Akcija za majke i decu (Action for Mothers and Children) je, kroz različite projekte i programe, posvećena svakodnevnom spasavanju života i unapređenju kvaliteta zdravlja odojčadi, majki, žena i dece na Kosovu

Zajedno sa svojom zajednicom zalažu se za bolju zdravstvenu zaštitu žena, majki i dece i razvijaju programe za poboljšanje zdravstvene nege i usluga za žene i decu na Kosovu.

Vlorian Molliqaj, izvršni direktor organizacije, Albiona Beha, Hana Bucinca, Okarina Gorani i Laberie Carreti, Program Officer-ke, Elvanda Gojani, koordinatorka programa K10, Vesa Kada, Fundraising Manager, i Hana Kurti PR & Event Officer su nam otkrili su nam sve o misiji, aktivnostima i budućim planovima Akcije za majke i decu.

Kako je nastala Akcija za majke i decu? Šta se promenilo od početka do danas, kako se razvijala vasa misija?

Vlorian: AMC je osnovana da bi se pozabavila visokim stopama smrtnosti novorođenčadi i spasila živote majki i dece na Kosovu posle rata. Uz podršku i partnerstvo lokalnih, nacionalnih i međunarodnih partnera, postignut je značajan napredak, ali mnogo toga ostaje da se uradi.

Brojne pristalice sa Kosova i iz Medicinske škole Dartmouth su se okupile i prvobitno osnovale „Fondaciju za zdrave majke i bebe“ 2009.  godine sa jednostavnim ciljem da - spasu živote majki i njihove dece na Kosovu, na inicijativu dr Džejmsa Striklera, emeritusa i predsednika upravnog odbora International Rescue Committee i dekana na Medicinskom fakultetu Gajzel. Inicijalna podrška za osnivanje ove nove neprofitne organizacije došla je iz Programa za reproduktivno zdravlje, finansiranog od strane USAID-a, koji su implementirali Doctors of the World, AIHA, Americares, Dartmouth Medicinska škola i njihove brojne kolege na Kosovu. Zajedničkim naporima pojedinaca iz zdravstva, biznisa, kulture i privrede sa Kosova, iz SAD i dijaspore 2013. godine je osnovana Akcija za majke i decu.

Akcija za majke i decu je neprofitna organizacija koja razvija zdravstvene programe na Kosovu, smatrajući da svako dete i majka imaju pravo na zdrav život, bez obzira gde se nalaze i koji je njihov materijalni status.

Od osnivanja naše fondacije briga o majkama i deci je mnogo napredovala, iako ima još mnogo toga da se uradi. Više od 3 miliona dolara u lekovima i medicinskoj opremi donirano je našim zdravstvenim ustanovama, a hiljade zdravstvenih radnika je obučeno.

Vlorian Molliqaj

Koja je bila vaša motivacija  za rad u neprofitnom sektoru?

Vlorian: Živeo sam u Švedskoj više od pet godina i tamo sam završio master studije javnog zdravlja. Videvši kako tamo funkcioniše zdravstveni sistem, posebno kada je u pitanju zdravlje majki i dece, i istovremeno sagledavajući velike izazove sa kojima se zdravstveni sistem na Kosovu suočava, nateralo me je da donesem „veliku odluku“ da se vratim u domovinu i dam svoj doprinos ove.

Nakon što sam se upoznao sa sjajnim radom AMC-a, bez oklevanja, sam odlučio da se pridružim ovoj fantastičnoj grupi ljudi i aktivno radim na rešavanju problema koji negativno utiču na zdravlje majki i dece. Prošlo je više od četiri godine i osećam da je ovo najbolja odluka u mom životu, zbog čega nikada neću požaliti. Spašavanje života novorođenčadi i poboljšanje zdravlja majki i dece je moja najveća motivacija.

Albiona i Laberie: AMC ima Strateški plan koji se fokusira na unapređenje zdravlja majki i dece. Naš trenutni strateški plan za period 2022-2025 ima pet glavnih ciljeva:

  • Smanjenje stope mortaliteta novorođenčadi i dece;
  • Smanjenje mortaliteta i morbiditeta među ženama;
  • Smanjenje morbiditeta i mortaliteta dece;
  • Doprinos rešavanju problema nasilja nad ženama i zlostavljanja dece;
  • Povećati doprinos zajednice na Kosovu i u dijaspori i raditi na podizanju i filantropske svesti.
  • Albiona Beha

