako je COVID-19 kriza uticala na rad fondacije? Na koje aktivnosti ste bili najviše fokusirani u prethodnom periodu?
Tim LFSP: Svakako je bio izazov raditi u toku COVID 19 krize, prvenstveno radi toga što u zimskom periodu nismo mogli da organizujemo događaje onako kako smo prvobitno planirali. Ipak, značilo nam je iskustvo i pomoć Trag fondacije, kao i to što smo period karantina koristili za onlajn obuke i sastanke sa sličnim lokalnim fondacijama iz susedne Rumunije. Njihova iskustva su bila veoma korisna.
I na kraju, u protekloj godini smo uspeli da prikupimo dovoljno novca, održali smo dve donatorske večeri, kao i dva javna konkursa, a novac raspodelili na 12 građanskih inicijativa.
Na koje aktivnosti ste trenutno najviše fokusirani? Koji su najvažniji planovi i ciljevi koje planirate da realizujete u budućnosti?
Tim LFSP: Trenutno smo najviše fokusirani da prikupimo još izvesnu sumu i dostignemo limit koji je propisala Trag fondacija, kako bismo ušli u proces formalne registracije Lokalne fondacije u Staroj Pazovi.
Nakon registracije planiramo da zaposlimo jednu osobu, jer je jako teško opstati na duži rok ukoliko svi rade volonterski (kao što je to sada slučaj). Kao što to biva kada se priča proširi, sve je veća „paprilogija“, a intezivirala se svakodnevna komunikacija sa donatorima sa jedne strane, kao i građanima koji se interesuju sa druge strane.
Sve to prevazilazi slobodno vreme nas, koje se trenutno volonterski bavimo fondacijom, tako da je zaposlenje osobe koja bi profesionalno radila sve to neminovnost. U planu je praćenje realizacije projekata koje smo već odobrili (onih koji su još u toku), kao i raspisivanje novog konkursa.
Paralelno sa tim izveštavamo pre svega donatore ali i celokupnu javnost o prikupljenim i podeljenim sredstvima, jer transparentnost treba da bude naš glavni stub i adut da bismo postali organizacija od poverenja lokalne zajednice. Izgradnja poverenja je ključna za uspeh i dugoročno funkcionisanje same fondacije.
Recite nam nešto više o značaju transparentnosti za vaš rad i na koje sve načine je pokazujete. Na koje načine još gradite poverenje u zajednici i koliko je poverenje važno za rad jedne lokalne fondacije, ali i bilo koje organizacije?
Tim LFSP: Transparentnost je ključna. U prevodu ona znači „providnost“, odnosno da nemamo šta da krijemo. Upravo objavljivanjem svih uplata i svih isplata na našem zvaničnom web sajtu, radimo na tome da vremenom izgradimo poverenje zajednice.
Takođe, imamo bazu svih dosadašnjih donatora i periodično ih obaveštavamo o učinjenom i pozivamo ih na druženja koja organizujemo (donatorske žurke, večeri i sl).
Kako se finansira Lokalna fondacija Stara Pazova, sa kojim različitim tipovima donatora sarađujete i na koji način? Na koje sve načine oni koji to žele mogu podržati rad fondacije?
Tim LFSP: Donator može biti svako ko to želi. Do sada su se izvojila 3 tipa donatora; kompanije (firme), preduzetnici i individualni donatori (građani). Imamo otvorena dva računa u banci, dinarski i devizni. Tako da možemo primati uplate i iz inostranstva, ukoliko neko iz dijaspore odluči da podrži kraj i zajednicu iz koje potiče.
Saradnju sa donatorima smo direktno imali kroz sastanke ali i kroz organizaciju Donatorskih događaja.
Takođe, online smo organizovali Donatorske licitacije gde su poznati građani koji potiču iz našeg kraja (sportisti, umetnici i sl.) davali na licitaciju neki svoj rekvizit koji bi određeno vreme bio izložen na licitaciji i onaj ko ponudi najviše uplaćivao bi izlicitiran iznos u naš fond a zauzvrat bi osvojio vredan rekvizit (dres, sliku, knjigu i sl.)
Svi koji to žele, podršku nam mogu pružiti uplatom na jedan od dva računa koji su objavljeni na našem sajtu i stranicama na Facebooku i Instagramu, ali takođe ukoliko imaju nešto vredno da doniraju, mogu da nas kontaktiraju, jer stavljanje tih rekvizita na licitaciju je takođe važna podrška za fondaciju.
