Svetski dan zaštite životne sredine (5. jun) je globalni podsetnik na našu kolektivnu odgovornost da čuvamo planetu. Ovaj dan nije samo povod da slavimo lepotu prirode, već i da prepoznamo hitne potrebe u izazovima životne sredine. Takva potreba postoji i na Kosovu.
Podaci Giving Balkans otkrivaju da zaštita životne sredine na Kosovu ne dobija pažnju i finansiranje koje je potrebno. U poslednjih pet godina, od 2019. do 2023. godine, zabeleženo je samo 26 dobrotvornih akcija vezanih za zaštitu životne sredine, sa ukupnim donacijama od samo 4,641 evra. Ova cifra naglašava značajan jaz u filantropskom pejzažu Kosova i ukazuje na potrebu za povećanjem svesti i akcije.
Detaljniji pogled na filantropiju za zaštitu životne sredine na Kosovu
Poslovni sektor se ističe kao najznačajniji donator, jer je 14 od 26 dobrotvornih akcija došlo od strane korporativnih entiteta i malih i srednjih preduzeća. Ovo je pozitivan znak, jer pokazuje da kompanije počinju da prepoznaju svoju ulogu u očuvanju životne sredine. Preostali deo čine doprinosi građana i organizacija civilnog društva. Ispod pogledajte najveće donacije za životnu sredinu kroz godine.
Najveća zabeležena donacija u maju 2022. godine dolazi od ProCredit Banke. Ukupno 3,870 evra je donirano za čišćenje okoline i stvaranje više zelenih javnih prostora. Još jedan novčani doprinos zabeležen je u oktobru 2022. godine, kada je opština Južna Mitrovica završila sadnju 27 stabala u blizini jezera Mitrovica, zahvaljujući donaciji od 600 evra od TWIG-a, fintech kompanije orijentisane na cirkularnu ekonomiju.
Godine 2021, NLB Banka, u saradnji sa opštinom Priština, posadila je 123 stabla u Memorijalnom parku Velanija kao deo inicijative "Ta duam dhe ta mbrojmë natyrën" (Volimo i čuvajmo prirodu).
Korporativni doprinosi su dodatno podržali ekološke ciljeve kroz novčane i nenovčane donacije. Značajan primer je međusektorska saradnja viđena u Prištini. Godine 2020, pružalac telekomunikacionih i IT usluga “3CIS JSC” pridružio se kampanji "Bëhu Mik i Prishtinës" (Budi prijatelj Prištine) koju je pokrenula opština Priština, donirajući i pomažući sadnju 12 sadnica u parku “Taukbahçe”. Ova kampanja se fokusirala na podizanje svesti o zaštiti i promociji zdravijeg i zelenijeg sveta.
Slično, NVO “Helvetas” je doprinela sa 18 sadnica istoj inicijativi, sadeći ih u parku "1. oktobar" u Prištini, pokazujući kako organizacije mogu sarađivati sa lokalnim vlastima na unapređenju urbanih zelenih površina.
Sadnja 12 sadnica u Prištini, doniranih od strane 3CIS JSC
Izvor fotografije: zvanični Facebook nalog “3CIS JSC”
Pored toga, opština Priština je primila donacije od oko 400 sadnica od kluba "XTrailers", finansiranih od strane događaja "Run green, run clean" i "Prishtina Trail Marathon 2019". Ova inicijativa je značajno povećala zelene površine u glavnom gradu.
Pojedinačni doprinosi su takođe ostvarivali uticaj. Godine 2020, advokat Osman Havolli je dobrovoljno posvetio svoje vreme popravci opasnih bunara u zajednici, pokazujući kako pojedinačni napori mogu dovesti do opipljivih poboljšanja javne bezbednosti i životne sredine.
Poziv na akciju: Unapređenje filantropije za životnu sredinu
Dok obeležavamo Svetski dan zaštite životne sredine, ključno je intenzivirati naše kolektivne napore da zaštitimo i negujemo naše okruženje. To zahteva povećanje svesti, značajna ulaganja i proaktivno angažovanje i pojedinaca i organizacija.
Trenutno stanje, obeleženo sa samo 26 dobrotvornih akcija ukupne vrednosti 4,641 evra tokom pet godina, ukazuje na hitnu potrebu za većim naporom u zaštiti životne sredine. Suočavanje sa ovim izazovima je suštinski važno za naše blagostanje i održivost planete.
Iskoristimo ovu priliku da prioritizujemo zaštitu životne sredine. Time možemo obezbediti zdraviju, zeleniju i održiviju budućnost za Kosovo i šire.
Naslovna fotografija: Uran Krasniqi
Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.
Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).