Naši trenutni programi/projekti koje realizujemo obuhvataju program Lekovi i medicinska oprema gde, u saradnji sa brojnim donatorima i međunarodnim organizacijama, obezbeđujemo lekove i medicinsku opremu koja je neophodna za spasavanje života majki i dece. Zahvaljujući našoj saradnji sa Americares-om, obezbedili smo Surfaktant, lek koji se koristi za razvoj pluća kod prevremeno rođene dece. Pored toga, obezbeđujemo prenatalne vitamin i druge medicinske potrepštine koje direktno doprinose zdravlju majki i dece. Pored toga, na Klinici za neonatologiju ugradili smo sistem kiseonika; donirali ultrazvučni uređaj za sonografiju za dijagnostikovanje srčanih abnormalnosti kod novorođenčadi; CPAP opremu za regulisanje disanja kod beba; CRP aparat za neonatologiju sa kojim se rade testovi krvi; lampe za fototerapiju za lečenje žutice kod dece; kao i inkubatore koji spasavaju oko 150 odojčadi godišnje.

Drugi program su Resursni centri za žensko zdravlje – Časovi za majke. Do sada smo uspostavili 14 informacionih centara o zdravlju žena integrisanih u zdravstvene ustanove na primarnom nivou. Osnovna svrha ovog programa je edukacija žena počevši od planiranja porodice do trudnoće i porođaja. Žene uče iz video zapisa, edukativnih predavanja, sesija u malim grupama i direktnih razgovora sa babicama, medicinskim sestrama ili ginekolozima.

Labërie Carreti

Hana: Uz podršku UNFPA, mi smo inicijatori programa za skrining raka grlića materice na Kosovu, kroz koji se nude besplatni Papa testovi za žene i devojčice, sa ciljem prevencije raka grlića materice.

Besplatni Papa testovi trenutno su obezbeđeni u opštinama Priština, Prizren, Mitrovica i Peć, a naš cilj je da ga proširimo i u druge opštine, kako bi postao dostupan svim ženama na Kosovu.

Do danas je za žene i devojčice obezbeđeno više od 11.000 besplatnih Papa testova.

Hana Bucinca

Albiona: Program kućnih poseta za trudnice i decu 0-3 godine je program Ministarstva zdravlja, podržan od strane UNICEF-a na Kosovu kroz sredstva Vlade Luksemburga. Program ima za cilj da poboljša pristup uslugama primarne zdravstvene zaštite za trudnice, decu mlađu od tri godine i njihove roditelje, posebno za najugroženija domaćinstva. Program kućnih poseta integrisan je u funkcije primarne zdravstvene zaštite i deo je kontinuiteta nege. Kućne posete pomažu porodicama da identifikuju probleme novorođenčeta, uključujući znake bolesti, i istovremeno podržavaju praksu dojenja i vakcinacije, gde takođe doprinosimo rastu i razvoju deteta sa ciljem ostvarivanja njegovog punog potencijala. Kućne posete sprovode pružaoci primarne zdravstvene zaštite, prema odobrenim standardima programa. Paket kućnih poseta obuhvata standardni broj poseta: dve posete ženama tokom trudnoće i pet poseta deci između rođenja deteta i treće godine života, uz dodatne posete na osnovu specifičnih potreba porodice. Broj očeva uključenih u kućne posete 2022. godine je preko 5.000. Trenutno se Program kućnih poseta sprovodi u svim opštinama na Kosovu.

Laberie i Okarina: Drugi projekat koji realizujemo je Nega u prvih 1000 dana, međunarodni projekat koji finansira Evropska unija kroz program HORIZON 2020, a vodi ga konzorcijum partnera iz Holandije, Belgije, Ujedinjenog Kraljevstva, Surinama, Gane i Kosovo. Glavni cilj ovog projekta je sprovođenje grupne nege trudnica tokom prvih 1.000 dana u sedam različitih zemalja sa visokim, srednjim i niskim prihodima.

Prenatalna nega u grupi ima za cilj da trudnice razmenjuju iskustva i uče jedna od druge, kao i da zajedno razgovaraju o problemima sa kojima se susreću tokom trudnoće učeći iz međusobnih iskustava i iz različitih saveta koje daju zdravstveni radnici za zdraviju trudnoću.

Trenutno sprovodimo ovaj projekat u Lipljanu i Prizrenu. Od februara 2023.  Sprovodićemo ga i u Prištini i opštinama Vučitrn i Vitina.

Okarina: Uz podršku UNICEF-a, započeli smo realizaciju programa Ishrana dece sa fokusom na alate, smernice/menije i preporuke za zdravu ishranu dece, koje su razvili, odobrili i distribuirali Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo prosvete. Program će biti integrisan i u nastavne planove i programe predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, a sve u cilju stvaranja zdravih navika u ishrani kod dece. Štaviše, sproveli smo kampanje za podizanje svesti, obuku sa nastavnicima i vaspitačima, kao i sastanke sa roditeljima i decom u osnovnim školama.

