Sve više kompanija u strategiju svog poslovanja uključuje društvenu odgovornost. Bez obzira na to da li su u pitanju velike korporacije ili male, lokalne firme, poslovni sektor se trudi da, kroz davanje doprinosa zajednici u kojoj posluje, pokaže javnosti  da osim profita  ima za cilj i da doprinesu opštem dobru.

Osim za zajednicu, ovakav način poslovanja koristan je i za same kompanije, jer različita globalna istraživanja su pokazala da će se 87% potrošača radije opredeliti za proizvod kompanije koja podržava neki dobar cilj, a 60% populacije je spremno da odabere skuplji proizvod ako iza njega stoji kompanija prepoznatljiva po društveno odgovornim akcijama.

U prethodnom blogu pisali smo o tome kako da mediji obrate više pažnje na vaše društveno odgovorne akcije i kako da unapredite svoje saopštenje CSR saopštenje za medije. U novom blogu donosimo nekoliko saveta i preporuka koji će vam pomoći da bolje i efektivnije komunicirate svoje CSR aktivnosti i da izbegnete da poruka koju šaljete izgleda kao hvalospev na sopstveni račun.

CSR nije PR, niti marketinški alat

Komuniciranje društveno odgovornih aktivnosti eksternim javnostima može biti izazovno, jer ukoliko ne formulišete poruku koju šaljete na adekvatan način i ne komunicirate je pravim tonom, stvarate pogrešnu sliku i utisak da je vaša briga o zajednici tek marketinški alat.

CSR jeste povezan sa PR i marketing aktivnostima, ali ne bi trebalo da postoji samo zbog marketinških ili PR aktivnosti.

Strategija društveno odgovornog poslovanja treba da bude usko povezana sa vrednostima i misijom kompanije, nikako da postoji samo zbog stvaranja pozitivne slike u javnosti.

Ako kompanija kroz svoju proizvodnju zagađuje životnu sredinu, a zatim uputi lokalnoj zajednici donaciju za ostvarenje nekog dobrog cilja, možemo li govoriti o suštinskoj društvenoj odgovornosti?

CSR aktivnosti koje se sprovode samo zbog marketinga i (samo)promocije kompanije se lako prepoznaje i može izazvati samo efekat koji je suprotan od željenog.

To naravno ne znači da kompanije ne treba da komuniciraju svoje CSR aktivnosti, već samo da naprave razliku između CSR-a i marketinga.

Kako da efikasnije komunicirate svoje CSR aktivnosti?

Da ne biste bili prepoznati kao kompanija koja sprovodi društveno odgovorne akcije samo zbog vidljivosti, većeg profita ili u cilju promocije, razmislite o sledećem:

-Pokažite da vam je stalo. Neka eksternim javnostima bude jasno da dobre stvari za zajednicu radite zbog toga što to želite i jer na taj način ispunjavate svoju misiju, zbog toga što su takve akcije u skladu sa vašom strategijom, ne zbog trendova ili u cilju promocije. Pokažite da razumete važne probleme u svojoj zajednici i da želite da doprinesete njihovom rešavanju.

-Izbegavajte hvalospeve na sopstveni račun. U redu je da komunicirate kakve ste dobre ciljeve podržali, ali nije u redu da svaka akcija bude propraćena lovorikama i superlativima na račun kompanije.

-Razmislite na koje načine ćete komunicirati svoje aktivnosti i kroz koje kanale ćete poslati poruke svojim ciljnim grupama. U skladu sa tim, prilagodite ton i formu komunikacije. Nemojte koristiti jedan isti, opšti, suvoparni tekst za sve kanale koje komunicirate niti za sve ciljne grupe. Pripremite različite vrste sadržaja za medije, partnere, opštu javnost.

-Koristite različite kanale komunikacije. Još jedno saopštenje na vašem sajtu, ili u internom biltenu nije dovoljno. Iskoristite potencijal društvenih mreža da priču o pozitivnim promenama koje stvarate u zajednici podelite na topao, zanimljiv i prijemčiv način.

Motivišite one kojima ste pomogli da, kroz svoje kanale, podele zbog čega i koliko im znači vaša podrška i na koji način ona doprinosi vašem dobru. Neka primaoci donacije – bilo da su u pitanju organizacije, institucije ili krajnji korisnici svedoče i pokažu koliko im znači vaša podrška i kakav pozitivan uticaj je napravila.

Svedočenja korisnika imaju daleko veći uticaj od suvoparnog izveštaja u kome se navodi broj akcija koje ste podržali, ili fraze o tome kako je vaša kompanija "dugi niz godina poznata društvenoj odgovornosti".

-CSR vam pomaže ne samo da komunicirate vrednosti, već i da ih stvarate. Dobra komunikacija pomoći će vam da partnere, klijente i potrošače vežete za te vrednosti i postanete prepoznatljivi ne samo po proizvodima i uslugama, već i po tome na koji način doprinostite opštem dobru.

-Trudite se da kroz svoje CSR aktivnosti edukujete, motivišete i inspirišete druge i da radite na podizanju svesti o nekom problemu i važnosti njegovog rešavanja. Ovde se vraćamo na priču o (samo)promociji jer ćete na taj način izbeći da govorite samo o doprinosima i akcijama vaše kompanije i pokazati da vam je zaista stalo i da imate i širu sliku.

-Pokažite da da vam je zaista važno da doprinesete razvoju svoje zajednice, rešavanju važnih problema i doprinesete opštem dobru. Vaše akcije i inicijative za ostvarenje dobrih ciljeva pomoći će vam u procesu stvaranja pozitivne slike o kompaniji, ali nikako ne treba da ih komunicirate na takav način da se stekne utisak da ih sprovodite samo zbog vidljivosti, reklame ili jačanja brenda.

Zaključak

Bez obzira na to da li vaša kompanija duži niz godina sprovodi društveno odgovorne akcije ili u njima učestvuje, ili tek počinjete da razvijate ovaj segment svog poslovanja, važno je da mu pristupite na pravi način. To znači da pažljivo isplanirate sve detalje, uključujući i kako ćete komunicirati svoje CSR aktivnosti.

Da ne biste, bez obzira na dobre stvari koje radite, svom brendu naneli više štete nego koristi, potrebno je da komunikacija bude pažljivo osmišljena i da ne tretirate svoje društveno odgovorno poslovanje kao jedan od PR alata.

Pokažite da ste iskreni, otvoreni , da vam je zaista stalo do zajednice u kojoj poslujete i do vrednosti koje podržavate i pozitivna slika o vašem brendu izgradiće se mnogo brže nego kroz forsiranu komunikaciju ili neprekidno insistiranje na dobročinstvima koja sprovodite.