Filantropske akcije manjinskih zajednica na Kosovu pokazuju kolika može biti snaga empatije i ujedinjenosti u pokretanju društvenih promena.
Udruživanjem i stvaranjem pozitivnih promena, ove zajednice su dokazale da mogu transformativno uticati na poboljšanje života pojedinaca i negovanje jačeg, inkluzivnijeg društva.
Od podrške obrazovanju do smanjenja siromaštva, manjinske zajednice na Kosovu pokazale su snagu i saosećanje, okupljajući se kako bi podigle i osnažile svoje članove i članice.
U nastavku teksta čitajte inspirativne priče o davanjima manjinskih zajednica i podršci koju one dobijaju.
Davanja za obrazovanje
Obrazovanje je od izuzetne važnosti za osnaživanje pojedinaca i manjinske zajednice na Kosovu razumeju njegov značaj. Zajednice Roma, Aškalija i Egipćana organizovale su i podržale brojne inicijative za dostupnije i kvalitetnije obrazovanje za svoje članove.
Kompanija „Led-Com” je, na primer, 2020. godine donirala deset laptopova deci iz ovih zajednica u Gnjilanu, omogućavajući im da učestvuju u onlajn nastavi tokom pandemije COVID-19.
Dva istaknuta primera iz 2022. pokazuju kolektivne napore u podršci obrazovanju.
Inicijativa „MUSIC 4 ALL“ sa sedištem u selu Plementina, opština Obilić, osnovala je muzičku školu koja nudi besplatne časove za decu i omladinu. Kroz kampanju prikupljanja sredstava na platformi Kosovoideas, uspešno su prikupili 5.000 evra za realizaciju „projekta The Center Music 4 ALL“, koji se fokusira na negovanje muzičkih talenata, radionice, kurseve sviranja različith instrumenata i časove pevanja, sa naglasakom na tradicionalne romske muzičke žanrove.
Još jedan značajan poduhvat predvodila je NVO Sakuntala, koja je prikupila 850 evra preko platforme crowdfunding Kosovoideas. Sredstva su korišćena za pružanje stručnih obuka ženama i devojčicama iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana. Ova petomesečna obuka, koju je organizovao Institut Iunus Emre u Prizrenu, imala je za cilj da doprinese ekonomskom osnaživanju Romkskih žena i devojčica u opštini Prizren i da promoviše tradicionalne ručne radove.
Podrška filantropskom odgovoru na COVID-19
Jedna od tema kojima su manjinske zajednice doprinele je filantropski odgovor na COVID-19 na Kosovu.
Jedan od primera je program TER-KOS koji je 2020. godine sprovela organizacija Roma Veristas Kosovo kako bi se obezbedilo da učenici iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana budu dovoljno informisani i opremljeni bezbednosnim merama kako bi se zaštitili od širenja virusa.
Tokom 2021. godine, Roma Veristas Kosovo, u saradnji sa Kosovskim obrazovnim centrom – KEC, implementirao je Hitni fond za COVID-19 koji je finansirao Fond za obrazovanje Roma – REF. Jedna od aktivnosti bila je i donacija 8 tableta i paketa za internet konekciju studentima iz Kosova Polja u junu 2021.
Davanja za smanjenje siromaštva
Rešavanje problema siromaštva i poboljšanje života ugroženih zajednica je tajođe važna tema za manjinske zajednice na Kosovu.
Humanitarno udruženje “Bereqeti”, ogranak u Mališevu, preuzelo je inicijativu da 2020. godine donira hranu i higijenske pakete za deset romskih porodica koje žive teškim ekonomskim uslovima. Podrška velikog broja donatora je omogućila da ova pomoć bude obezbeđena.
U 2020. godini, u jednoj od društveno odgovornih akcija, kompanija „Agrovin“ je donirala 1.200 kg krompira i pakete zaštitnih maski zajednicama Roma, Aškalija i Egipćana u Kosovu Polju. Ova donacija je i primer filantropskog odgovora na hitne potrebe.
Izvor: help-kosovo.org
U 2021. Tržni centar Kampioni je odigrao ključnu ulogu u osnaživanju zajednice Roma, Aškalija i Egipćana u Podujevu. Donirali su odeću i obuću za 850 dece iz porodica u nevolji, pružajući im preko potrebnu podršku. Udruženje „ Bereqeti”, ogranak u Podujevu, omogućilo je raspodelu, obezbeđujući da donacije stignu do onih kojima su bile najpotrebnije.
Zaključak
Manjinske zajednice na Kosovu imaju važnu ulogu u filantropskom ekosistemu donirajući za opšte dobro i utičući na živote pojedinaca i zajednica.
Ove inspirativne priče o velikodušnosti i solidarnosti pokazuju moć kolektivnih napora u pokretanju važnih promena. Udružene, ove zajednice su pokazale da čak i najmanja dobročinstva mogu značajno promeniti živote velikog broja ljudi.
Naslovna fotografija: Music 4 All
Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).