Okarina Gorani

Elvanda: AMC, takođe, predvodi Koaliciju organizacija za pravo na reproduktivno zdravlje pod nazivom K10, koja predstavlja koaliciju deset nevladinih organizacija koje imaju za cilj unapređenje seksualnog reproduktivnog zdravlja i unapređenje reproduktivnih prava. Osnovana na inicijativu Akcije za majke i decu (AMC) i uz podršku UNFPA - Kancelarije Kosova, K10 je prva koalicija te vrste na Kosovu, koja se bavi brojnim izazovima sa kojima se Kosovo suočava u vezi sa seksualnim reproduktivnim zdravljem i reproduktivnim pravima.

Od 2016. godine radimo na stvaranju zajedničkog zagovaračkog tela koje utiče na poboljšanje politika koje se odnose na pravao na reproduktivno zdravlje na Kosovu.

Dugoročno gledano, koalicija ima za cilj da unapredi politiku, pravni okvir i svest o reproduktivnom zdravlju i pravima koja se odnose na reproduktivno zdravlje na Kosovu.

Srednjoročno, Koalicija K10 namerava da utiče na Ministarstvo zdravlja da radi na primeni strateškog plana za planiranje i unapređenje porodice.

Elvanda Gojani

Kako se finansira AMC? Sa kojim vrstama donatora najviše sarađujete i na koji način? Kako oni koji to žele mogu podržati vaš rad?

Vlorian: Verujemo da moramo prikupljati sredstva iz više različitih izvora da bismo bili održiva organizacija. Zato pokušavamo da koristimo različite alate i metode za finansiranje. Trenutno, mogu reći da imamo nekoliko glavnih izvora finansiranja, a to su:

1.         Grantovi i partnerstva sa nacionalnim i međunarodnim organizacijama/institucijama (uključujući vladine institucije, agencije UN, EU, Americares, i druge međunarodne fondacije/institucije);

2.         Privatni donatori (preduzeća, kompanijei pojedinci) na Kosovu i u dijaspori. Organizujemo godišnje fundraising događaje na Kosovu i u dijaspori, gde kompanije i pojedinci mogu da se pridruže i doniraju da podrže nas;

3.         Socijalno preduzeće – AMC je osnovao prodavnicu polovne robe koja se zove Teshavesha. Teshavesha je otvorena 2016. godine i od tada stalno raste zahvaljujući doprinosu naših građana. Model radnje je takav da poziva građane da doniraju odeću koju više ne koriste, a koja se zatim prodaje po simboličnim cenama. Teshavesha-ina misija je prikupljanje sredstava za podršku zdravstveniim programima, podrška zapošljavanju marginalizovanih žena i reciklaža tekstilnih materijala i proizvoda na Kosovu.

Na koji način AMC doprinosi razvoju filantropije na Kosovu?

Vesa i Hana Kurti: Od osnivanja naše fondacije, posvećeni smo, uz podršku naših donatora i partnera, naporima da unapredimo zdravstveni sistem do nivoa da svaka majka i svako dete, bez obzira na socio-ekonomski status, mogu dobiti kvalitetne zdravstvene usluge u našoj zemlji, bez potrebe za traženjem finansijske podrške za lečenje u inostranstvu. Svesni smo da nas čeka mnogo posla, ali u isto vreme imamo jasnu viziju šta nas očekuje na ovom putu. I veoma smo srećni što nas stalna velikodušnost i nepokolebljiva podrška mnogih dobrotvora i donatora motiviše da nikada ne prestanemo sa svojim naporima i da idemo ovim putem uvek u vašoj pratnji. Uloga filantropije može doneti suštinske promene na Kosovu, posebno u smislu jačanja njegovog zdravstvenog sistema. Da bi se podigla svest o značaju i ulozi filantropije na Kosovu, AMC je posvećen organizovanju nekoliko fundraising događaja na Kosovu, kao i u Cirihu i SAD među albanskom dijasporom.

Hana Kurti

Kao deo naše strategije za odnose s javnošću i podizanje svesti, AMC je aktivno prisutan društvenim mrežama. Ovo prisustvo omuogućava da naši donatori, partneri, saradnici i zajednica budu informisani o dostignućima, rezultatima i celokupnoj misiji AMC-a.

Televizijski i radijski programi u kojima učestvujemo tokom cele godine koriste se za podizanje svesti i zagovaranje misije AMC-a koja je spasavanje života i poboljšanje zdravlja beba, dece i majki na Kosovu.

