Obrazovanje je jedan od osnovniih aspekta za napredak društva, a na Kosovu donatori imaju mnogo mogućnosti da podrže obrazovne inicijative.

Prema podacima Catalyst Balkans, kompanije i građani na Kosovu od početka 2020. do kraja 2022. godine podržali su obrazovanje sa više od 1,2 miliona evra kroz 221 filantropsku akciju.

Kako zajednica na Kosovu podržava obrazovanje?

Pojedinci često doniraju za podršku specifičnim obrazovnim inicijativama kao što su stipendije, popravke škola ili kupovina obrazovnog materijala. Donatori koji doprinose preko neprofitnih organizacija, udruženja ili fondacija obično imaju sveobuhvatniji pristup donacijama, fokusirajući se na dugoročna rešenja za izazove u oblasti obrazovanja na Kosovu.

Donacije za obrazovanje na Kosovu prvenstveno su usmerene školama, univerzitetima, obrazovnim institucijama, organizacijama kojima je u fokusu obrazovanje i lokalnim inicijativama. Mnoge od ovih donacija su usmerene ka specifičnim akcijama, kao što je davanje stipendija ili finansiranje popravke škola.

Neprofitne organizacije na Kosovu takođe imaju važnu ulogu u podršci obrazovanju. Jedna takva organizacija je Kosovski obrazovni centar, koji se fokusira na poboljšanje kvaliteta obrazovanja na Kosovu, kroz promociju inkluzivnog obrazovanja, obuke nastavnika i razvoj nastavnog plana i programa.

I korporativni donatori doprinose obrazovanju na Kosovu. Jedan primer je TEB Sh.A. banka, koja je uspostavila program stipendiranja talentovanih studenata iz marginalizovanih grupa na Kosovu. Kroz ovaj program studenti dobijaju finansijsku podršku da pokriju svoje školarine i mogućnosti za mentorstva i razvoj karijere.

Brojne međunarodne organizacije i fondacije rade na Kosovu i podržavaju obrazovanje. Na primer, UNICEF se fokusirao na unapređenje obrazovanja u ranom detinjstvu i promovisanje inkluzivnog obrazovanja za decu sa smetnjama u razvoju. Zajednica dijaspore takođe ima vitalnu ulogu u podršci obrazovanju na Kosovu, dok su onlajn platforme kao što su GoFundMe, Kickstarter i Global Giving omogućile veliki broj uspešnih kampanja za podršku obrazovanju.

Sve u svemu, donacije i davanja za obrazovanje na Kosovu dolaze iz različitih izvora, uključujući individualne donatore, korporativne donatore, međunarodne organizacije i neprofitne organizacije. Podrška koju su ovi donatori pružili pomogla je da se poboljša kvalitet obrazovanja na Kosovu i pružila je mogućnosti talentovanim i studentima koji se trenutno nalaže u nepovoljnim životnim okolnostima da postignu svoje akademske ciljeve.

U nastavku ovog teksta pročitajte nekoliko uspešnih priča o tome kako filantropi na Kosovu podržavaju obrazovanje.

Podrška bibliotekama

U 2020. Godini Liga stvaralaca Kosova i Fondacija BONEVET Priština opremili su deset javnih biblioteka u Gnjilanu, Prizrenu, Vitini, Uroševcu, Prištini, Đakovici, Peći, Štimlju i Skenderaju sa obrazovnim alatima. Projekat je imao za cilj da transformiše javne biblioteke u centre za razvoj digitalnih veština doniranjem Microbit uređaja, 3-D štampača, laptopova i druge tehnologije. Svrha ovih donacija je bila da nauče građane da rade sa naprednom tehnološkom opremom.

Fondacija BONEVET Priština je takođe obezbedila edukativne radionice za bibliotekare i građane. Projekat je sproveo Institut za mlade, razvoj i inovacije (IRIM) uz podršku Gugla.

Iste godine profesor i poznati pisac iz Vučitrna Bedri Tahiri poklonio je 70 primeraka knjiga školskoj biblioteci „Hajrullah Shala“ u Akraštici u Vučitrnu.

U 2020. godini knjige su takođe donirane Univerzitetu u Prištini „Hasan Priština“.

