Крајот на тековната пандемија сеуште не е на повидок, а вестите за вирусот Ковид-19 станаа дел од нашето секојдневие.

Сепак, од суштинско значење е да се зборува за добри причини што ја придружуваат тековната криза и одговараат на потребите на здравствените институции, уметници и музичари, кои исто така ги чувствуваат последиците од моменталната ситуација.

Откријте кои социјални и корпоративни акции насочени кон борба против вирусот Ковид-19 се случија неодамна.

Фондацијата План Б им помага на регионалните поп и рок музичари

Познато е дека музичарите овде се обединети и солидарноста во тешките времиња беше потврдена со воспоставување на фондацијата „План Б“ наменета да им помогне на значајно погодените од пандемијата „Ковид 19“ и на кои им е потребна помош.

Фондацијата беше официјално претставена во белградската „Комбанк сала“. „План Б“ е основан од композиторот Зоран Коневиќ, кој живее долго време во Канада. Планот е да се објави албум со неговите композиции, во заедничко издание на Тесла музика и Кроација рекордс, кои со продукција на Воја Аралица ги изведуваат еминентни музичари од Србија и регионот – Звонимир Џуќиќ Џуле, Драги Јелиќ, Дејан Цукиќ, Маја Сар, Дадо Топиќ, Горан Шепа Гале, Ален Исламовиќ, Тамара Тодевска ...

Во проектот учествуваа и Драган Јовановиќ Крле, Србоjуб Радивојевиќ, Мирослав Вицко Милатовиќ, Влатко Стефановски, Никола Чутурило Чутура и Александра Милутиновиќ. Директната причина за основање на Фондацијата беше да му се помогне на тапанарот Предраг Бата Јаковљевиќ, кој има сериозен здравствен проблем.

Новинарската промоција ја водеше актерот Александар Радојичиќ. Првиот сингл, песна изведена од Џуле Ван Гог, Зрно Магија беше претставен заедно со видеото.

Чест ми е што сум, заедно со другите колеги, член на фондацијата „План Б“, посочи Џуле.

Благодарен сум му на Зоран што ја препозна мојата енергија и моето писмо во мозаикот на неговите идеи. „Ван Гог“ соработуваа со Воја Аралица од 2006 година, и ова е, досега, најдоброто нешто. Сакам да му се заблагодарам што цврсто го прекри ова Зрно Магија со „магија“ и дозволи звукот да патува низ светот од Белград и Србија на уникатен начин. Живееме во време кога љубовта е болна и треба да ја излечиме. Доволно е секој од нас да го дише својот момент на магија и мислам дека се ќе оди во вистинската насока.

Идејата за Фондацијата се појави, сепак, според Коневиќ, уште пред пандемијата, и тој додава дека сакале да го искористат овој период за да воспостават нешто на кое би можеле да сметаат долгорочно.

Желбата е да им се помогне на многу уметници на кои им е потребна помош. Благодарение на Џуле, Зрно Магија излезе спонтано.

Директорот на Кроација рекордс, Желимир Бабогредац, истакна дека му е драго што вакви работи се случуваат и кај нас, а не само во светот. На многу луѓе им е потребна помош: Се надевам дека адекватно ќе го реализираме. Бабогредац верува и додава дека „ Кроација рекордс“ и „Југотон“ ќе стојат зад овој проект со сето свое срце.

Производителот на албуми Воја Аралица истакнува дека работниот процес беше доста тежок поради компликации со пандемијата: Можеби било само полошо за време на чумата. Меѓутоа, ако помогнеме само на една личност, ќе успееме.

Џуле Ван Гог ја стави на аукција една од неговите први гитари

Средствата за помош на музичарите ќе бидат собрани преку веб -страницата на Фондацијата „План Б“ од 1 октомври. Секако има можност за директно плаќање во готово, потоа избор на еден од подароците, понудите и аукциите. Џуле Ван Гог го направи првиот чекор во таа смисла. Тој ја стави на аукција една од неговите први гитари, и наскоро, првата понуда беше – 500 евра. Преку споменатата страница, музичарите можат да аплицираат за помош. Барањата ќе се обработуваат месечно и ќе се решаваат по приоритет.