Na koji način mislite da Lokalna fondacija Stara Pazova doprinosi razvoju filantropije, najpre u vašoj lokalnoj zajednici, a potom i u Srbiji?
Tim LFSP: Mi u našem osnivačkom timu delimo mišljenje da, podrška koju dajemo malim građanskim inicijativama koje su društveno korisne, predstavlja samo jedno malo seme filantropije koje se može pretvoriti vremenom u veliko drvo pa možda i celu šumu.
Od nečeg se mora početi na tom dugom putu, a smatramo da je lokalna zajednica dobro mesto za taj početak. Svakako, ako imamo više lokalnih fondacija koje to rade, njihovom međusobnom saradnjom ili jednostavnim postojanjem stvar će se proširiti i na celu zemlju pa i šire, na region.
Kao lokalna fondacija usmereni ste na zajednicu i motivisanje svih aktera u njoj da pokrenu promene na bolje. Na koje sve načine smatrate da doprinosite svojoj zajednici, a na koje uključujete zajednicu u svoj rad i šta vam to donosi?
Tim LFSP: Doprinos zajednici ostvaruje se podrškom neformalno udruženim pojedincima, ali i registrovanim udruženjima, jer oni na jednom mestu dobijaju mogućnost da se prijave za novac koji im je neophodan za realizaciju svojih akcija. Neretko se dešava da im do naše donacije niko nije donirao, ali da, nakon dobijanja sredstava od Lokalne fondacije, uslede dodatne donacije iz neposrednog okruženja. Dakle, to je ono seme koje smo pominjali. Mi tu vidimo i našu ulogu u pokretanju priče, a realizaciju i dalje razvijanje konkretnih projekata rade građani sami. Praktično ideja Lokalne fondacije je i da ohrabri građane da se usude i da krenu sa akcijama.
Sa druge strane, fondacija pomaže i donatorima na taj način što pronalazi krajnje korisnike kojima je potrebna podrška, a donatorima kroz izveštaje, pruža uvid u to na koji način su donirana sredstva utrošena.
Da li sarađujete sa drugim neprofitnim organizacijama, kojim i na koji način?
Tim LFSP: Pored pomenute podrške Trag fondacije imamo i sjajnu komunikaciju sa našim kolegama iz druge dve lokalne fondacije iz Niša i Pančeva.
Takođe smo komunicirali i sa sličnim organizacijama iz susedne Rumunije, doduše samo preko Zoom sastanaka, a neko naše iskustvo delili smo i sa fondacijama u nastanku u Bosni i Hercegovini. Razmena iskustva je veoma korisna i zaista mnogo učimo jedni od drugih i tako štedimo vreme i brže se razvijamo. Trenutno smo i u razgovorima sa ULUS (Udruženje likovnih umetnika Srbije) o potencijalnoj saradnji u oblasti podrške umetnosti i kulturi u našoj lokalnoj zajednici.
Šta su najveći izazovi sa kojima se susrećete u radu?
Tim LFSP: Najveći izazovi su u početku bili upravo u procesu prikupljanja novca. Postojala je određena doza stida ili nelagode. Međutim, potrebno je bilo samo razgraničiti u glavi da mi ne tražimo novac za sebe nego za sve nas, celu zajednicu, pa čak i za onoga koji taj novac treba da donira.
Kao što smo malopre objasnili, mi pomažemo i donatorima, jer im štedimo vreme u potrazi za korisnicima koje bi podržali, ali i za uvid u trošenje doniranih sredstava, jer preko lokalne fondacije svim donatorima su dostupni javni izveštaji putem kojih u svakom trenutku znaju koliko novca smo prikupili, a koliko i kome dodelili.
Šta su najveći uspesi koje je fondacija ostvarila u dosadašnjem radu, a šta je ono što tek želite da postignete?
Tim LFSP: Nemamo najveći uspeh, gledamo sve ovo do sad urađeno kao jedan ogroman i veliki uspeh. U proteklih godinu dana dobili smo dva nova dečija igrališta, besplatne kurseve informatike i muzičkog obrazovanja, besplatne dečije izlete na socijalno inkluzivnu farmu, subvencije za sterilizaciju pasa kako bi se smanjio broj pasa lutalica, zasađeno je novo drveće i postoji još nekoliko sjajnih projekata koji su još u pripremi.
Ono što tek želimo da postignemo je da budemo još vidiljiviji, da što više građana čuje za nas jer ćemo samo tako imati više kvalitetnih prijava na konkurse i samim tim korist će biti veća za sve stanovnike naše opštine.
Ostavi komentar