Univerzitet je dobio donaciju knjiga od bivšeg poslanika kantona Ženeva Erika Lejvraza i predsednika albansko-francuskog udruženja Tahira Šabanija. Ova donacija sadrži knjige na francuskom jeziku iz različitih oblasti, kao što su muzika, arheologija, lingvistika, književnost i kultura. Zahvaljujući ovoj akciji univerzitetska biblioteka je bogatija za oko 2.500 tekstova iz gore navedenih oblasti.

Primeri masovnih davanja građana za obrazovanje

Tokom 2020. godine, Ženska mreža Kosova pokrenula je kampanju prikupljanja sredstava za obezbeđivanje laptopova za devojčice koje nisu mogle da pohađaju školu zbog pandemije COVID-19. U okviru kampanje je uspešno prikupljeno preko 9.000 evra, čime su obezbeđeni laptop računari za preko 200 devojaka na Kosovu.

Godine 2021. otvorena je Muzička škola „In Tune“ koja treba da obrazuje i priprema učenike za dalje muzičko obrazovanje. Građani su preko platforme Kosovaideas donacijama obezbedili sredstva za opremanje škole.

Iste godine, organizacija „Srećne majke i deca“ je zahvaljujući pomoći mnogobrojnih donatora prikupila 1000 školskih torbi sa opremom za decu u teškoj ekonomskoj situaciji. Torbe su prikupljene u okviru akcije „Septembar ove godine sa kompletnom torbom“.

Još jedan primer je crowdfunding kampanja koja je sprovedena na platformi Kosovaideas 2022 godine. Građani su pomogli u prikupljanju sredstava za projekat koji je pokrenuo Roma Veritas Kosovo za podršku Muzičkoj školi „Music 4 All“. Škola nudi besplatne časove muzike i radionice za decu i mlade. U okviru kampanje, sakupljeno je više od 5.000 evra za nabavku neophodnog nastavnog  materijala, opreme, kao i sredstava za prevoz, organizacija manifestacija i račune za grejanje.

Stipendije za studente

Meridian Express je 2021. godine, petu godinu zaredom, kroz svoj program stipendiranja sa RIT Kosovo (Američki univerzitet Kosovo), dodelio stipendije u vrednosti od 5.000 evra studentima iz socijalno ugroženih porodica.

Pomoć učenicima iz socijalno ugroženih porodica

Raiffeisen banka Kosovo podelila je Opštinskoj upravi za obrazovanje u Prizrenu 151 tablet i 275 školskih torbi sa potrepštinama namenjenih deci iz socijalno ugroženih porodica. Ovaj doprinos je dat kao deo Herbert Stepic CEE Charity u okviru Memoranduma o razumevanju između UNICEF-a i Raiffeisen banke Kosovo.

Cilj je bio povećanje saradnje u promovisanju društveno odgovornog poslovanja i brige o deci. Donirana oprema i pribor, u vrednosti od preko 30.000 evra, podeljeni su učenicima iz škola „Lidhja e Prizrenit“, „Motrat Qiriazi“ i „Remzi Ademaj“.

Besplatni kursevi jezika za decu

Organizacija „Srećne majke i deca“ je prošle godine dobila donaciju Britannica ELT-Edmond Ramadani škole za strane jezike. Škola će obezbediti besplatne kurseve stranih jezika u narednih pet godina za decu koja koriste usluge ove organizacije.

Zaključak

Doniranje za obrazovanje na Kosovu je od vitalnog značaja za izgradnju bolje budućnosti za celokupno kosovsko društvo i sve članove i članice zajednice. Obrazovanje je ključno za ostvarivanje punog potencijala pojedinaca i zajednica, i samo kroz ulaganje u obrazovanje Kosovo može postići održivi razvoj i dugoročni prosperitet.

Bilo da podržavate studente donacijom stipendija, donirate obrazovne materijale ili ulažete u infrastrukturu i obuku nastavnika, svaka donacija ima značajan uticaj. Doniranjem za obrazovanje na Kosovu, doprinosite rastu i razvoju budućih generacije i obezbeđujete im da imaju alate i veštine potrebne za uspeh.

Štaviše, donacija za obrazovanje na Kosovu nije samo jednokratni doprinos već dugoročna investicija. Osnažujući mlade ljude obrazovanjem i obukom, pomažemo im da postanu produktivni članovi društva i doprinose rastu i razvoju svojih zajednica.

Da saznate više o donacijama i filantropskim akcijama za obrazovanje i druge važne teme na Kosovu, posetite kosovadhuron.org.


 

Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).