Koristimo svoj glas da podstičemo rast filantropije i dobijemo podršku za naš rad, zagovaramo, podižemo svest i obrazujemo kroz različite edukativne i informativne kampanje koje promovišu naše zdravstvene programe i naš rad u celosti

Vesa Kada

Da li sarađujete sa drugim neprofitnim organizacijama, fondacijama i udruženjima? Recite nam nešto više o tome.

Vlorian: AMC je uspostavila i nastavlja da neguje partnerstva sa svim zainteresovanim stranama za brigu o majci i deci na Kosovu, uključujući vladine institucije, javne zdravstvene institucije i lokalne i međunarodne neprofitne organizacije. AMC blisko sarađuje i koordinira sa Ministarstvom zdravlja, agencijama UN na Kosovu, javnim zdravstvenim institucijama na svim nivoima i opštinskim zdravstvenim vlastima. Pored toga, AMC predvodi Koaliciju NVO K10 koja zagovara i sprovodi projekte posvećene reproduktivnom zdravlju.

AMC ima posebnu povezanost sa Dartmouth College-om, sa fokusom na tekuću saradnju sa Dickey centrom u kancelariji Dartmouth Global Health. Štaviše, AMC je deo konzorcijuma koji predvodi TNO (Holandija), Group Care Global (SAD) i deset drugih međunarodnih organizacija.

Koji su najveći izazovi sa kojima se suočavate?

Hana Buncica: Smatramo da treba da ojačamo zdravstveni sistem. Mi u AMC-u verujemo da treba rešiti koren problema. Jer samo sa jakim i razvijenim zdravstvenim sistemom nećemo se suočavati sa tako velikim izazovima. Jer sa zdravstvenim sistemom u kojem ne nedostaje medicinska oprema i esencijalni lekovi i gde se kapaciteti zdravstvenih radnika stalno podižu, svako dete i svaka žena će moći da se leče, bez obzira na ekonomsko i socijalno stanje.

Neki od izazova sa kojima se svakodnevno suočavamo su:

  • Pandemija COVID-19 i njen uticaj na zdravstveni sektor i druge sektore
  • Ograničena održivost postignutih rezultata zbog ograničenih vremenskih rokova projekata i lošeg kapaciteta institucija/vlade i motivacije osoblja da održavaju dobre prakse i usvoje promen
  •  Česta fluktuacija osoblja u Ministarstvu zdravlja i nedovoljni kadrovski kapaciteti Ministarstva zdravlja koji se bave Glavnim centrima porodične medicine
  • Neuređen odnos između javnog i privatnog pružanja zdravstvenih usluga, sa sve više usluga koje se nude kroz privatni sektor
  • Niska državna sredstva za zdravstvo i nedostatak podrške za Ministarstvo zdravlja.

Šta smatrate svojim najvećim uspehom, a šta je ono što tek želite da postignete?

Vlorian: Tokom proteklih godina, dostigli smo nekoliko važnih prekretnica i nastavljamo da rastemo zahvaljujući velikodušnosti naših donatora i dobroj saradnji sa našim partnerima. Neki od ključnih rezultata uključuju:

  • Životi više od 5.000 beba na Kosovu spaseni su zahvaljujući Surfaktant leku i upotrebi CPAP-a;
  • Oko 2.000 beba je do sada koristilo sistem za kiseonik i CRP;
  •  Inkubatore je koristilo više od 4.000 beba;
  • Otvorili smo 14 Informacionih centara o ženskom zdravlju, a Časove za majke je do sada pohađalo više od 10.000 trudnica i roditelja;
  • Medicinska oprema i lekovi u vrednosti od preko 3.000.000 evra donirani su Klinici za neonatologiju i pedijatriju i drugim zdravstvenim ustanovama.

Za ovu godinu planiramo da nastavimo sa dosadašnjim projektima i programima. Neki od konkretnih rezultata koje se obavezujemo da ćemo postići tokom 2023. godine uključuju:

  • Obezbeđivanje osnovnih lekova za spasavanje života za oko 400 prevremeno rođenih beba;
  • Obezbeđivanje prenatalnih vitamina i drugih lekova za 3.000 žena;
  • Edukacija više od 2.000 roditelja o planiranju porodice, ranoj trudnoći, porođaju, prenatalnom i postnatalnom periodu;
  • Pružanje zdravstvenih usluga kroz Program kućnih poseta za više od 40.000 trudnica i dece od 0-3 godine;
  • Podrška za 25.000 žena kroz obezbeđivanje ginekoloških pregleda i besplatnih Papa testova.

Ovaj intervju je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).