Благодарение на Коневиќ, фондацијата „План Б“ стана позната, па честитките на неколку светски познати личности беа прикажани преку видео бим - Брус Кулик, поранешен гитарист на „Кисс“, Ди Снајдер („Извртена сестра“), како и познатиот продуцент Боб Езрин.

„Аудио БМ“ донираше 10 пулсни оксиметри JPD-500 E на Здравствениот дом во Врање

Десет пулсни оксиметри од типот ЈПД-500 Е беа донирани во петокот на Здравствениот дом Врање од компанијата Аудио БМ. Директорот на ЗК Саша Џорџевиќ им се заблагодари на донаторите во име на вработените и пациентите.

Пулсовите оксиметри веќе ќе се користат во нашиот ковид систем денес, рече Џорџевиќ.

Вредноста на донацијата е 49.000 РСД (забелешка: 400 евра).

Компанијата, „Аудио БМ“ од Нови Сад, претходно обезбедуваше општествено корисни активности за поддршка на оние на кои им е потребна, обрнувајќи внимание на развојот на нивото на здравствената култура во Србија.

Болнички кревети донирани за болницата во Бјелина

Добротворната организација Зворник-Тузла „Тројеручица“ со Групата за хуманитарна поддршка на селото Баре од Тичино, Швајцарија, донираше 26 болнички кревети со душеци во бијелинската болница „Свети врачеви“, според светските медицински стандарди, наменети за опремување на Ковид болница.

Директорот на болницата „Свети Врачеви“ проф. др Златко Максимовиќ се заблагодари на свештеникот Велислав Мишура, претставник на добротворната организација „Тројеручица“ и организацијата на Хуманитарната група за поддршка на селото Баре од Тичино, која помогна со реализација на оваа донација.

Станува збор за висококвалитетни кревети изработени по најсовремени стандарди, кои ќе се користат за сместување пациенти во Ковид болницата, чиј број за жал се зголемува, рече на прес-конференцијата проф. Др Максимовиќ. Во врска со епидемиолошката состојба, др Максимовиќ даде податоци дека во Ковид  болницата во моментов има 22 пациенти. Петмина се на респиратор, а 14 од нив се на терапија со кислород.

Свештеникот Велислав Мишура изјави дека ова не е прва донација и дека несомнено ќе има уште во иднина. Продолжуваме да работиме во корист на нашиот народ, бидејќи тоа е нашата мисија, истакна Мишура.

Соединетите Американски држави донираа уште пет возила за здравствените институции во Србија

Како што е наведено во соопштението, пет нови, опремени амбулантни возила се на пат кон здравствените институции во Србија за ефикасно да одговорат на пандемијата со корона вирусот и да бидат поподготвени да се соочат со здравствени кризи во иднина.

Така, вкупниот број на амбулантни возила обезбедени од Соединетите држави за Србија е 11. Донацијата е реализирана преку партнерство помеѓу Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД) и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во рамките на „Заедно против Ковид " иницијатива. Во јуни, американскиот амбасадор во Србија, Ентони Ф. Годфри, му ги подари првите шест возила на српскиот министер за здравство, Златибор Лончар. Вредноста на амбулантните возила е околу 525.000 УСД, што е дел од иницијативата вредна вкупно милион долари, чија цел е поддршка на здравствените и социјалните институции во Србија.

Досега, САД обезбедија околу 5 милиони УСД помош за Србија во борбата против корона вирусот, како што се наведува во соопштението. Новите возила беа испратени до здравствените домови во Јиг, Мерочина, Јагодина и Велико Градиште, како и во Општата болница во Лозница. Соединетите држави донираа уште пет амбулантни возила за здравствените институции во Србија.

Очајно ни треба брза помош бидејќи неколку амбулантни возила изгореа во пожар пред еден месец. Моравме да позајмиме возила од околните општини, рече Милан Тодоровиќ, директор на Општата болница во Лозница.

Претходни примачи на возила донирани од САД се здравствените центри во Богатиќ, Краjљево, Врање и Сврљиг, Општата болница во Јагодина и Специјалната болница за неспецифични белодробни заболувања во Сокобања.

