Prikupljanje sredstava, odnosno fandrejzing, moćan je alat koji mobilizuje resurse, angažuje zajednice i pokreće značajne promene. Na Kosovu, različiti metodi prikupljanja sredstava, uključujući tradicionalne kampanje, članske modele i crowdfunding, pokazali su potencijal u podršci uticajnih projekata i angažovanju i razvoju zajednice. Ove inicijative ne samo da sakupljaju potrebnu finansijsku podršku već i osnažuju osećaj povezanosti kolektiva i posvećenosti zajedničkim ciljevima. Ovde izdvajamo tri izuzetna primera prikupljanja sredstava na Kosovu koji su značajno doprineli svojim sektorima.

Izgradnja zajedničkog centra u Ferizaju: Tradicionalno prikupljanje sredstava za trajni uticaj

Ferizaj, grad koji trenutno nema poseban centar za zajednicu sa posebnim potrebama, započeo je izgradnju takvog centra u leto 2023. godine. Svrha zajedničkog centra je da bude pristupačan za oko 200 dece i odraslih. Kako bi mobilisali potrebna sredstva, organizacija uključena u ovaj projekat učestvovala je u obuci za prikupljanje sredstava koju je organizovala Aktivnost angažovanja građana, petogodišnje partnerstvo između Kosovske fondacije za civilno društvo (KCSF) i USAID Kosovo. Kroz ove napore, primenili su tradicionalne metode prikupljanja sredstava, što je rezultiralo značajnim doprinosima. Do sada je prikupljeno 10.711 dolara (10.000 evra) od lokalnih preduzeća, 21.417 dolara (20.000 evra) od dijaspore putem PayPal-a za online prikupljanje sredstava, kao i dodatni doprinosi u naturi od preduzeća za građevinski materijal. Takođe, do danas su prikupili više od 65.000 dolara (66.000 evra) od organizovane konferencije „Dijaspora za osobe sa invaliditetom“, mobilišući razne partnere.

Donacija od 20.000 evra prikupljena putem PayPal-a za podršku projektu Handikos
Izvor fotografije: Zvanični Facebook nalog Handikos Ferizaj

Ovaj zajednički napor ističe moć tradicionalnog prikupljanja sredstava u pokretanju razvoja zajednice i stvaranju trajnog uticaja.

HIVE: Članski model koji podržava nezavisno novinarstvo

Kosovo 2.0 (K2.0), poznat po nezavisnom, visokokvalitetnom novinarstvu, uveo je članski mode HIVE kako bi osigurao kontinuiranu nezavisnost i hrabro izveštavanje. Ovaj model omogućava podržavaocima da finansijski doprinesu i postanu deo misije organizacije da održi svoju nezavisnost i pruži kvalitetno novinarstvo kroz odgovorno informisanje javnosti.

Podržavaoci HIVE-a imaju koristi od kuriranih biltena, sadržaja iza kulisa, jedinstvenih dizajna i direktne interakcije sa redakcijom. K2.0 je posvećen sadržajnim diskusijama o aktuelnim događajima na Kosovu, u regionu i šire, kroz svoje štampane i online časopise, debate i zagovaračke inicijative. Model članstva HIVE nudi različite pakete koji odgovaraju različitim nivoima podrške, od jednokratnih donacija do stalnog članstva. Svaki doprinos pomaže u održavanju visokih standarda novinarstva i uticajnog informisanja kojem je K2.0 posvećen.

“EmpowerHer!” kampanja: Crowdfunding za osnaživanje budućih liderki Kosova

Crowdfunding je postao neprocenjiv alat za mobilizaciju resursa i angažovanje zajednica u podršci uticajnih projekata. Uspešan primer za to je kampanja “EmpowerHer!”, koju vodi IPKO Fondacija (IF), lokalna fondacija na Kosovu posvećena negovanju budućih lidera koji koriste tehnologiju za rešavanje lokalnih i nacionalnih izazova.

Kroz crowdfunding platformu “Kosova ideas”, kampanja prikupila je 24.330 evra, premašivši svoj cilj od 20.000 evra, zahvaljujući doprinosima raznovrsne grupe podržavaoca. Vizija IF-a sa programom stipendija “EmpowerHer!” je da pruži visokokvalitetno STEM obrazovanje i mentorstvo za preko 150 devojčica uzrasta od 11 do 18 godina iz celog Kosova.

Prikupljena sredstva pokriće stipendije, školarine, obrazovne materijale i tehnološke resurse. Ova inicijativa osnažuje devojčice da slede svoje strasti, probiju društvene barijere i postanu liderke u svojim zajednicama, pokrećući sistemske promene i zagovarajući jednakost i inkluzivnost.

Zaključak

Fandrezing na Kosovu pokazuje transformativni potencijal različitih metoda, od tradicionalnih kampanja do članskih modela i crowdfundinga. Svaki pristup donosi svoje prednosti, mobiliše resurse i zajednice zarad postizanja zajedničkih ciljeva. Ove uspešne priče ističu kako strateško prikupljanje sredstava može pokrenuti značajne društvene promene i, nastavljajući da inoviraju i angažuju raznovrsne podržaoce, inicijative za prikupljanje sredstava na Kosovu, u cilju izgradnje svetlije, inkluzivnije budućnosti za sve.

 

Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).