Poslodavci sa sigurnošću mogu da znaju kada će im zatrebati kvalitetan poklon za zaposlene, jer godišnjice rada, rođendani i praznici imaju tendenciju da se prišunjaju svake godine.
Umesto vaučera za kozmetički tretman ili cveća, vaša kompanija može da se odluči za usluge ili proizvode socijalnih preduzeća kako bi proslavila posebne prilike. Na taj način uživate dvostruku dobit: obraćate pažnju na zaposlene, a i na ugrožene grupe ljudi kojima je potrebna podrška.
Navedeni predlozi ne odnose se nužno na kompanije: svako ko želi da obraduje dragu osobu može da podrži rad socijalnih preduzeća. To ne moraju biti proizvodi, već povod da se počastite kafom ili limunadom u beogradskim kafićima gde podržavate decu iz Svratišta i osobe sa smetnjama u razvoju.
Posebno važna vest je da je Narodna skupština Republike Srbije 4. februara 2022. usvojila Zakon o socijalnom preduzetništvu kojim se prvi put na sveobuhvatan način uređuje oblast socijalnog preduzetništva i podstiče njegov dalji razvoj. Cilj ovog zakona je stvaranje povoljnog poslovnog okruženja za razvoj socijalnog preduzetništva, razvijanje svesti o značaju socijalne ekonomije i socijalnog preduzetništva, kao i zadovoljenje identifikovanih društvenih potreba.
Uvođenjem socijalnog preduzetništva u pravni sistem doprineće aktivaciji društveno osetljivih grupa, njihovoj integraciji u društvo, ali i njihovo ekonomsko osnaživanje. S tim u vezi, pogledajte samo neka od socijalnih preduzeća u Srbiji i podržite njihov dalji razvoj – koji god povod imali na umu.
Sveće i suveniri Centar Zvezda: Ručno rađeni predmeti za dom koje izrađuju mladi bez roditeljskog staranja
Centar Zvezda je udruženje građana koje je osnovano 2013. godine u Beogradu. Nakon višegodišnjeg angažovanja na podršci i sveobuhvatnoj pomoći deci i mladima koji su bez roditeljskog staranja ili potiču iz izuzetno siromašnih i disfunkcionalnih porodica, odlučili su da osnuju udruženje građana sa jasno definisanim ciljevima, transparentno organizovanim akcijama i njihovim rezultatima, ali i da u sve to uključe što više zainteresovanih pojedinaca, udruženja, institucija.
Kako ističu, Centar Zvezda želi da konkretnim delovanjem i akcijama pomogne deci i mladim ljudima u Srbiji koji ne mogu da ostvare podršku i pomoć na neki drugi način.
U našim akcijama mogu učestvovati svi zainteresovani putem svojih dobrovoljnih priloga, volontiranja, savetima, upućivanjem na decu i mlade kojima možemo pomoći. Naša misija jeste u tome da pomognemo mladima da se obrazuju i osamostale i da im budemo podrška za to vreme kako u materijalnom tako i u moralnom smislu, da osete da nisu napušteni i da imaju nekog ko bezrezervno brine o njima. To činimo kroz: obezbeđivanje stipendija za školovanje, privatnih časova za polaganje ispita, ali i kroz obezbeđivanje nove i polovne garderobe koja ime je potrebna, kompjutera, pomoći oko plaćanja ekskurzija i maturskih večeri, obezbeđivanje osnovnih uslova za život u kućama gde žive ( zidanje bunara, adaptacija prostorija) i slično. Trudimo se da ne zaboravimo njihove rođendane i božićne poklone jer nekima od njih su to jedini pokloni koje dobiju. Naše akcije su male, konkretne i jasno definisane. Uključite se i vi! Korak po korak i zajedno ćemo učiniti svet boljim mestom za život!
EkoBag: Svaka torba ima svoju priču
EkoBag je prvo ekološko socijalno preduzeće u Srbiji. Zapošljavaju žene starije od 45 godina, koje pripadaju teško zapošljivoj grupi pogođenoj tranzicijom.
U fokusu proizvodnje je reciklaža PVC folije za bilborde, kojoj je potrebno i do 1.500 godina da se razgradi u prirodi. Misija preduzeća jeste promocija društveno odgovornog poslovanja kroz upravljanje specifičnim otpadom.
Proizvodi ovog preduzeća su torbe, fascikle, futrole, novčanici i gotovo bilo šta drugo što zajedno možemo da izmaštamo. Pored toga što čuvaju prirodu, oni su unikatni i ručno rađeni. Nad svakim komadom provode koliko god vremena je potrebno kako bi svaki šav bio savršen i svaka šara dobro uklopljena.
