2020. godina u mnogo čemu je bila posebna. Pandemija COVID-a 19 sa sobom je donijela vanredno stanje i potpuno promijenila način života.
Vanredno stanje inspiriralo je druge načine brige, iskazivanja empatije i darivanja. Donatori i primatelji su bili brzi i učinkoviti u sagledavanju i odgovaranju na situaciju. Dobročinstvo u 2020. godini bilo je od značajne pomoći Vladi Republike Srbije u borbi protiv pandemije.
Ukupna novčana vrijednost filantropskih akcija za posljedice pandemije daleko premašuje novčanu vrijednost davanja za svaku drugu pojedinačnu temu i čini 42,1 % od ukupno evidentiranog iznosa donacija u 2020.
Istaknemo li činjenicu da je saniranje posljedica pandemije u 2020. godini bilo zastupljeno u najvećem postotku akcija, najvažnije teme ostale su iste kao i 2019., i to u istom redoslijedu – zdravlje, podrška marginaliziranim skupinama, smanjenje siromaštva i obrazovanje, uz, naravno, manju procentualnu zastupljenost svih ovih tema nego prethodne godine nauštrb pandemije. Ipak, što se tiče doniranog iznosa, i druge teme bilježe rast.
Pandemija je izazvala i promijenjenu sliku darodavaca. Nakon nekoliko godina u kojima su davanja građana bila veća od davanja poslovnog sektora, ove godine je on kroz 38,1 % akcija darovao nešto više od polovine ukupnog zabilježenog darovanog iznosa. Građani, koji su nekoliko godina bili najaktivniji i najveći darodavci, ove su godine na drugom mjestu, a pružali su podršku onima kojima je ona bila potrebna bez obzira za pandemiju.
Ko je donirao za otklanjanje posljedice pandemije u Srbiji?
Godinu su obilježile i znatno veće donacije državnim organima. Povećane nadležnosti u vanrednom stanju čiji je cilj bio provođenje epidemioloških mjera dovele su do toga da se čak 43,4 % od ukupno evidentiranog iznosa uputi državi (lokalnim i nacionalnim vlastima i institucijama). Imajući u vidu da je pomoć državi slana i preko neprofitnih organizacija kao posrednika, taj je postotak vjerovatno i veći.
Kome su namijenjene donacije za borbu protiv COVID-a u Srbiji?
Ove i druge ključne podatke o davanjima usmjerenim na saniranje posljedica pandemije COVID-a 19 saznajte u našem interaktivnom online izvještaju.
Podsjećamo da i sami možete podržati svoje zajednice u borbi protiv koronavirusa online donacijom na covid19.donacije.rs, ili slanjem SMS-a na broj 7300.
Neprofitne organizacije iz Srbije koje imaju ideju kako pomoći najugroženijim od COVID-19 pandemije podsjećamo da u svakom trenutku mogu pokrenuti svoje crowdfunding kampanje na Donacije.rs.
Ostavi komentar