Tokom 2021, Catalyst Balkans je zabeležio donacije u vrednosti od 2.220.000 evra, prikupljenih kroz 243 instanci doniranja.

Darežljivi pojedinci su ostali najaktivniji tip donatora - njihova davanja čine gotovo polovinu svih dobrotvornih akcija. Većina ovih donacija bila je iz dijaspore.

Procenjuje se da oko 800.000 ljudi sa Kosova živi u dijaspori. Prema našim podacima, u periodu od 2015. do 2021. godine, donatori iz dijaspore su pomogli građanima Kosova donacijama u vrednosti većoj od 6,5 miliona evra. U 2021. godini, donatori iz dijaspore pokrenuli su 194 akcije davanja i tako prikupili 276.000 evra donacija. Većina podrške iz dijaspore bila je namenjena obrazovanju. S obzirom na nameravani efekat davanja, strateške donacije kao što su stipendije, oprema i usluge su bile najčešće.

Struktura donatora iz dijaspore

U pogledu strukture donatora, pojedinci su bili daleko najistaknutiji tip donatora. Konkretno, u periodu od 2015. do 2021. godine, prosečni udeo pojedinaca u strukturi donatora bio je 62%. Pojedinačni donatori iz dijaspore su najviše donirali direktno pojedincima i porodicama bez posredstva neprofitnih organizacija ili države. Kada je reč o oblastima davanja, pojedinačni donatori su najčešće donirali za podršku obrazovanju.

Od januara 2015. do 31. decembra 2021. godine, donatori iz dijaspore su donirali stipendije u ukupnom iznosu od 1.3 miliona evra studentima na Kosovu. Donacija koja se istakla u 2017. godini bila je donacija Udruženja kosovskih preduzeća u Nemačkoj. Naime, oni su donirali 143 stipendije studentima na Kosovu u vrednosti od 134.000 evra. Pored toga, Američki Univerzitet na Kosovu organizovao je događaj za prikupljanje sredstava u Njujorku 2018. godine. Njihov cilj bio je da prikupe sredstva za studente iz socijalno ugroženih porodica. Tokom tog događaja prikupljeno je oko 42.000 evra za finansiranje studija studenata na Kosovu.

Pored pojedinaca, donatori iz dijaspore su najčešće darivali kroz masovne kampanje. Građani (kroz masovne kampanje) ostvarili su u proseku 27% učešća u strukturi donatora iz dijaspore. Oni su najviše podržali pojedince i porodice. Smanjenje siromaštva je oblast koja je dobila najveći procenat donacija građana.

Primer ovoga je donacija Humanitarnog udruženja Peć iz Njujorka. U 2021. godini, ovo udruženje je prikupilo sredstva u visini od 52.000 evra namenjenih za podršku ugroženim porodicama u Peći, Dečanima, Klini, Istoku, Mitrovici i Glogovcu. Pored toga, udruženje je sarađivalo sa udruženjima Bereqeti i Handikos u distribuiranju paketa hrane i higijenskih proizvoda u vrednosti od 15.000 evra namenjenih 371 socijalno ugrožene porodice na dan Ramazanskog bajrama.

Jedan od istaknuih primera iz dijaspore je i Marko Kosmo, osnivač i predsednik Globalnog albanskog fonda, koji je za svoj rad na promovisanju filantropije u dijaspori i razvoj inovativnih načina prikupljanja sredstava van granica Kosova i Albanije, prošle godine dobio FIDES nagradu za filantropiju.

Više o primerima davanja i akcijama koje su obeležile godinu za nama saznaj u našem izveštaju Kosovo daruje 2021.

 

Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).