Tokom 2021, na Kosovu smo zabeležili donacije u vrednosti od 2.220.000 evra, prikupljenih kroz 693 dobrotvornih akcija.

Najaktivniji donator i u 2021. godini bili su darežljivi pojedinci. Njihova davanja čine gotovo polovinu svih dobrotvornih akcija. Većina ovih donacija bila je iz dijaspore.

Oni su uglavnom donirali za obrazovanje u 2021, naročito u formi stipendija.

Na drugom mestu su građani, koji su opšte dobro podržavali kroz masovna davanja.

Poslovni sektor je bio manje aktivan u odnosu na pandemijsku godinu. U 2021. godini, poslovni sektor je ostvario 14% udela u broju akcija davanja.

Međutim, ako posmatramo novčanu vrednost donacija, kompanije zajedno sa malim i srednjim preduzećima su najviše darivali, odnosno više od dve trećine ukupne donirane sume. Neke od kompanija koje su pokrenule najveći broj akcija davanja su kompanija Petrol, NLB banka Kosovo i kompanija Frutex. Jedna donacija u vrednosti od milion evra od strane kompanije Frutex čini većinu tog udela, a kada se ta donacija izuzme, učešće poslovnog sektora u ukupnoj doniranoj sumi je znatno manje.

Jedna od kompanija koje su svojim dobročinstvom obeležile 2021. godinu je  kosovska energetska korporacija  - KEDS, koja je donirala 15 računara i prateću opremu Osnovnoj školi „Dëshmorët e Vitise”, kao i 50 računara SOS Dečijim selima na Kosovu.

Priču o KEDS-ovim društveno odgovornim akcijama pogledajte u videu.

Nameravani efekat donacija

Jednokratne donacije činile su više od polovine akcija davanja u 2021. godini. Veliki deo jednokratnih donacija bio je u formi namirnica i potrošne robe, uključujući humanitarne pakete hrane i higijenskih proizvoda za socijalno ugrožene porodice. Gotovo polovina ovih donacija bila je u formi namirnica doniranih tokom praznika. Ako posmatramo novčanu vrednost donacija, jednokratna davanja su činila 28% ukupne sume. Značajan deo ove sume doniran je u svrhe lečenja, pri čemu se ističe donacija prikupljena tokom kampanje fondacije Labinot Tahiri za lečenje dvoje ljudi povređenih u eksploziji u Uroševcu. U okviru kampanje je prikupljeno 100.000 evra.

Sa druge strane, dugoročna podrška, kao što su oprema, kapitalne investicije i stipendije, bila je zastupljena u većem procentu u odnosu na pandemijsku godinu, dostigavši udeo od jedne trećine svih akcija davanja. Ipak, ovaj udeo je neznatno manji nego u 2019. godini. Dugoročne donacije su najčešće bile usmerene na oblast obrazovanja, najviše u formi stipendija. Oprema je takođe bila dominantan oblik dugoročne podrške u 2021. godini. Konkretno, jednu trećinu svih dugoročnih donacija činila je oprema, uključujući pomagala, medicinsku opremu i IT opremu za škole.

Za detaljan uvid u stanje dobročinstva na Kosovu u godini za nama preuzmi naš izveštaj Kosovo daruje 2021.

 

Ovaj članak je omogućen velikodušnom podrškom američkog naroda preko Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Catalyst Balkans i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Država.

Program građanskog angažovanja na Kosovu je petogodišnja inicijativa koju sprovodi Kosovska fondacija civilnog društva (KCSF) u partnerstvu sa Agencijom Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID).