Na Kosovu je 2023. godine zabeležen impresivan rast filantropskih donacija, dostižući 8.740.940,3 evra od 793 donacije. Ovo predstavlja značajno povećanje u odnosu na 3.455.000 evra doniranih 2022. Evo bližeg pogleda na ulogu poslovnog sektora u ovoj rastućoj kulturi davanja.

Korporativno davanje u 2023: Ključne tačke

Korporativne donacije u 2023. godini iznosile su 629.430 evra, što predstavlja 7,2% od ukupnih donacija. S druge strane, građani su prednjačili u donacijama sa 45,8% (4.000.069 evra), zatim mešoviti donatori sa 27,9% (2.436.899 evra) i pojedinci sa 11,4% (996.854 evra). Ostali donatori dali čine 4,6% (400.500 evra), dok su neprofitne organizacije učestvovale sa 3,2% (277.187 evra).

Korporativne donacije na Kosovu su podeljene među različitim primaocima. Neprofitne organizacije su dobile većinu, sa 62,2% donacija i 48,5% novčane vrednosti. Pojedinci ili porodice su bili primaoci u 24,4% slučajeva, koji su primili 16,2% donacije. Javne ustanove su činile 5,6% donacija i dobile 2,7% novčane vrednosti. Takođe, za institucije lokalnih i nacionalnih vlasti, iako su dobile samo 4,4% donacija, izdvojeno je značajnih 31,8% ukupnih donacija.

Ove donacije su bile usmerene na različite oblasti, odražavajući posvećenost sektora rešavanju različitih društvenih pitanja. Na smanjenje siromaštva usmereno je 34,4% donacija, ali samo 1,4% doniranog iznosa. Značajan fokus je bila podrška marginalizovanim grupama, koja je činila 26,7% slučajeva i dobila 32,0% sredstava. Ostale oblasti, uključujući ekonomski razvoj, prirodne katastrofe/upravljanje vanrednim situacijama, javnu infrastrukturu i sezonsko davanje, čine 16,7% humanitarnih akcija, odnosno 31,8% novčanih donacija. Zdravstvo je podržano u 12,2% humanitarnih akcija, sa 21,5% sredstava, dok se u obrazovanje ulagalo u 10% humanitarnih akcija i 13,3% doniranog iznosa. Ova značajna alokacija sredstava prema marginalizovanim grupama i zdravstvenoj zaštiti naglašava strateški fokus na rešavanju kritičnih potreba zajednice.

Primeri davanja
  • Osnaživanje zajednica: Filantropska aktivnost NLB Banke na Kosovu

NLB Banka Kosovo doprinela je sa 100.000 evra za jačanje poslovanja šest organizacija i institucija civilnog društva. Ovi entiteti pružaju usluge različitim sektorima, uključujući brigu o deci, negu starijih i podršku zaposlenima. Korisnici su bili Udruženje Pomoć deci oboleloj od raka, Handikos u Podujevu, Autizam govori, Dom za stara lica Priština, SOS Dečija sela Kosovo i Fond za zaposlene NLB Banke.

„Donacija NLB banke u dobrotvorne svrhe u vrednosti 100.000 evra“
Izvor fotografije: zvanični sajt NLB banke Kosova
  • Kin+Carta Kosovo prednjači u podršci zdravlja dece sa velikodušnim donacijama nevladinim organizacijama

„Kin+Carta Kosovo“ je pokazala svoju posvećenost društvenoj odgovornosti donirajući 40.000 evra privatnoj fondaciji u Prištini posvećenoj podršci deci oboleloj od raka. Ovaj velikodušni doprinos bio je deo inicijative „Turnir u fudbalu Tech for Tini Fighters“, koja ima za cilj da pomogne deci koja se bore sa rakom. Takve donacije naglašavaju ključnu ulogu tehnoloških firmi u suočavanju sa izazovima zdravstvene zaštite i pružanju podrške ugroženom stanovništvu.

  • Osnaživanje zdravstvene zaštite: Velikodušna donacija IPKO-a na Svetski dan borbe protiv raka

Na Svetski dan borbe protiv raka, telekomunikaciona kompanija “IPKO” dala je velikodušnu donaciju Klinici za onkologiju u Univerzitetskom kliničkom centru Kosova (UCCK). Obezbedili su 400 osnovnih paketa za negu koji su uključivali ćebad, jastuke, grejače za vrat, slušalice, peškire, mali komplet prve pomoći i mnoge druge potrebne predmete za lečenje. Pored toga, „IPKO“ je odeljenju za hemato-onkologiju donirao pet kreveta za hemoterapiju, 100 proteza za dojke i 100 grudnjaka potrebnih za lečenje raka dojke, 38 perika, internet i usluge digitalne televizije. Za Pedijatrijsku kliniku, IPKO je doprineo sa 150 kompleta čaršava, 100 čaršava, 70 jorgana, 100 jastuka, veš mašinom i mašinom za sušenje veša, zadovoljavajući kritične potrebe klinike. Na kraju, kompanija je takođe donirala „Versana Essential“, svestran i fleksibilan ultrazvučni sistem koji otkriva rak u ranim fazama, Centru porodične medicine u Hani i Elezit. Ukupna vrednost ove donacije iznosi 50.000 evra.

  • Partnerstva za promene: Beiersdorf i Alekander Chapman pomažu pri zapošljavanju SOS dečja sela Kosovo

„Beiersdorf“ je donirao 5.000 evra SOS Dečijim selima Kosovo za pokrivanje troškova higijene, demonstrirajući posvećenost podršci neprofitnim organizacijama. Pored toga, „Alekander Chapman Recruitment“ je dao značajnu donaciju od 50.000 evra istoj organizaciji za humanitarnu podršku.

Ove donacije naglašavaju važnost saradnje između preduzeća i organizacija civilnog društva u pružanju podrške ciljevima od javnog interesa.

Zaključak

U 2023. godini, korporativna filantropija na Kosovu, iako ređe, igrala je ključnu ulogu u rešavanju ključnih društvenih pitanja. Sa doniranih 629.430 evra, doprinosi poslovnog sektora bili su od značaja za podršku neprofitnim organizacijama, pojedincima, porodicama i javnim institucijama. Naglasak na podršci marginalizovanim grupama, zdravstvenim ustanovama i institucijama lokalne samouprave naglašava potencijal korporativnog sektora da pokrene značajne društvene promene.

Podsticanje češćih i većih korporativnih donacija moglo bi značajno da pojača uticaj na opšte dobro, podstičući pravedniju i održiviju budućnost Kosova.

Glavna fotografija: Priština, autor Arben Lapaštica

 

Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).