Da li razumete razliku između davanja sa kratkoročnim i onih sa dugoročnim efekatima?

Davanja sa kratkoročnim efektima imaju za cilj rešavanje trenutnih potreba i pružanje privremene pomoći. Nudi se direktna pomoć onima u krizi, kao što je pomoć u urgentnim i kriznim situacijama, hrana ili sklonište, a uticaj koji se ostvaruje ovim davanjima je često privremen.

S druge strane, davanja sa dugoročnim efektima imaju više strateški pristup. Cilj je da se pojedinci i zajednice osnaže da prevaziđu izazove tako što će se baviti osnovnim uzrocima problema. Umesto pružanja brzih rešenja, davanja sa dugoročnim efektima su fokusirana na održiva rešenja. To može uključivati inicijative kao što su obrazovni programi, stručne obuke ili napori za izgradnju kapaciteta koji pojedincima obezbeđuju veštine i resurse potrebne za stvaranje trajnih promjena.

Prema podacima istraživanja koja sprovodi Catalyst Balkans, dominantna vrsta davanja na Kosovu su kratkoročne donacije.

Od početka 2020. do kraja 2022. godine građani i kompanije na Kosovu donirali su više od 13.870.352 evra kroz 2.676 akcija davanja. Isti podaci pokazuju da su 8.016.065 evra i 2.148 dobrotvornih akcija bile donacije sa kratkoročnim nameravanim efektima.

Oblasti koje su najviše podržane kroz kratkoročna davanja u periodu 2020-2022 su: smanjenje siromaštva (donirano 4,1 milion evra), podrška marginalizovanim grupama (410 hiljada evra), sezonska davanja (260 hiljada evra), zdravstvo i lečenje/medicinski tretmani (2,7 miliona evra).

U nastavku teksta pročitajte neke od uspešnih priča i pogledajte neke od primera davanja sa kratkoročnim efektima na Kosovu.

Davanja za smanjenje siromaštva

Humanitarno udruženje “Bereqeti” je često podržano kratkoročnim donacijama. Organizacija je 2022. godine dobila značajnu donaciju odeće od „Hil Group Sh.pk”. Donirana odeća bila je namenjena ljudima u ekonomskoj potrebi. Ukupna vrednost donacije iznosila je preko 40.000 evra, a odeću su ekonomski ugroženima podelili svi ogranci udruženja „Bereqeti “.

Drugi primer je priča o grupi donatora iz dijaspore koji su donirali 900 evra za kupovinu 310 paketa brašna za korisnike Humanitarnog udruženja „Bereqeti“.

Još jedan primer je kampanja donacije igračaka koju je organizovala prodavnica igračaka The Entertainer Kosovo. Prodavnica je, u okviru akcije, prikupila mnogo igračaka namenjenih organizaciji „Srećne majke i deca“. Građani su donirali igračke, a pored toga, za svaku poklonjenu igračku prodavnica je izdvojila 0,50 evra za podršku organizaciji. Pored velikog broja igračaka, prikupljeno je i više od 1.000 evra, a sve igračke i prikupljeni novac donirani su organizaciji „Srećne majke i deca“.

Podrška marginalizovanim grupama

Marginalizovane grupe se takođe često podržavaju kroz donacije sa kratkoročnim efektima.

U 2022. godini „NLB Banka“ je donirala didaktičke materijale i inventare, koji su potrebni za lečenje dece sa komunikacijskim poremećajima, kognitivnim poremećajima i poremećajima glasa i gutanja. Donacija je upućena kabinetu za logopediju Univerzitetskog kliničkog centra Kosova. Takođe, Banka je podelila poklone udruženjima za brigu o deci sa smetnjama u razvoju u različitim gradovima Kosova, kao što su „Handikos“, „Pema“, Udruženje „Down Syndrome Kosova “ i Resursni centar „Majka Tereza“.

Drugi primer je iz 2020. Uz podršku donatora, „Balkans Orphans” svakog meseca obezbeđuje finansijsku podršku porodicama sa decom bez jednog ili oba roditelja. Tokom 2020. godine ukupno je prikupljeno i donirano 41.887 evra. Donatori su bili pojedinci sa Kosova ili pripadnici i pripadnice kosovske dijaspore.

Davanja za zdravstvo i medicinske tretmane

Građani i kompanije na Kosovu su posvećeni pomaganju osobama sa zdravstvenim problemima i podršci zdravstvenoj zaštiti na Kosovu.

Humanitarna fondacija "Avni Hyseni" poznata je po prikupljanju sredstava za pomoć osobama sa zdravstvenim problemima.

Fondacija je 2022. godine donirala 3.000 evra za lečenje KM iz Dečana, a pozvala je i sve koji su u mogućnosti da doprinesu jer je ukupna suma potrebna za lečenje iznosila 50.000 evra.

