Kako je počela dvadeset godina duga karijera Atifete Džemaj u Belgiji?
Godine 1998, Atifete Džemaj je napustila Kosovo. Zbog uslova boravka koje je Belgija ponudila, ona i njena porodica su tu ostali. Ne samo da je Atifete ostavila iza sebe svoju porodicu i rodni grad, već i čitav svoj profesionalni prtljag.
Profesionalno iskustvo stečeno na Kosovu nije bilo primenljivo u Belgiji. Morala je da počne od nule. Atifete je počela sa učenjem jezika, a istovremeno je počela da se bavi aktivnostima koje će joj pomoći u komunikaciji.
„Tamo su počela moja prva iskustva, morala sam da počnem od nule“, kaže ona.
Zbog izraženih komunikacionih veština, Atifete je brzo napredovala kao trenerica prodaje i trenerica osoblja u različitim sektorima trgovine.
„U početku nisam razumela termin „trenerica“, ali je ubrzo postalo jasno da ga posedujem kao prirodni talenat“.
Više od 20 godina radila je kao trenerica i coach za različite timove, kako bi poboljšala međusobnu komunikaciju među članovima tima i pomogla im da ostvare bolje rezultate.
Doprinos na Kosovu
Godinama je tražila načine da uloži svoje veštine u doprinos razvoju Kosova. Kada je naišla na priliku koju je ponudio GERMIN u okviru USAID Programa građanskog angažovanja za stručnjake iz dijaspore da doprinesu izgradnji kapaciteta nevladinih organizacija na Kosovu, odmah se prijavila.
Tako je Atifete započela svoj volonterski rad u Kosovskom rehabilitacionom centru za žrtve torture (KRCT) od oktobra do decembra 2022.
KRCT ima osetljiv i specifičan delokrug, ali prema Džemaj način na koji se zaposleni bave pitanjem torture je „za pohvalu“.
„Ovde su psiholozi i advokati. Oni tačno znaju koje tačke da dodiruju i kako da veruju jedni drugima, a to mi je pomoglo da steknem mnoga znanja o istoriji i iskustvima našeg naroda”.
Njena glavna odgovornost u KRCT-u bila je da bude podrška izgradnji i implementaciji strategije komunikacije organizacije, kao i podrška radu osobe za odnose s javnošću, Rrezarte Isme.
„Uspele smo da napravimo poster koji vizuelno predstavlja rad KRCT-a. Ovaj poster bi trebalo da bude predstavljen na „Si të shërohemi? Nga zemra te arti” konferenciji, koja se održava u Londonu. Takođe smo napravili nekoliko video snimaka, koji bi trebalo da budu postavljeni na društvene mreže KRCT-a.“
Pored eksterne komunikacije, Atifete je takođe doprinela unapređenju interne komunikacije u KRCT-u.
„Organizovali smo nekoliko seminara na različite teme sa fokusom na izgradnju jednostavne strategije interne komunikacije u organizaciji“.
Rrezarta Isma, koja je imala priliku da blisko sarađuje sa Atifete, takođe ceni radionice koje je ekspertkinja iz Belgije vodila sa zaposlenima u organizaciji.
Ona je navela da je Džemaj pomogla njihovoj organizaciji da komunicira sa javnošću o aktivnostima kojim se bave. Zadovoljni su što su se prijavili na GERMIN-ov otvoreni poziv, nadajući se da će pronaći mentora sa kojim bi mogli da razviju dobru komunikaciju sa javnošću i osobljem unutar organizacije.
„Imali smo sreću da imamo Atifete Džemaj kao stručnjakinju jer ne bi svi razumeli osetljivost posla i naše potrebe. Ona ima mnoštvo različitih iskustava stečenih van Kosova, ali nije zaboravila svoje kosovske korene, zbog čega razume kontekst u kome radimo”.
Isma je dalje dodala: „Atifete nam je pružila priliku, kako u pogledu vremena tako i u smislu stila komunikacije. Da redovno sedimo zajedno i upoznajemo se i tako bolje komuniciramo jedni sa drugima. Interna komunikacija je polazna tačka u kreiranju strategije eksterne komunikacije.”
Prema Isminim rečima, rezultati njenog rada kao stručnjakinje u KRCT-u postaće vidljivi i u budućnosti.
Zajedno smo osmislili kompletnu kampanju zahvaljujući njenoj direktnoj posvećenosti. Reč je o kampanji „Zajedno protiv nasilja, tražimo pravdu“ za 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama. Ali, što je još važnije, zasadila je seme unutar naše organizacije koje će rasti organski.”
Germin direktno doprinosi promociji raznovrsnosti resursa za sektor civilnog društva kroz program građanskog angažovanja, posebno angažovanje eksperata iz dijaspore, gde će pored finansijskih biti obezbeđeno i volontersko učešće profesionalaca iz dijaspore. Kosovski program građanskog angažovanja je petogodišnji program koji sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).
Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Za sadržaj je odgovoran Germin i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Izvor: germin.org
Ostavi komentar