Naručite neki od postojećih modela u jednoj od raspoloživih boja ili kontaktirajte preduzeće da zajedno kreirate potpuno originalan komad u skladu sa vašim ukusom. Možete biti sigurni da je ono što ćete dobiti pravljeno baš za vas.
Somborske šnajderke: Kupovinom proizvoda pomažete žrtve nasilja
Socijalno preduzeće „Somborske šnajderke” zapošljava pet žena žrtava porodičnog nasilja na izradi posteljina i pamučnih zaštitnih maski. U prilici su da ponude višekratne zaštitne maske sa štampom po porudžbini, po ceni od 150 dinara i sa besplatnom dostavom u roku od tri radna dana za porudžbine preko 50 komada. Somborske šnajderke nisu u sistemu PDVa. Kupovinom brendiranih zaštitnih maski, pomažete ekonomsko osnaživanje žena žrtava partnerskog nasilja.
„Somborske šnajderke” vode računa o šesnaestoro dece, a sedamnaesto stiže uskoro. Osim ljubavi prema deci, zajedničko im je i to da su svih pet žena žrtve partnerskog nasilja, nekadašnje i sadašnje stanarke Sigurne kuće u Somboru. Dok su brinule o zdravlju svoje dece i njihovoj egzistenciji, odlučile su da se odazovu na apel Sigurne kuće. Tada su se udružile i sa pet mašina i pokrenule izradu zaštitnih maski za besplatnu podelu. Nedeljno izrađuju 1.500 maski, rade od kuće ili u Sigurnoj kući. Materijale im dovoze, a maske odvoze zaposleni u Sigurnoj kući.
Njihive maske su stigle u ruke medicinskog osoblja, policije, zaposlenima u centrima za socijalni rad i ugroženim građanima. Počele su da veruju u sebe, a sugrađani su odlično prihvatili akciju i dobijale su pohvale. Ovo pozitivno iskustvo ih je ojačalo, zato su odlučile da počnu da šiju posteljine. Registrovale su svoje udruženje kako bi živele od svog rada. Takođe, žele da nastave da podržavaju druge žrtve partnerskog nasilja, naročito one kojima je to najpotrebnije, a to su žene koje izlaze iz Sigurne kuće i kojima treba pomoć pri plaćanju računa, nabavci hrane i potrepština za decu.
Socijalno preduzeće „Ruke”: Proizvodi koji pomažu ekonomskom osnaživanju žena
Socijalno preduzeće „Ruke“ osnovano je u septembru 2018. godine u Pančevu u okviru projekta ONAsnaživanje koji za cilj ima ekonomsko osnaživanje žena.
Preduzeće se bavi ručnom izradom proizvoda od tekstila poput cegera, krpa, jastučnica, sedalica, podmetača… Svi proizvodi pravljeni su od visokokvalitetnih prirodnih materijala, oslanjajući se na tradicionlne tehnike i moderan dizajn.
Unikatni premijum proizvodi namenjeni su za ličnu i kućnu upotrebu, a po zahtevu i želji naručioca izrađuju se i linije proizvoda namenjene za profesionalno korišćenje (kafići, restorani, hoteli itd).
Oko socijalnog preduzeća „Ruke“ okupljene su članice lokalnih ženskih udruženja, žene iz socijalno ugroženih kategorija, bivše i sadašnje korisnice Sigurne kuće, a aktivnu podršku u razvoju i radu preduzeća pružaju i stučne radnice Sigurne kuće Pančevo. Misija preduzeća i vrednosti počivaju na ideji jednakosti i osnaživanja žena, doprinosu u borbi za smanjenje nasilja prema ženama, ekonomskoj nezavisnosti i dugoročnoj održivosti.
Profit od prodaje proizvoda trajno će biti korišćen za ekonomsko osnaživanje žena, koje će se prvenstveno odvijati kroz proces obrazovanja u cilju sticanja kompetencija neophodnih za pronalaženje posla, što će kao glavni ishod imati ekonomsku nezavisnost.
Women on The Way: Društveno preduzeće koje osnažuje žene izbeglice kroz održivi modni dizajn
Women on the Way je društveni start-ap koji stvara jedinstven dizajn i zapošljava žene izbeglice u Srbiji. Žene proizvode održive modne komade inspirisane njihovom kulturom i 50% profita od prodaje ide njima. Kupovinom njihovih proizvoda ili učešćem u projektima osnažujete žene izbeglice u Srbiji.