Со нетрпение го очекуваме денот кога ќе зборуваме за оваа пандемија во минато време и кога веќе нема да има пациенти заболени од Ковид што овие амбулантни возила треба да ги пренесат. Дотогаш, луѓето мора да разберат во поголема мера колку е важно да се вакцинираат. Владата на Србија го знае тоа, и ние ќе ги поддржиме нивните напори за ширење свест за таа цел, рече Шенли Пинкоти, вршител на должноста директор на мисијата на УСАИД. Донацијата на амбулантни возила е една од активностите во рамките на проектот.

„Заедно против Ковид“, финансиран од УСАИД и имплементиран од УНДП, во партнерство со Министерството за здравство, Министерството за труд, вработување, ветерани и социјални работи и Институтот за јавно здравје на Србија „д -р Милан Јовановиќ Батут“.

Ковид кризата покажа дека не познава граници и колку е важно да се биде солидарен, да си помагате едни на други и да не ги заборавите жителите од помалите градови и општини во руралните области на земјата. Овие амбулантни возила се опремени за да обезбедат итна медицинска помош. Се надеваме дека тие ќе придонесат сите граѓани на кои им е потребно да можат брзо и безбедно да стигнат до здравствените установи, рече Франсин Пикап, постојан претставник на УНДП во Србија.

„Босналијек“ донираше средства за дезинфекција на институции за деца со потешкотии во развојот

Босанско-херцеговскиот производител на лекови „Босналијек“, по повод одбележувањето на 70-годишнината од основањето на компанијата, спроведува акција за донирање средства за дезинфекција на институции за образование и грижа за деца со пречки во развојот низ БиХ.

Донациите досега се предадени на Јавната установа Центар за едукација и рехабилитација на слушање и говор Тузла, Јавна установа за образование на деца со нарушувања во менталниот и физичкиот развој Тузла, Јавната установа за образование, рехабилитација и рехабилитација на лица со попреченост во Психо-физички развој Зеница, ЈУ Центар за деца и возрасни со посебни потреби ЗДК, ЈУ Центар за деца и младинци со посебни потреби ЛОС РОСАЛЕС Мостар и Основно училиште за деца со посебни потреби Мостар.

Генералниот директор Недим Узуновиќ посочува дека од почетокот на Ковид-19 пандемијата, „Босаналијек“ целосно се фокусира на снабдување на медицинските установи и граѓаните на Босна и Херцеговина со сите свои производи. Сепак, во исто време, се прават максимални напори за да се помогне на што е можно повеќе јавни образовни институции. Тие обезбедуваат услови за нивно непречено функционирање.

Започнавме акција за донирање на нашите производи за дезинфекција на институции за образование и воспитување на најранливите деца низ Босна и Херцеговина, свесни за потребата од дополнителни финансиски распределби за да се обезбеди усогласеност со епидемиолошките мерки и здравствена заштита на корисниците и нивните вработени. Во изминатите седум децении, „Босналијек“ секогаш имаше силна врска со граѓаните чија доверба во нашите производи овозможи раст и развој на компанијата. Затоа, оваа и слични акции ќе ги продолжиме и во иднина, посочува Узуновиќ.

„Босналијек“, исто така, од почетокот на Ковид-19 пандемијата, континуирано донираше лекови и заштитна опрема за здравствените институции низ Босна и Херцеговина. Во изминатата година и половина, доставени се бројни донации до сите клинички центри и повеќе болници и здравствени центри низ Босна и Херцеговина. Ваквите акции ќе продолжат.

Загриженоста за благосостојбата на заедницата е одговорност на секој од нас. Пандемијата само ја нагласи потребата да се вклучат сите во овие видови активности. Акциите организирани во регионот, кои имавме можност да ги знаеме во овој текст, се од неизмерна важност за најзагрозените. Организаторите и поддржувачите докажуваат дека најдобрата реакција на итни ситуации е солидарноста.

Ако сакате да поддржите некого од вашата заедница, можете да го направите тоа на нашата платформа за групно финансирање Donacije.rs.