Neki od primera donacija Fondacije „Avni Hyseni” koji su se izdvojili po prikupljenom iznosu u 2021. godini uključuju akciju prikupljanja sredstava za lečenje LU, koji je bolovao od srčanih oboljenja. Lokalni donatori i donatori iz dijaspore prikupili su 32.000 evra. Još jednim uspešnim pozivom za donacije prikupljeno je 23.000 evra za lečenje šestogodišnjeg deteta u Turskoj.

Iste godine, za samo dva dana, fondacija Labinot Tahiri prikupila je više od 100.000 evra sa građanima Uroševca za lečenje Envera Džoklija i Fidana Gašija, povređenih u eksploziji gasne boce u Uroševcu.

Sezonska davanja

Sezonska davanja su najčešći primer kratkoročnih donacija. Periodi kada su ove donacije dominantne su novogodišnji praznici, verski praznici ili neki važni međunarodni datumi.

Konkretne primere za sezonska davanja pronađite u ostatku teksta.

Udruženje „Peja in New York “ pomoglo je 2020. godine 280 porodica na Kosovu za novogodišnje praznike, zahvaljujući sredstavima koje su donirali njegovi članovi u dijaspori. Vrednost paketa poklonjenog svakoj porodici bila je preko 40 evra. Pored paketa pomoći, ovim porodicama je donirano 25 kg brašna.

Iste godine „Grupa Beriša” je povodom novogodišnjih praznika podelila 47 poklona deci SOS Dečijih sela Kosovo i pakete sa hranom za 13 mladih  kojima SOS Dečija sela pružaju podršku kroz Program samosamostalnog života uz podršku.

U 2020. godini kompanija Petrol donirala je 30 prehrambenih paketa za porodice u potrebi iz Vitine. Donacija je upućena za kampanju Sofra e Ramazanit koju vode Udruženje „Bereqeti” i Islamska zajednica na Kosovu povodom obeležavanja meseca Ramazana i sa ciljem podrške porodicama u nevolji.

Jedan od brojnih primera iz 2021. godine je donacija „Devolli Corporation“ koja je uručila poklon pakete centrima udruženja „Down Syndrome Kosova“ u Prištini, Mitrovici, Uroševcu, Prizrenu i Gnjilanu. Drugi primer je Poslovna banka Kosova koja je organizovala proslavu praznika u prostorijama „Down Syndrome Kosova“ prilikom koje je kompanija iznenadila članove „Down Syndrome Kosova“ uručivši novogodišnje poklone, koje je Deda Mraz podelio svoj deci koja koriste usluge ovog udruženja.

Ramazan je takođe često povod za sezonsko darivanje. Na primer, 2021. godine, lanac restorana „Be Happy“, koji je brend kompanije Petrol, je u čast meseca Ramazana po drugi put je pripremio iftar (večeru) za 77 štićenika u Domu za stara lica u Priština.

Kompanija Petrol takođe često donacijama obeležava važne međunarodne datume, pokazujući na taj način društvenu odgovornost.

Na primer, povodom 1. juna, Međunarodnog dana deteta, kompanija Petrol 2021 donirala je 101 torbu školskog pribora i maskote za 101 dete Predškolskoj ustanovi „Gezimi Ine“ u Kosovu Polju.

Prošle godine, istim povodom, kompanija se obratila Pedijatrijskoj bolnici-Hematološkom odeljenju u Prištini, sa željom da Međunarodni dan deteta proslavi sa hospitalizovanom decom. Takođe, kompanija je ovim povodom poslala poklone sa paketima hrane za 32 dece koja su u tom trenutku lečena na odeljenju.

Zaključak

Kratkoročna davanja obezbeđuju trenutnu pomoć onima koji se suočavaju sa hitnim izazovima, pomažući im da zadovolje svoje osnovne potrebe i pružajući privremenu podršku.

Ona su usmerena na hitna pitanja periode krize. Iako su vaćna kada je u pitanju pružanje trenutne ili urgentne pomoći, važno je da postoje i dugoročna davanja koja su usmerena na ključna društvena pitanja i osnažuju zajednice za održive promene. Razumevanjem razlike između kratkoročnih i dugoročnih davanja, neprofitni i CSR profesionalci na Kosovu mogu stvoriti uravnotežen pristup koji se bavi neposrednim potrebama dok rade na trajnim rešenjima.

Želite da saznate više o kratkoročnim davanjima na Kosovu 2022?  Pronađite detaljnije informacije na linku. Da biste saznali sve o filantropiji i donacijama na Kosovu 2022, pogledajte godišnji izveštaj Kosovo daruje 2022.


Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).