Dizajniranje i proizvodnja jedinstvene i održive mode nije sve što ovaj start-up radi. Svojim radom žele da osnaže žene izbeglice i podrže ih u njihovim novim životima daleko od kuće. Nova zemlja, drugačije društvo i različite kulture mogu biti izazov za izbeglice, posebno za žene. Zato kreiraju i realizuju projekte prilagođene njihovim potrebama i njihovom prilagođavanju u naše društvo.
Super Bake: Misija u kojoj penzionerke (bake) ostvaruju dodatna sredstva kao dopunu na skromne penzije
Grupa penzionerki i baka okupljena je oko ideje da s ljubavlju deli sa zajednicom prelepe poslastice i tako pruži priliku svima onima koji vole bakine kolače da ih konzumiraju i da se druže sa Super Bakama. Tim Super Baka je tu za sve one kojima nedostaje nostalgični ukus iz prošlosti, kada nije bilo veštačkih ukusa, aroma, boja, mirisa, pojačivača ukusa… Kada su se namirnice za kolače zvale jednostavnim imenima (puter, orasi, čokolada i sl.), a ne oznakama koje više podsećaju na hemijske formule nego na trpezu.
Super Bake su inicijativa solidarnog socijalnog preduzetništva gde penzionerke, odnosno bake, pripremaju prave, autentične domaće kolače. Kroz povremeni rad one ostvaruju dodatne prihode i obogaćuju svoj društveni život.
Super Bake oživljavaju iskustvo odlaska u dom kod voljenih baka gde one za nas, sa puno ljubavi, spremaju i poslužuju nas najslasnijim poslasticama. Ono što Super Bake dodatno čini posebnim jeste okolnost da ovaj projekat predstavlja projekat zajednice za zajednicu. To znači da kroz ovaj poduhvat penzionerke spremaju kolače koje nude zajednici i na taj način im pružaju priliku da imaju pristup pravim domaćim kolačima. S druge strane, sladokusci konzumirajući domaće kolače podržavaju Super Bake. Na ovaj način, pozitivan efekat i zadovoljstvo su dvosmerni.
Cilj Super Baka nije profit nego samoodrživost.
Zvuci srca: Kafić i humanitarna organizacija za podršku osobama sa smetnjama u razvoju
Kafe-restoran Zvuci srca na adresi Čuburska 12 u Beogradu kontinuirano radi na stvaranju inovativnih mogućnosti za osobe sa smetnjama u mentalnom razvoju. Radno-okupacioni centar sastoji se iz tri dela – kafića, kreativne radionice i prodavnice „Srcotvornica“ u kojoj se prodaju proizvodi koje su stvorile osobe sa smetnjama u razvoju uz podršku radnih asitenata.
U radnom centru je radno angažovano 15 osoba sa smetnjama u mentalnom razvoju, punih osam sati dnevno, na poziciji konobara, šankera ili prodavca. Još četrnaestoro njih dolazi, nekoliko puta nedeljno i angažuje se na raznim aktivnostima u radionici. Ovde imaju mogućnost da izraze kreativnost, kao i da provedu vreme na način koji je zabavan i koristan. Oni u saradnji sa radnim asistentima prave razne proizvode od dekupaža, štampaju majice, šolje, hemijske, šiju cegere, torbice, rančiće, prave svećnjake. Učestvuju u celokupnom procesu stvaranja, shodno svojim mogućnostima. Takođe, zajedno sa svojim radnim asistentima uče da održavaju higijenu prostora. To je način na koji stiču dobre navike i postaju odgovorniji.
Velika dobrobit ovog centra za osobe sa smetnjama u razvoju prepoznata je i na mentalnom i na fizičkom nivou. On im je omogućio da postanu korisni članovi društva čime raste i njihovo samopoštovanje i osećaj sopstvene dobrobiti. Zatim, dobili su priliku da se u potpunosti socijalizuju, na ovom mestu imaju mogućnost da se druže sa kolegama, prijateljima ali i da svakodnevno razgovaraju sa mušterijama i stiču nove socijalne i komunikacione veštine. Na kraju, u radnom centru oni se osamostaljuju i bivaju spremniji za budući život, a takođe imaju i priliku da izraze svoju kreativnost i zadovolje svoje potrebe, aspiracije i želje.
Kafe bar „Šesnaest”: To nije običan kafić, potrebna mu je vaša pomoć
Kafe bar „Šesnaest” u Cetinjskoj ulici u Beogradu je, na prvi pogled, kafić kao i svaki drugi. Međutim, pored želje da obezbede ugodno mesto sa dobrom muzikom i pićem, njihova misija je mnogo uzbudljivija i odgovornija. Osim dobre kafe i osmeha, nudi mnogo više od toga – posao i sigurnost za mlade iz Svratišta, koji uglavnom žive u ekstremnom siromaštvu.
„Šesnaest” je socijalno preduzeće koje je pokrenuo Centar za integraciju mladih (CIM), udruženje građana iz Beograda koje se već godinama zalaže za veću društvenu integraciju dece uključene u život i/ili rad na ulici, kao i na stvaranje sistema podrške za svako ugroženo dete. „Šesnaest” pomaže CIM-u da unapredi održivost svojih programa.
Ljudi ih uglavnom prepoznaju po Svratištu za decu. Svratište pruža podršku deci uključenoj u život i rad na ulici i onima koji su u riziku da to postanu. Usluge Svratišta koriste na stotine dečaka i devojčica, uzrasta od 5 do 15 godina, koji većinski dolaze iz romske populacije.
„Šesnaest” pomaže zapošljavanje nekadašnjih korisnika Svratišta pružajući deci i mladima između 16 i 19 godina obuku i praksu za konobare i barmene. „Šesnaest” im pruža priliku da zauvek napuste grupu korisnika socijalne pomoći.
Oni žele da oni postanu uzor drugoj deci, sadašnjim korisnicima Svratišta. Pomozite im u tome i svratite kad god ste u prolazu. Sigurno će svaka kafa sa dozom humanosti biti mnogo ukusnija.
Naša Kuća: Udruženje za podršku osobama sa smetnjama u razvoju
Udruženje „Naša kuća” pruža podršku osobama sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama, a osnovano je kao rezultat roditelja koji žele da obezbede neophodne uslove za život naše dece u sredini kojoj su odrasli.
U okviru proizvodnje vrše obuku i zapošljavaju osobe sa invaliditetom. Žele da doprinesu njihovoj ekonomskoj samostalnosti, sa vizijom da će prihod obezbediti svakome od njih kvalitetan život i sigurnu budućnost.
Solidarno preduzetništvo ili „Ekonomija sa dušom” je način poslovanja koji stavlja društvenu korist iznad profita. Ovaj način poslovanja je veoma zastupljen u Evropi i svetu, time se rešavaju problemi lokalnih zajednica i zadovoljavaju potrebe određenih društvenih grupa.
U okviru svojih prozivoda, Naša Kuća nudi ručnu izradu papira u saradnji sa japanskim organizacijama JICA I IKOMA, gde ručno proizvode papir od upotrebljene ambalaže, odnosno otpada. Posebnost naše proizvodnje je u tome da koriste otpad, i po tome su jedinstveni u Evropi. Posebno treba naglasiti da je ovaj način proizvodnje zapravo cirkularna ekonomija.
Njihov rad takođe uključuje hidroponsku baštu - hidroponija je inovativna digitalizovana tehnologija uzgoja povrća, začinskog bilja i salata na vodi i u zatvorenom prostoru čime su obezbeđeni odlični uslovi za rast biljaka ujednačenog kvaliteta tokom cele godine. Hidroponski uzgoj voća i povrća je jedan od efikasnih načina radnog angažovanja osoba sa invaliditetom, dok bi se širenjem ovog metoda ujedno stvorile mogućnosti za njihovo zapošljavanje.
Tu je i kuhinja na točkovima koja je počela sa radom 2012. godine i zamišljena je kao kvalitetna usluga u lokalnoj zajednici namenjena pre svega starijim i teško pokretnim osobama. Pripremaju i vrše dostavu kuvanih jela na adrese sugrađana, i sve zainteresovane kupce. Bave se pripremom keteringa za događaje i proslave.
Kako kažu, najslađe uvek ide na kraju, pa zato predstavljamo i Slatku liniju - Čoko šljiva i Čoko malina sa bosiljkom su izuzetni delikatesni deserti u domaćoj radinosti, ukusni, jedinstveni, namenjeni sladokuscima, ali i onima koji pokušavaju da naprave balans između zdravog života i hedonizma. Čoko šljiva i Čoko malina predstavljaju elegantan i lep poklon povodom ma koje prilike, za rođendane, godišnjice, 8. mart, za praznike ili kao znak pažnje. Lepo su upakovane, ukusne i kvalitetne.
Niste još uvek pronašli preduzeće koje u potpunosti odgovara vašoj ideji za darivanje zaposlenima ili dragoj osobi? Ne brinite – Solidarna ekonomija nudi bazu socijalnih preduzeća gde se može pronaći poduža lista preduzeća koja svojim radom stvaraju dobro u svojm zajednicama. Pronađi još socijalnih preduzeća čiju misiju možeš da podržiš, istovremeno uživajući u kvalitetu, marljivosti i kreativnosti onih kojima je pomoć i više nego potrebna.
Ostavi komentar